GeriHayat Bilim dünyası yapay rahimde büyütülen kuzuyu konuşuyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim dünyası yapay rahimde büyütülen kuzuyu konuşuyor!

Gelecekte, erken doğan bebekler için de kullanılacağı öngörülen ‘yapay rahim’ teknolojisi, bilim dünyasında yankı uyandırdı.

Erken doğan kuzular üzerinde test edilen plastik ‘yapay rahim’ , yeni doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını amaçlıyor.

Erken doğan kuzunun yerleştirildiği yapay rahim, 28 gün boyunca kuzunun organlarının gelişmesini sağladı.

Children's Hospital of Philadelphia tarafından erken doğan bebekler için geliştirilen yapay rahim, anne rahmindeki 5 aylık bebeğin ömrüne eş olan 3 ay erken doğan kuzu üzerinde denendi. 28 gün boyunca yapay rahmin içinde yaşatılan kuzunun organ gelişimi ve sağlığının anne karnındaki gibi devam ettiği tespit edildi. Steril ve ısısı kontrol altında tutulan 'bio torba' şeklinde tasarlanan rahim 22 haftaya kadar erken doğan bebeklerin yaşaması için umut olacak.

5 aylık bebeğin ömrüne eş olan 3 ay erken doğan kuzu üzerinde denendi. 28 gün boyunca yapay rahmin içinde yaşatılan kuzunun organ gelişimi ve sağlığının anne karnındaki gibi devam ettiği tespit edildi. Steril ve ısısı kontrol altında tutulan 'bio torba' şeklinde tasarlanan rahim 22 haftaya kadar erken doğan bebeklerin yaşaması için umut olacak.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle