GeriHayat Murakami'den hayat dersleri!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Murakami'den hayat dersleri!

Murakami'den hayat dersleri!
refid:28010416 ilişkili resim dosyası

Japon yazar Haruki Murakami’nin okurlardan gelen soruları cevaplaması için tesis edilen internet sitesi yayına başladı. Yazarın verdiği yanıtlar herkesi şaşırttı.

Haruki Murakami’nin yayınevi Shinchosha tarafından Murakami’nin Yeri adıyla kurulan site (www.welluneednt.com), dünyanın dört bir yanından okurların sorularını almaya başladı. Yazar, site kanalıyla okurlarıyla iletişime geçiyor.

Guardian, "Japonya'nın süper starı Murakami, bir kadınla flört eder gibi okurlarına cevap yazıyor" derken, yazarın kediler, aşk ve ilişkiler hakkında söyledikleri dikkat çekti.

Yeteneğin 'doğuştan' olduğuna inandığını söyleyen Murakami, okurlarının edebiyat dünyasıyla tamamen ilgisiz olan sorularına da kayıtsız kalamadı.

Bir okurunun, "Karımın geğirmesine tahammül edemiyorum. Ne yapmalıyım?" sorusuna Murakami, "Geğirmesi, gaz çıkarmasından iyidir" diye yanıt verdi.

Bir başka okuru yazara, "Sürekli Nobel için adı geçip de bir türlü kazanamamak nasıl bir duygu?" diye sordu. Murakami, "Çok can sıkıcı. At yarışı gibi!" dedi.

SEVDİĞİMLE YATAKTA KALMAK İSTERDİM

Murakamiden hayat dersleri

Murakami'ye sorulan dikkat çekici sorulardan biri de, kedilerle ilgili olandı. Bir okuru yazara, "Sizce kediler insan duygularını anlayabilir mi? Kedim Bobo beni ağlarken görünce kaçıyor..." dedi. Murakami okuruna şu cevabı verdi: "Bence sen ya da kedin aşırı duygusalsınız. Bugüne kadar birçok kedim oldu ama hiçbiri o kadar sempatik değildi. Yalnızca egoistlerdi."

Uzun süre bir yerde kalması gerekse nerede kalacağını soran okuruna Murakami, "Çok kolay bir soru" dedi, "Tabii ki sevdiğimle yatakta kalmak isterim. Başka neresi olabilirdi ki?"

Murakamiden hayat dersleri


Yorumları Göster
Yorumları Gizle