GeriHayat ‘Çapulcu Meydanı’ formatı geliştirildi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Çapulcu Meydanı’ formatı geliştirildi!

‘Çapulcu Meydanı’ formatı geliştirildi!
refid:26606002 ilişkili resim dosyası

Bağımsız yayın yapmak için kurulan Çapul TV, birinci yaşını doldurdu. Kanalın hikâyesini, yöneticisi Ali Ergin anlatıyor.

Çapul TV ve ekibi nasıl kuruldu?
Çapul TV’yi kurmaya 3 Haziran gecesi Gezi Parkı’nda karar verdik. Birkaç arkadaş parkta dolaşırken, gerçekliği buradakilerin dilinden aktaracak, aracısız bir televizyonun gerekli olduğunu konuşuyorduk. Sendika.tv ile web üzerinden canlı yayın yapma tecrübemiz vardı. Canlı yayın araçları yakılmış, parktaki telefon yoğunluğundan dolayı 3G bağlantılar pek iş görmez hale gelmişti. Daha iyi bir bağlantı için çanak kurmaya karar verdik. Ustream kullandık. Bir arkadaşımız elektrik kesintilerine karşı jeneratör kiraladı. Bir tane mikser, Mac, iki-üç laptop, iki kamera, birkaç ışık ve mikrofonlarımız vardı. 6 Haziran’da yayındaydık. Zamanla yeni çapulcularla tanıştık ve genişledik.

Bir senede neler yaptınız?
6-15 Haziran arası Gezi Parkı’ndan yayın yaptık. 15 Haziran’dan sonra yaz boyu direniş barikatlarında, park forumlarında olduk. ‘Çapulcu Meydanı’ diye bir format geliştirdik. 24 Ekim’de stüdyo yayınlarını başlattık. RTÜK engeli ve ticari kaygılar yok. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz içerikte programlar yapıyoruz.

‘Çapulcu Meydanı’ formatı geliştirildi

Nasıl programlar var?
Pazar hariç her akşam 20.55’te (parkın polis saldırısıyla boşaltıldığı saat) Çapulcu Bülteni’ni sunuyoruz. Periyodik programlar çekmeye başladık. ‘Kızlı Oğlanlı Felsefe’, beyaz yakalıların maskeyle sorunlarını anlattığı ‘Gündüz İşte Gece Direnişte’, kent gündemlerinin işlendiği ‘Şantiye Sahası’ ve ‘İtalya Günlüğü’ ilk programlarımızdı. Sonra Kerem Cankoçak’ın ‘Hadi Ateistler Bunu da Açıklayın’, üniversitelilerden ‘Öğrenci İşi’, ‘Angaralıların’ hazırladığı ‘Fışkiyeyi Biz Kırdık’, çocuk hakları programı ‘Çekirdek Çocuk’, Şule Uslutekin’den ‘Gündeme Dair’, avukatların hazırladığı ‘Aksak Terazi’, tiyatro programı ‘Fuaye Alanı’, müzik programı ‘Mahzen’, Venezüella gündemini aktaran ‘Bolivarcı Günlük’ gibi programlar eklendi.

Medyadaki duruşunuzu nasıl tarif ederdiniz?
Standart televizyonlara öykünmemek gibi bir derdimiz var. Profesyonelliğin araya koyduğu duvarı kaldırıyoruz. Herkesin yapabileceği bir habercilik ve sunuculuk biçimi oluşturmaya çalışıyoruz. Cebindeki telefonla önüne çıkan olayı kaydeden herkes muhabir, kamera karşısında meramını anlatıp iletişime geçebilen herkes de sunucu. Kârın değil ideolojik-politik motivasyonun esas alındığı bir örgütlenmemiz var. Biz bir ‘gerilla medya’yız.

Birinci yaşınızı nasıl kutlayacaksınız?
15 Haziran’da da sürpriz konuklarla Abbasağa Parkı’nda, bu yılın ilk Çapulcu Meydanı’nı yapacağız. 18.00’de başlayacak ve forum bittiğinde sonlanacak. Direnişin dayanışması ve gönüllü emekle ayaktayız. İlkesel olarak reklam ve fon kabul etmiyoruz. Bir yıl böyle geçti. Bir yıl daha burada olmamız yine direnişçilerin dayanışmasına bağlı. Doğum günüyle birlikte bir dayanışma kampanyası başlatıldı.

‘Çapulcu Meydanı’ formatı geliştirildi

Destek kampanyası
Çapul TV’yle dayanışma içerisinde olabileceğiniz üç kanal var:
1- Kira ve fatura giderlerini karşılamak için İndiegogo’da yeni başlatılan kampanyaya destek vermek: www.indiegogo.com/projects/gezi-nin-sesi-direnisin-medyasi-capul-tv-1-yasinda
2- Çapul TV’nin kurduğu Alternatif Medya Derneği’ne bağışta bulunmak:
Akbank Feriköy Şubesi-
Alternatif Medya Derneği Hesap No: 0125952
IBAN: TR930004600143888000125952
3- Gönüllü emek ve ekipman tedariki yaparak doğrudan katkı sağlamak.

Sayılarla Çapul TV
- Çapul TV Gezi Parkı’nda ustream üzerinden yayın yaptı. İnternet üzerinden 1,5 milyon kişiye ulaştı.
- 8 televizyon kanalı (Halk TV, Hayat TV, İMC, TV 10, Ulusal Kanal, Kanal artı 1, Besta Nuçe) Çapul TV yayınlarını kendi ekranlarına taşıdı.
- 145 bin Twitter, 20 bin Facebook takipçisi var.
- Türkiye’de 20 ilden, ayrıca Kıbrıs’tan canlı yayınlar yaptı. Ayrıca banttan yayınlarla Venezüella ve İtalya’dan bildiriyor.
- Alternatif Medya Derneği aracılığıyla 15 ilde 200’e yakın kişiye ‘direniş muhabirliği’ eğitimi verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle