GeriHayat Karagöz sanatçısı Orhan Kurt hayatını kaybetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karagöz sanatçısı Orhan Kurt hayatını kaybetti

Karagöz sanatçısı Orhan Kurt hayatını kaybetti

UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilen Karagöz sanatçısı Orhan Kurt vefat etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Orhan Kurt'un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Avcı, mesajında, Kurt'un yurt içinde ve dışında tanınan bir sanatçı olduğunu belirtti.

 Orhan Kurt'u yitirmenin üzüntüsü içinde olduğunu dile getiren Nabi Avcı, "Karagöz'ün yurt içinde ve dışında tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti. Müzikten resime birçok sanat dalında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve kültürel mirasımıza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum." dedi.

Kurt'un cenazesi yarın öğle vakti Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy'deki aile kabristanına defnedilecek.

Karagöz sanatçısı Orhan Kurt hayatını kaybetti

Orhan Kurt kimdir?

1930 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, Karagöz sanatının inceliklerini ve tasvir yapımını ustası Ragıp Tuğtekin'den öğrendi. Karagöz'ün yanı sıra güzel sanatların hat ve resim dallarında da çalışmaları bulunan Kurt'un bu özelliği tasvir yapımındaki başarısını olumlu etkiledi.

Aynı zamanda müzisyen de olan sanatçı, Karagöz musikisinin günümüze aktarılmasında da önemli rol üstlendi. Karagöz sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül alan Kurt, yurt içi ve yurt dışında Karagöz sanatını başarıyla temsil etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle