GeriHayat Haydi gölde koşalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haydi gölde koşalım

Haydi gölde koşalım
refid:29451495 ilişkili resim dosyası

Runfire Cappadocia için Ürgüp Göreme’den başlanıp Tuz Gölü’ne, oradan tekrar başlangıç noktasına koşulacak. 250 kilometrelik parkuruyla dünyanın en zor 25 koşusundan biri olan bu ultra maratondan önce, gidip parkuru test ettik. Gözünüzde büyütmeyin, farklı farklı alternatifler var, siz de yapabilirsiniz. Yıldızların altında sabahlayıp, sırtınızda erzağınız, kendinizle yarışmaya var mısınız?

YALINAYAK KOŞAN DA VAR,

88 YAŞINDA OLAN DA...

En azimlisi: Soroen Kruse
Lilleoere Tip 1 diyabet hastası. Düzenli insülin iğnesi yapa yapa bugüne kadar 40 maraton bitirdi.

En cıbılı: Yalınayak Ted Mcdonald
Son yedi yılını çıplak ayakla uzun mesafe koşmaya adadı. Kitap ve makalelere konu olmuş bir arkadaş.

En medyatiği: Yonca Tokbaş
Kırmızı rujlu hayalperest Kelebek’te yazıyor. Bazen daha yarış bitmeden videosunu sosyal medyaya yüklemiş oluyor.

En delikanlısı: Safder Kartoğlu
Yaş 88, günde koşulan kilometre 5-30... 2004’te kaybettiği eşinin Çanakkale’deki mezarına her yıl yarı maraton koşarak gidiyor.

HER SPORCUYA GÖRE PARKUR VAR

EN BASİT PARKURLAR

- Keşif yarışları (28 Temmuz-2 Ağustos): Tırışkadan teyyare/maksat spor olsun bir yarış. Beş gün boyunca 80 kilometrelik parkuru tamamlıyorsunuz. Günde ortalama 15-20 kilometre ediyor. Yani her beş-altı kilometrelik etabı, üç-dört saatte katetmeniz gerekiyor. Yürüseniz bitiyor. Bu yuzden durup fotoğraf çeken de mevcut, meyve toplayan da.
- Şirket yarışları (28 Temmuz-2 Ağustos): Bu kategori yıl boyunca ofiste omuz omuza çalışıp omuzları kulunç tutanlar için. Dörder kişilik takımlar kuruyor, dört günde ortalama 15-20 kilometre koşuyorsunuz, daha doğrusu yürüyorsunuz. Çaylar şirketten!

ORTA ZORLUKTA PARKURLAR

- Zorlu gün yarışı (29 Temmuz-1 Ağustos): Ultra maraton macerasını tek bir etaba sığdırmak isteyenler için tasarlandı. Bir günde 104 kilometrelik tek uzun etabı koşacaklar. Sereflikoçhisar’dan başlıyor, Tuz Gölü üzerinden geçerek Ulukışla’da sona eriyor. Yiyecek-icecek desteği organizasyon tarafından karşılanıyor.
- Hazırlık yarışı (25 Temmuz-2 Ağustos): Niyetiniz var ama ultra maratona kendinizi henüz tam hazır hissetmiyorsunuz... Bu, tam size gore. Her etapta yaklaşık 15-20 kilometre olmak üzere
120 kilometre katediyorsunuz ama yiyecek-içecek gene şirketten. Harbi harbi maraton !

Haydi gölde koşalım

RFC ULTRA MARATON

Koş babam koş (25 Temmuz-2 Ağustos): Bireysel strateji planı yapmanız lazım, toplam altı etapta yaklaşık 250 kilometre koşacaksınız. Bu da günde 25-40 kilometre demek. Yarış boyunca tüm ihtiyaçlarınızı (yiyecek dahil) sırt çantanızda kendiniz taşıyorsunuz. Bir keresinde bakkaldan çikolalata alırken yakalanan bir uyanık anında diskalifiye edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle