GeriHayat Hayvan hakları, şimdi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayvan hakları, şimdi!

Hayvan hakları, şimdi!

Karıncayı dahi incitmeyen kişi hiç insanı incitir mi? Çok zor... Zaten araştırmalar da suç işleyen insanların bir bölümünün küçüklüğünde hayvanlara eziyet ederek işe başladığını söylüyor. Tam da bu nedenle içimizdeki en savunmasızın (Doğa) haklarını güvence altına almadan haksızlığın ortadan kalkmayacağını savunan insan sayısı hızla artıyor. Biz giden-gelen anayasayı tartışaduralım Bolivya, Ekvador gibi ülkeler insan dışındaki canlıların da haklarını anayasal güvence altına almış durumda. Bugün itibariyle dünyadaki anayasaların yüzde 70’inde çevre hükümleri yer alıyor.

Peki, bizde durum nedir? Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin geçen günlerde açıkladığı rapor topluma ayna tutar nitelikte. Türkiye’de rakamlar pek de iç açıcı değil. Sadece 2016 yılında ‘en az’ 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 (1.156.407.473) yaşam hakkı gaspı raporlanmış. Rapora yansıyanlar insan menfaati ve keyfi için, kasıtla, silahla, işkenceyle, zehirle öldürme, ihmal nedeniyle ölüme sebebiyet verme, trafik kazaları, av katliamları... Bir de not düşülmüş:

“Toplumun tüm kesimlerine buradan sesleniyoruz: Yeryüzünde yaşayan her canlıya adil davranmadığımız sürece toplumumuza barış, adalet gelmeyecektir. Bizim kadar acıyı, korkuyu, stresi hisseden hayvanları yok saymak yerine daha adil, eşit bir yaşam ortamına ulaşmak için hayvanların hakları derhal teslim edilmelidir.”

Hayvan hakları, şimdi

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle