GeriHayat Çocuklara sağlıklı beslenmeyi 'Dedektif Duru' ile öğretecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi 'Dedektif Duru' ile öğretecek

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi 'Dedektif Duru' ile öğretecek

Türkiye’de ilk defa, uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yayınlandı. “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazan Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bilgi kirliliğinden kurtulmak için bu kitabı hazırladığını açıkladı.

Milyonlarca kişi nasıl sağlıklı besleneceğini bilmiyor. Türkiye’de çocuk kitapları alanında ilk olan, “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin birinci kitabı “Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları” raflardaki yerini aldı.

BİLİNÇLİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İSTEYENLERE REHBER
Bilim ve Sağlık Habercisi, Biyolog Esra Öz, “Özellikle beslenme konusunda tartışmaların bitmediği, ailelerin kafasının sürekli karıştığı bir hal almaya başladı. Medyada oluşan bilgi kirliliği kitaplara da sıçrayınca, buna bir çözüm üretmem gerektiğini düşündüm. Bu konuda çocuk kitaplarının önemini fark ettim ve karakterler kurgulayarak uzmanları gerçek hayattan seçtim. Yaşananlar hayal ürünü de olsa mesajların gerçek olduğu ve bilimsel temellere dayandığı bu çalışmayı hazırladım.” dedi.

Bu kitabı, bilim ve sağlık iletişiminin geliştirilerek, medya okuryazarlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi için hazırladığını söyleyen “Bilimsel ve eleştirelÇocuklara sağlıklı beslenmeyi Dedektif Duru ile öğretecek
düşünce ile yaklaşarak problem çözen çocukların yetişmesinin önemini dikkat çekmek istedim. Kitabı bilinçli ebeveyn ve toplumu doğru yönlendiren öğretmenler için hazırladığım” dedi.

DÜNYACA ÜNLÜ UZMANLAR DA KİTAPTA YER ALIYOR
Kitapta yer alan uzmanlar hakkında bilgi veren Öz, şunları söyledi: “Beslenme konusunda araştırmaları Nature gibi dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayımlanan Harvard Üniversitesi’nden Dr. Semir Beyaz, çocukların dilinden konuşmam için en tepkili eleştirileri yaptı ve kitap onun önerileriyle şekillendi.

Çocuk sağlığı ve diyabet konusunda çalışmalarıyla tanınan Yale Üniversitesi’nden Dr. Eda Cengiz, çocuklar için hassasiyetle yaklaşarak, gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması ve obezite ile gelen hastalıklardan korunması için olması gerekenlere dikkat çekti. Sağlıklı beslenmenin bir ekip işi olduğunu sürekli vurgulayan Diyetisyen Dr. Banu Salman, kitaptaki tüm beslenme önerilerini ve detaylarını bilimsel çerçevede belirlememde destek oldu.

Klinik Psikolog Efsun Tatar, çocuk psikolojisi açısından değerlendirdi. Bilimsel düşünce ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları konularında doğru yönlendirmek için her kelimeyi dikkatle okuyup seçmeme yardım eden Uzman Psikolog Handan Odaman Uşaklıgil, hem kurgu hem de psikolojik çerçeveden incelikle yaklaştı. Pupa Yayınları’ndan çıkan kitabın çizimlerini Almanya’dan Burcu Yıldız hazırladı.”

 Çocuklara imece kültürü nasıl kazandırılır?

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle