GeriHayat Mert Fırat kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mert Fırat kimdir?

Mert Fırat kimdir?

Türk sinema, televizyon ve tiyatro alanında başarılı çalışmalara imza atan Mert Fırat kimdir? ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Başka Dilde Aşk’ ve İntikam gibi ses getiren dizi ve sinema filmleriyle yıldızı parlayan başarılı oyuncunun kariyeri ve özel hayatı hakkında detaylı bilgileri haberimizden bulabilirsiniz.

Ankara’da, 10 Ocak 1981 yılında dünyaya gelen Mert Fırat, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitirdi. Çok yönlü olmasıyla dikkatleri üstüne çeken ve birçok sinema, tiyatro ve dizide rol almasının yanında senarist olması yönlüyle de oldukça başarılı bir oyuncudur. Mert Fırat, eğitimi boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Suç ve Ceza (2001-2004), Şeyh Bedrettin (2002-2003), Palyaço Prens (2003-2004), Atları Da Vururlar (2004-2005) gibi toplam 22 oyunda sahne almıştır.

'Mühendis Hüseyin' rolü hayatını değiştirdi

Televizyon dizilerinde karizmasıyla boy gösteren oyuncu Bizim Evin Halleri adlı diziyle de izleyenlerin beğenisini kazanmıştır. En çok yükselişini ise Yersiz Yurtsuz dizisindeki Hüseyin karakteriyle yapmıştır.

Binbir Gece adlı diziyle başarılı performans gösteren oyuncu, Kapalı Çarşı dizisinde yüksek performans göstererek, dikkatleri üzerine çekmiştir.

Mert Fırat kimdir

Aynı zamanda Kapalıçarşı dizisinde Nejat İşler, Olgun Şimşek, Erkan Can ve Aslı Tandoğan’la oyunculuğu paylaşmıştır. Mert Fırat bu yıl, Beren Saat ile birlikte İntikam adlı dizide rol almaktadır.

Şair Rüştü Onur'a hayat verdi.

Mert Fırat, Oyun Atelyesinin oyuncusudur. İlk sinema deneyimini 'Soyağacı' adlı filmde rol alarak yaşamıştır. 2010 yılında Atlı Karınca ve Başka Dilde Aşk filmlerinin senaristliğini yaparak, iki filminde başrolünde oynamıştır.

Sağır ve dilsiz bir genci canlandırdığı 'Başka Dilde Aşk' filmiyle, Ankara Uluslararası Film Festivali ve Sadri Alışık ödüllerinde 'en iyi erkek oyuncu' seçilmiştir. Mert Fırat, yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı 'Kelebeğin Rüyası' adlı sinema filmiyle kariyerinin zirvesine çıkmıştır.

Aynı zamanda Fırat, Palyaço Prens, Şeyh Bedrettin ve Atları da Vururlar adlı tiyatro oyunlarında da rol almıştır.

Mert Fırat’ın Rol Aldığı Sinema Filmleri

Hayattan Korkma

Başka Dilde Aşk

Atlı Karınca

Beni Unutma

Dedemin İnsanları

Devrimden Sonra

Do Not Forget Me İstanbul

Kelebeğin Rüyası

Dizileri

İNTİKAM: 2013

BİR ÖMÜR YETMEZ 2011

KAPALIÇARŞI: 2009-2010

BİNBİR GECE 2007-2008

YERTSİZ YURTSUZ 2007

BİZİM EVİN HALLERİ 2005

Yorumları Göster
Yorumları Gizle