GeriHayat Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir?

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir?

Dünyada DIY (kendin yap) çılgınlığı aldı başını gitti. Herkes evini atölyeye çevirdi, hazır fabrikasyon ürünler yerine artık herkes kendi orijinal ürünlerini üretiyor. Sizin için bir dosya hazırladık ve kendi kendinize neler yapabileceğinizi derledik. Bakalım listede neler var…

KOKULU MUMLARA ONLARCA PARA VERMEK İSTEMEYENLER İÇİN

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Akşamları mum ve tütsü keyiflerinden vazgeçemeyen, terasını mumla aydınlatan, her romantik yemeği baştacı eden nostalji düşkünü melankolikler için müjdemiz var! Keyif düşkünü ve kendini şımartmayı seven güzel insanlar da bundan sebeplenebilir tabii. Sebebi ne olursa olsun mum severiz ve şimdilerde ise her burun zevkine ve ruh haline hitap eden rengarenk mum çeşitlerini piyasada bulmak mümkün. Hal böyle olup alt tarafı mum dediğimiz şey bu kadar kişiselleştirildiğinde haliyle fiyatlar da alıp başını gidiyor.

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Siz sevgili okurlarımız bu duruma direnerek birbirinden güzel mum atölyelerine katılabilir veya piyasadan çok kolay temin edebileceğiniz malzemelerle yeni başlayanlar için eğitici videolar eşliğinde evinizde kendi mumunuzu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Hatta öyle ki; sırf mum üretim malzemeleri satan internet siteleri var ve kapınıza kadar ulaştırıyorlar. Keyfiniz bol olsun!

ÇOCUĞUNUZLA, ONUN YARATICILIĞINI ARTTIRACAK OYUNCAKLAR HAZIRLAYIN

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Oyuncak çeşitliliği o kadar fazla ve ulaşılabilir ki, büyüklerimizin anlattığı o nesilden nesile aktarılan manevi değeri yüksek oyuncakları arar gibiyiz. Artık çocuklar oyuncaktan sıkıldıklarında onu bir kenara fırlatıveriyorlar ve yenisini istiyorlar. Yozlaşmış tüketim toplumunda yer edinmelerine belki de ilk adım olarak adlandırabiliriz bu durumu. Hatta teknoloji çağında oyuncak ile oynayan çocuğu öpüp başımıza koymak gibi de bir durum söz konusu.

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Hal böyleyken siz ona bir şeyler yaratabileceğini ve üretken olmayı öğretin. Emek verip, kendi elleriyle yarattığı o nesne artık kolayca ulaşabileceği, kenara fırlatabileceği bir şey değil; aksine kendisiyle ve başarısıyla gurur duyacağı bir şey olacak belki de. Bu süreçte parça-bütün ilişkisi, ince kas becerilerileri ve el-göz koordinasyonu gelişimi gibi kazanımları olacak ve tabii ki en önemlisi birlikte güzel bir aile aktivitesinde bulunmuş olacaksınız. Bunun için yine çeşitli atölyeler mevcut ve evinizde kullanmayıp atacağınız çorap, kumaş parçası vb. ne varsa kendi yaratılıcığınızı kullanarak dönüştürebilirsiniz. Evde oyuncak yapımı için interneti bir dolaşmanızı tavsiye ederiz. Hayal gücünüzün sınırlarını da zorlayabilirsiniz.

HERKESİN ÜZERİNDE AYNI ŞEYLERİ GÖRMEKTEN SIKILANLARA: HAUTE COUTURE

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Hazır giyim sarmış dört bir yanımızı derken nerede o 50’li yılların asaleti ve kadınsılığı… En güzel kumaşlar seçilir, boyunuzun ölçüsü alınır, dönemin modasına uygun ama size özel, size yakışan tayyör ve elbiseler dikilirdi. O kıyafet artık sadece sizde vardır ve uydurduğunuz en güzel şapka ve tüm asaletinizle sokaklarda dolanırdınız. Tabi günümüz sokaklarında 50’lerin Coco Chanel’i gibi dolanmak biraz abes kaçabilir. Ne onca koşuşturmaya ne de o eski günlerdekinden eser kalmayan estetik algısına ve sokaklara yakışacaktır.

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Siz yine de özel günlerde giyebileceğiniz o klas pardesüyü, göz alıcı elbiseyi ve şık tayyörü kendiniz dikin. Hem kafanız dağılsın hem de bir elbiseye yüzlerce hatta binlerce para harcamadan kesenizi koruyun. Bunun için bir sürü dikiş atölyesi var, ya da geçin büyükannenizin karşına o size öğretsin :) “Hiç yapamam" diyorsanız da en azından hazır giyim mağazalarından satın aldığınız bluzlerinizi minik aksesuarlarla kişiselleştirebilir, standardın dışına çıkmanın kestirme yolunu bulabilirsiniz.

ESKİMEYEN TREND: ÖRGÜ İŞLER

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Yıllardır müdavimliği eskimeyen, sırf ülkemizde değil tüm dünyada büyük rağbet gören örgü işler, DIY (kendin yap) furyasında tahtını korumaya devam ediyor. Çocukluğumuzdan beri az çok örgü işine aşinayız. Bu işte ustalaşmış teyzelerimiz model model kazak örerken hepimiz en az bir kez o şişleri elimize alıp yamuk yumuk da olsa iki sıra geçmeyi öğrenmişizdir. Dolabında ise el örmesi kazağı, atkı-beresi olmayan yoktur.

Zamanın kadınları trend olduğu için yapmıyordu belki ama, örgüye bulaşan herkesin zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günlük stresini giderdiği bir gerçek. Pantone listelerini aratmayarak aklınıza gelebilecek her renkte ve her kalınlık, yumuşaklıkta yün bulabileceğiniz bugünlerde ise gelin atkı ve bereyi es geçin, yaratıcılığınızı konuşturun. Kıyafet aksesuarlarından saksı giydirmeye, yastık kılıfından amerikan servislere sınırlarınızı zorlayın ve “Aaa nasıl da yakıştırmışlar!” dediğiniz her detayı kendiniz üretmeye çalışın. Bunun için atölyeye katılmaya gerek yok, çevrenizde muhakkak olan bir bilene sorun.  

MUTFAĞA GİRİN VE KENDİ PEYNİRİNİZİ KENDİNİZ ÜRETİN

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Ambalaj etiketlerini hiç okur musunuz? Uzun ömürlü gıda ürünleri için ne kadar fazla koruyucu ve katkı maddesi tükettiğimizin farkında mısınız? Aileniz ve kendiniz için mutfakta devrim zamanı geldi. Her malzemenin en doğalının peşinde koşup her yemeği en güzel ve sağlıklı şekilde pişirmek isteyen mutfak tutkunlarındansanız, o en sevdiğiniz tatları evinizde hazırlamayı öğrenme vakti geldi.

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Peynirden çikolataya, ekmekten kruvasana  pek çok lezzeti  farklı eğitimler ile öğrenmeniz mümkün. Bu eğitimler ile endüstriyel işlemelerden kaçınarak tamamen elinizin eseri ürünler ortaya çıkararak işi profesyonellerden öğrenebilirsiniz.

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

MSA'da Çiğ süt ve pastorizasyondan peynir mayasına, tuzlama ve salamura tekniklerinden mevsimine göre süt farklılıklarına ve kültür bakterilerine kadar peynir yapımının tüm inceliklerini öğrenebileceğiniz Artisan Peynir, çikolata yapımının temel taşı olan tabling, blok, chunk gibi temperleme tekniklerini öğrenerek farklı çikolata reçeteleri deneyeceğiniz Artisan Çikolata, yediğimiz içtiğimiz herşeye özellikle de soframızın baştacı ekmeğe ve onun hikayesine önem verdiğimiz bugünlerde siz de ekşi mayalı ekmek furyasına katılıp nasıl hazırlanır öğrenebilirsiniz. %100 Ekşi Maya adını verdikleri bu eğitim üç gün sürüyor ve ekşi mayanın nasıl yapılıp beslendiğini, buğday ve çavdarlı ekşi maya ekmeklerin hazırlanışını öğrenebiliyorsunuz. 

 

Herkesin bahsettiği bu DIY çılgınlığı nedir

Yorumları Göster
Yorumları Gizle