GeriHayat Evi barkı terk edip dağa yerleştiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler
refid:27080557 ilişkili resim dosyası

Sibirya’da yaşayan Zoya Lipnyagova, ‘şehri terketmek’ fikrini hayata geçirmekle kalmayıp, yeni hayatında mutluluğu yaşayanlardan. Onun bir de fazlası var: İki çocuğuna ilave olarak evlat edindiği 7 yetim çocuk.

Şehir hayatından ve onun yarattığı stresten bunalıp, bir dağ ya da sahil kasabasına yerleşme fikri çoğu kişinin aklına düşer ama herkes bunu gerçekleştiremez. Fakat ne mutlu ki yapabilmeyi beceren ve bu konuda başkalarına umut olan insanlar da var.

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

17 yaşındaki Tanya, ailenin evlatlık çocuklarından biri. Evlerinin yakınında keçileri otlatıyor.

Karşımıza gelen örneklerden biri, adını duyduğumuzda öncelikle soğuk, sonrasında da efsanevi tren yolculuğu rotasından başka pek bir şey gelmeyen Sibirya’da yaşanmış.

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

Zoya, uçuş görevlisi olarak sürdürdüğü yaşamında değişikliğe giderek köy hayatı yaşamaya başladı. Ve artık bundan para kazanıyor.

Hayatını uçuş görevlisi olarak sürdüren Zoya Lipnyagova, 8 sene önce eşi Gennady ile beraber 2 çocuğunu da yanına alıp o günlerde ikamet ettiği Sibirya’nın Krasnoyarsk şehrini, köyde yaşamak için terk ediyor.

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

Zoya ve evlatlıkları artık 120 keçisi olan bir ticarethane sahibi. Ve işler günden güne büyüyor.

Köyde 19'uncu yüzyıldan kalma bir ahşap evde yaşayan aile, yıllar içerisinde 7 tane daha öksüz çocuğu evlatlık edinerek köy yaşamını aileden koloniye doğru büyütüyor. Bu süre zarfında geçimlerini hayvancılıkla sağlayan aile, 2010 yılında ise lisans alarak bunu ticarete dönüştürüyor.

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

Zoya’nın 14 yaşındaki öz kızı Lera da köy yaşamına ayak uyduruyor.

Zoya, devletten iş kadını olabilmek için lisans ve yaklaşık 18 bin lira tutarında teşvik alıyor bunu da sermaye olarak kullanıyor. Neticede o gün sadece 3 tane olan keçilerinin sütünden elde ettiği peynir miktarını artırmayı hedefliyor. 4 yılda geldiği nokta ise şaşırtıcı, ilham verici: 120 tane keçisinden süt sağıp peynir imal ettiği, üretimini artırmak için bölüm bölüm yeni ekipman alarak yatırımlarını sürdürdüğü bir çiftliği var. Bu ürünleri de bir süre önce yaşamayı bıraktığı Krasnoyarsk’taki dükkanlara satıyor.

Evi barkı terk edip dağa yerleştiler

Kluçi’de ürettikleri keçi peynirlerini ‘Lipnyagova’giller, Krasnoyarsk’taki dükkanlara satıyorlar.

Zoya ve ailesi, başta çobanlık yapan çocukları olmak üzere keyifli hayatlarını başka hayatlara ilham verecek şekilde yaşamayı sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle