GeriHayat Bundan sonra böyle gülünecek!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bundan sonra böyle gülünecek!

Bundan sonra böyle gülünecek!
refid:27251881 ilişkili resim dosyası

Budapeşte, 30'lu yıllarda 'İntiharlar Şehri' olarak biliniyordu. Bunun sebebinin 'Kasvetli Pazar' adında bir şarkı olduğu iddia ediliyordu. Çözüm ise, gülümseme eğitimi veren bir okuldu!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte I. Dünya Savaşı sırasında trajik bir intihar salgınıyla karşı karşıya kalmıştı. Bazıları, buna dönemin popüler bir şarkısı olan 'Gloomy Sunday'in neden olduğuna inanıyordu. Bundan daha tuhafı ise, şehrin intihar vakalarıyla baş etmek için bulduğu ‘Gülümseme Kulübü’ fikriydi.

İNTİHARLARI ENGELLEMEK İÇİN DEVRİYELER GEZİYORDU

Bundan sonra böyle gülünecek

1937 yılında The Sunday Times Perth, Budapeşte’deki intihar vakalarına ilişkin şunları yazmıştı:

'Dünyada bir turist mıknatısı olan Budapeşte, birkaç yıldır ‘İntiharlar Şehri’ olarak biliniyor. ‘Gloomy Sunday’ adlı şarkı nedeniyle intihar oranlarının yükseldiği tahmin ediliyor. İntiharların büyük çoğunluğu boğulma vakaları... Bu nedenle Tuna nehri boyunca intihar girişimlerini engellemek üzere devriyeler geziyor!'

GÜLÜMSEMEYİ ÖĞRETEN KULÜP

Bundan sonra böyle gülünecek

'Gülümseme Kulübü'ndeki eğitimlerde insanlar tuhaf bir tıbbi maske takıyordu.

Gazete, intiharlara bir çözüm olarak, ‘daha iyi gülümsemeyi öğreten’ bir kulüp kurulduğunu yazdı. Profesör Jeno ve hipnoz üzerine çalışmalar yapan Binczo’nun öğretim üyesi olduğu bu okul, insanlara çeşitli tekniklerle gülümsemeyi öğretiyordu. Gülümsemenin çeşitli türleri vardı: Roosevelt, Mona Lisa, Clark Gable, Dick Powell, Loretta Young gibi ‘ünlü gülüşler’ üzerine çalışmalar yapan okulun amacı, Budapeşte’yi ‘Gülümsemeler Şehri’ olarak tanıtmaktı...

BU ŞARKI YASAKTI

Bundan sonra böyle gülünecek

'Böyle güleceksiniz!' Mona Lisa'nın nasıl güldüğünü profesör Jeno öğrencilerine böyle anlatıyor.

1933 yılında besteci Rezso Seress tarafından yapılan ‘Gloomy Sunday’ adlı şarkı, daha sonrasında Bille Holiday tarafından coverlandı ve daha çok tanındı. Şarkının intihar oranlarını yükselttiği iddiası nedeniyle, radyolar bir süre bu şarkının çalınmasını yasaklamıştı.

Bundan sonra böyle gülünecek


Gloomy Sunday (Kasvetli Pazar)’ın sözlerinden:
Gölgelerinde zaman geçirdiğim kasvetli Pazar
Kalbim ve ben, hepsini bitirmeye karar verdik
Yakında mumlar ve dua edenler olacak, üzücü biliyorum
Ama ağlamalarına izin vermeyin
Bilsinler ki gittiğim için mutluyum
Ölümde ölüm rüya değil, seni kucaklıyorum
Ruhumun son nefesiyle seni kutsuyorum

TÜRKİYE'DE DE OLMUŞTU

Türkiye'de de benzer bir olay 1999 yıılında yaşanmıştı. Murat Kekilli'ye ait olan 'Bu Akşam Ölürüm' şarkısı nedeniyle intihar vakalarının arttığı iddia edilmiş, müzisyen bu dönemin ardından uzun bir süre ortalarda gözükmemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle