Kanser artık öldürmeyecek

‘Oz Büyücüsü’ olarak tanınan dünyanın en ünlü doktorlarından yazarımız Mehmet Öz, bize müjdeli haberler verdi: “Alzheimer’ı önleyecek ilaçlar geliştirildi, 5-6 yılda piyasada olacak. Pankreas gibi en korkutucu kanser türlerini bile ölümcül olmaktan çıkaracak ilaçlar da yolda.”

Aslı BARIŞ Fotoğraflar: Muhsin AKGÜN
01.08.2015 - 01:38 | Son Güncelleme :

Ekibinizle birlikte alzheimer, demans ve kaliteli yaşlanma konuları hakkında yeni araştırmalar yaptığınız duyumunu aldık... Alzheimer’la mücadele etmek mümkün mü?

- Evet. Ve sonuca yaklaştık. Ama hastalıklardan bahsederken neyin ne olduğunu iyi anlayalım. Alzheimer, demansın bir şekli. Demans ne demek: Unutkanlık. Unuttuğunu unutuyorsun, farkında değilsin. İki tip var. Birincisi ve yüzde 5’i genetik; hastalar arasında sadece yüzde 5’inde yüzde yüz genetik geçiş seyreder. İkincisi de kalıtsal olmayan alzheimer. Eğer babanız 80 yaşında nerede okuduğu gibi bilgileri unutmaya başladıysa, bu sefer sizde olma oranı yüzde 30.

Nasıl gelişiyor bu hastalık?

- Beyinde birçok elektrik kablosu olduğunu düşünün. Elektrik kablolarının üzerinde yapışık bir madde, bir plak tabakası oluşuyor. Ve bunlar enflamasyona neden oluyor. Ve beyin çalışamıyor, çünkü içeride bir savaş oluyor. Kablolar tutuşuyor, yangınlar çıkıyor, başlıyorsun ortaokulu nerede okuduğunu unutmaya... Ve devam ediyor.

Kanser artık öldürmeyecek

Bu hastalığa yakalanmamızın nedenleri ne?

- Riski artıran farklı sebepler var. Mesela toksinler, vücutta cıvanın fazla olması. İkinci sebep, B vitamini gibi bazı vitaminlerin eksikliği. Omega 3 eksikliği de tehlikeli. Beynin yüzde 60’ı yağ olduğu için gereken derecede Omega 3 yağı alınmazsa, unutkanlık başlıyor. Çocuklarda da Omega 3 olmayınca IQ düşer, zindelik düşer. Somon, ton gibi balıkları tavsiye etmemiz de bu yüzden.

Peki engellemenin yolu nedir?

- Bu konuda son dönemde gelişmeler kat ettik. Mesela eskiden neden olduğunu bilmiyorduk, tomografi çekiyorduk, teşhisi koyuyorduk, sonra bir şey yapamıyorduk. Şimdi en azından neden olduğunu biliyoruz. Ve hastalığı önlemek için yeni ilaçlar da çıkıyor... Bu henüz çok yeni bir gelişme, ama herhalde 5-6 sene içerisinde her yere yayılacak.

Kanser artık öldürmeyecek

Sizin tavsiyelerinizi dinleyerek seneler senesi brokoli yedik, şimdi de bir kinoa’dır gidiyor. Daha ne kadar kinoa yiyeceğiz? ‘Sağlıklı besinler’ trendlerinde yeni bir yıldız çıkmayacak mı?

- Kinoa sevmiyor musunuz, hayret! Ben bayılıyorum. Ama zevk meselesi tabii. Bahsettiğiniz yeni yıldız, lif açısından çok yoğun haliyle metabolizmayı çalıştıran, beyin için de yararlı ‘tef’ diye bir besin var. Bu, tam tahıllı bir karbonhidrat. Afrika’da yetişiyor. Henüz Türkiye’de var mı bilmiyorum ama Amerika’da patlama yaptı. Yakında burada da meşhur olacak.

Bu ilaç nasıl çalışacak peki? Tamamen ortadan kalkacak mı hastalık?

- Yok etmek değil de, önüne geçmek kastım. Geçenlerde Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün başkanıyla görüştüm. Hastayı 20-25 yıl daha fazla yaşatacak ilaçlar olduğunu söyledi. Tıpkı epilepsi ya da şeker ilaçları gibi, her gün ilacı alacaksınız ve günlük hayatınıza devam edeceksiniz. Alzheimer’dan ölünmeyecek artık. Hastalığın gidişatını kontrol altına alacağız. 5 sene ömrü kalanları 25 sene yaşatabileceğiz. Bu kanserde de böyle olacak.

Kanserin tedavisi de çıkacak mı yani?


- Evet. Kanseri asla tamamen iyileştirmeyeceğiz yani kökünü kazıyacak bir tedavi çıkmayacak. Ama kanserli hastaları uzun yıllar boyunca yaşatacağız. Öldürücü hastalığı kronik hastalığa çevireceğiz. 10 sene içinde pankreas, karaciğer ve mide gibi en korkulan kanser türlerinin bile ilaçla tedavisi olacak. Nasıl insanların yüzde 90’ı lösemiyle yaşayabiliyorsa, kanserle de yaşayabilecekler.

Peki şeker hastalığı?

- İleride pankreas hücrelerine nakil yaparak tamamen hastalığı yok edeceğiz.

Kanser artık öldürmeyecek

Kanser artık öldürmeyecek

Kanser artık öldürmeyecek

Kanser artık öldürmeyecek Yüksek tansiyonu kontrol altına alın. 14/9 civarında gezen tansiyon, yüksek tansiyondur. Tansiyonunuzun 12/8 ya da 12/7 olması sağlıklı olur.

Kanser artık öldürmeyecek Doğal yemekler tüketmek gerek. Besinleri ne kadar topraktan çıktığı gibi tüketirseniz, o kadar iyi. Ne kadar işlenmişse, o kadar kötü. Sağlıklı olması şart değil, iş sevmenizde bitiyor. Kendinizi kandırmayın: Sağlıklı ama tatsız tuzsuz bir yemeği kimse yemez. Bir-iki yer bırakırsınız. Sevdiğiniz yemeklerin ne olduğunu listeleyin, aralarında sağlıklı olanlar varsa onları tüketmeye yönelin.

Kanser artık öldürmeyecek Düzenli spor yapmak şart. Ama gidip triatlon koşun demiyorum. Yürüyüş bile yeter. Ben yogayı seviyorum mesela. Sonunda meditasyon da yapıyorum, o da ruh halime iyi geliyor.

Kanser artık öldürmeyecek Alışkanlıklarınızla mücadele edin: Alkol, sigara, iş, para, seks, hepsi içinde. Amerika’da yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki, halkın 10’da 1’inde düzenli alkol alışkanlığı var. Bu azımsanacak bir şey değil.
Alkolizm ne demek? Etrafınızdaki insanlar siz içki içince rahatsız oluyorsa, alkol alışkanlığınız sosyal hayatınızı yürütmenize engel oluyorsa, siz sosyal içici değil alkoliksiniz. Demek ki hayattan kaçıyorsunuz. Bu her alışkanlık için geçerli.

Kanser artık öldürmeyecek


Kanser artık öldürmeyecek Ruh sağlığı çok önemli. Kimse bu konuya önem vermiyor ama o kadar önemli ki! Sağlam bir ruh hali öncelikle strese karşı savunma mekanizması oluşturur. Aynı zamanda depresyon uykuyu bitirir. Ve sizi yaşlandırır. Onun için önceliğiniz ruhsal sağlınızı koruyacak şeylere yönelmek. İyi bir ilişki de bunun anahtarı. İyi bir ilişkin varsa, sosyal ilişkilerin kuvvetliyse ve hayatında ileriye yönelik gelişmeler olduğunu düşünüyorsan, ruhsal sağlığın iyidir. Tabii bunlar sadece bizimle ilgili şeyler değil.

Yaşadığımız yer bile stres yoğunluğumuzu etkiler. Bunu azaltmanın yöntemleri var. Küçük şeylerle bile stres azalabilir. Mesela banyo molası bunlardan biri. Ofisteyken tuvalete gidin, klozet kapağını kapatın, oturun ve beş dakika kimse sizi rahatsız etmeden kendi kendinize kalın, deşarj olun. Beyninizi dinlendirin.

Kanser artık öldürmeyecek

Bunun gibi birden bire oranı yükselen birçok hastalık hakkında araştırma yapıyorum. Nedenini kimse bilmiyor. GDO’lu ürünlerin üzerinde kullanılan bazı ilaçlar insanların sindirim sistemini etkiliyor. Sindirim sistemi normal çalışmazsa, bu sefer vücut toksinleri biriktirmeye başlıyor ve bu enflamasyona neden oluyor. Bu, insülin ve ona benzer hormon dengesizlikleri yaratıyor. Bu hastalıkların kaynağı da o olabilir. Ama ikinci tip şeker hastalığı olan hastalar, ‘beyaz’ diye de anılan basit karbonhidratları hayatından çıkarırsa hayatları çok daha iyiye gidiyor.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün