GeriHayat ‘Kadife Hanım’ın parasıyla Somalı çocuklar okuyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kadife Hanım’ın parasıyla Somalı çocuklar okuyacak

‘Kadife Hanım’ın parasıyla Somalı çocuklar okuyacak

“İki çocuğum var. Eşim madenden gelene kadar uyuyamıyoruz, yüreğimiz ağzımızda... En büyük hayalim çocuklarımın okuması ve daha iyi bir iş bulması. Madenci olmasınlar...“ Bu sözler Soma’da yaşayan Funda Kırımlı’ya ait. Şimdi bu hayalini gerçekleştirmek için yeni bir projede çalışıyor. 25 arkadaşıyla birlikte bez bebek yapıyor. Yaptıkları ürünler artık kermeslerde değil tüm Türkiye’de satılacak. 25 kadın şu anda çok mutlu çünkü ilk toplu siparişlerini aldılar bile...

Soma’daki facianın üzerinden neredeyse iki yıl geçti. 800 çocuğun yetim kaldığı ilçede ilk anda başlayan kimi projeler, yardım çalışmaları çoktan bitti. Bazılarınınsa devamı hiç gelmedi. İki kadın, Pelin Batu ve Ayşe Alver ilk günden itibaren kafalarına taktıkları bir proje üzerinde bugüne kadar azimle çalıştılar. En az 4 nüfusa sahip madenci ailelerine ekonomik olarak katkı sağlamak için çok zorluk çektiler ancak emeklerinin karşılığını şimdilik aldılar. Soma’daki 25 kadın için büyük bir umut, diğerleri içinse örnek oldular.

Kadınların elişi yaparak ürün satabilmeleri için ‘S.S. Rota Anadolu El Sanatları Gıda Üretim ve Pazarlama’ adında kooperatif kuruldu. Somalı kadınlara ‘tasarım’ öğretmek için dünyanın farklı bölgelerinde bunun gibi el sanatları projelerinde gönüllü çalışan Avustralyalı Susie Vickery ile Amerikalı Claire Burkert’ten yardım istendi.

 

 

‘Kadife Hanım’ın parasıyla Somalı çocuklar okuyacakSomalı kadınların fikirleri ile Susie ve Claire’in tasarımları birleşince Soma’daki son derece kaliteli bez elişi oyuncaklar ortaya çıktı. Markanın adı da ‘Soma Artisans’. Çocukların çizdikleri resimlerin işlendiği çantalar da ana ürünler arasında. Bir yıl boyunca bu tasarımlar sadece kermesler gibi küçük organizasyonlarda satıldı. Şimdi Beymen’in katkısıyla Somalı kadınların el emekleri zincir mağazalarda yerini aldı. İlk ürünlerse 23 Nisan nedeniyle dün satışa çıktı.EFE’NİN FİLİ ÇANTALARDA

‘Kadife Hanım’ın parasıyla Somalı çocuklar okuyacak

Beymen Kids’lerde satılacak ürünlerin fiyatı 45-95 TL. Tamamı Somalı kadınlara gidecek. Siz de bir tane alarak destek olabilirsiniz.

Proje hakkında konuştuğumuz Pelin Batu, Türkiye’de sürekli felaketler olduğunu ancak sürekli unutulduğunu anlattı. Ayşe Alver’le birlikte bu projeye karar verdiklerini, 25 kadının projeden dolayı çok mutlu olduğunu ve öz güvenlerinin geldiğini anlattı. Tasarımcı Susie ise kadınların kendi tasarımlarını yapmaya başladıklarını ve çok yetenekli olduklarını, örneğin horozu bir günde yaptıklarını söyledi.


Gruptaki kadınlardan Funda Kırımlı da, proje için şunları dedi: “10 yaşındaki oğlum Efe’nin çizdiği fili çantalara işlemek inanılmaz heyecanlıydı benim için. Soma’da madenden başka iş yok. Ama çocuklarımın okumasını istiyorum. En büyük hayalim bu. Daha iyi bir iş bulsunlar, madenci olmasınlar. İlk paramızı kazanmaya başladık. Beymen’den 600 sipariş aldık, şimdi onları yapıyoruz.” Beymen yetkilileri de, kadınların ekonomisine ve onların güçlenmesine yardımcı olmaktan dolayı gurur duyduklarını anlattı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle