GeriHayat İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

Baba olmak anneliğin yanında biraz sönük kalıyor gibi gelin bunu kabul edelim. En azından hastaneden beri siz de bir baba olarak içten içe böyle hissediyor olabilirsiniz. Çünkü ilgi genelde anne ve bebek üzerinde yoğunlaşır ve bu oldukça doğaldır. Ancak tabii ki gerçekte bu durum sizin için de son derece değişik ve duygusal anları içeriyor. Artık bir baba olarak daha fazla sorumluluk sahibisiniz ve bir canlının yaşamından sorumlusunuz. Eğer iyi bir baba olmak konusunda kafanızda soru işaretleri varsa aşağıdaki bir kaç basit kuraldan başlayabilirsiniz.

Çocuklarınızla ilgilenin

Çekirdek aile yapısında baba çalışırken anne genelde çocukla ilgilenirdi ancak son dönemde iki tarafta çalışıyor ve çocukla ilgilenme süreleri genelde aynı oluyor. Bu demek ki siz de eşiniz kadar çocuğunuzla ilgilenmelisiniz. Çalışıyor olmak bir bahane değil. Üstelik ilgi kriteri sadece süreye bağlı değil. Çocuklarınızın sizin ilgi ve şefkatinizi hissetmesi onların sağlıklı gelişimi için son derece önemli. Bu nedenle ilgili bir baba olmaya özen gösterin.

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

Sevginizi ve disiplini eşit verin

Babaların görevi genelde disiplin vermek gibi lanse edilir. Bu nedenle evde bir iyi polis kötü polis durumu vardır ve bu kötü polislik görevi babalara verilir. Bu nedenle de çocuklar arasında babaya karşı bir endişe doğar. Bunun olmasına izin vermeyin ki çocuğunuz sizinle her türlü derdini ve sorununu paylaşabilsin. Yapmanız gereken sevgiyle ve anlayışla yaklaşmaktır. Çocuğunuz sizden korkmasın, saygı duysun.

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

Onlara yol gösterin

Baba profile çocuğun gelecekte hayata bakışı için çok önemlidir. Çocuklar karşılarında her durumda arkalarında duracakları ebeveynler görmek isterler. Bu nedenle siz de karakterinizle onlara yol gösterin. Despot ve güç tutkunu bir baba profili çizmek ileride sadece çocuğunuzun sırtına yük bindirmek anlamına gelir. Güçlü olmanın, dik durmaktan ve ideallerinin peşinde koşmaktan geldiğini onlara anlatın.

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

Onlara ne kadar düşkün olduğunuzu gösterin

Her çocuğu istediği tek bir şey vardır: Sevilmek. Siz de çocuklarınıza düşkünlüğünüzü her fırsatta gösterin ve dile getirin. Özellikle sevgi sözcükleri söylemekten ve sevginizi sınırsızca göstermekten çekinmeyin. Ancak bu şekilde sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz.

İyi bir baba olabilmenin 5 değişmez kuralı

Aile kavramına inandırın

Aile kavramı çocuk için çok şey ifade eder. Çocuk aile terbiyesini de, toplum içindeki varlığını da, kadına ya da erkeğe nasıl davranılması gerektiğini de aileden öğrenir. Bu nedenle siz de eşinize karşı son derece kibar olun ve çocuklarınıza örnek davranışlar sergileyin.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle