Bergüzar Korel: 'İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek'

Reyting rekortmeni dizilerin starı. Türkiye’nin en alımlı kadınlarından biri. Eşi Halit Ergenç’le Türkiye’nin rüya çiftlerinden... Yetmezmiş gibi sesi de çok güzel. Bergüzar Korel’le ilk albümü ‘Aykut Gürel Presents: Bergüzar Korel’i konuşmak için buluştuk. Evliliğinden şöhret sonrası yaşadıklarına her şeyiyle hayatını masaya yatırdık.

Hakan GENCE- Fotoğraflar: Muhsin AKGÜN
03.04.2016 - 02:15 | Son Güncelleme :

Sizi dizilerde şarkı söylerken görmüştük. Şimdi albümünüz de var. Artık şarkıcı mısınız?

- Hayır, değilim. Zaten birinin kapısını çalıp “Albüm yapmak istiyorum” asla diyemezdim. Bu projenin ortaya çıkması Aykut Bey’in (Gürel) beni seçmesiyle alakalı.Düzenlemeleri dinletince vuruldum. Sezen (Aksu) şarkılarının caz altyapılarda yeniden düzenlenme fikri çok hoşuma gitti.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek


Bütün şarkılar caz altyapılara sahip. Caz eğitiminiz var mı?

- Caz şarkıcısı değilim, kalbimden nasıl geliyorsa öyle söyledim. Bir cazcı olarak değil, oyuncu Bergüzar olarak seslendirdim.

Sezen Aksu dinleyip size bir yorum yaptı mı?

- Zamanında amatör bir kayıt yapıp Sezen Hanım’ın dizeleri Cemal Süreya’ya ait bir şarkısını söylemiştim. O kaydı dinledikten sonra “30’lu yaşlarının başında ne yaşadın da Cemal Süreya’yı böyle hissederek söylüyorsun” demişti. Albümün bitmiş halini dinlediğinde de güzel yorumlar yaptı.

Albümdeki şarkılardan sizin için en özeli hangisi?

- Proje bana geldiğinde şarkılar seçilmişti. Ben sadece ‘Hayat Sana Teşekkür Ederim’ şarkısını söylemek istedim ve onlar da albüme aldı.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

 

BİREY OLARAK HİÇBİR ŞEYE KENDİM KARAR VEREMEZ HALE GELDİM

 

Halit Bey de şarkı söylüyor. Düet falan?

- Hiç aklımıza gelmedi. Ama isterim tabii.

Ya bir şey soracağım: Hep böyle prenses gibi mi yaşadınız?

- Prensesler gibi bir hayatım olmadı. Çocukluğuma dönüp baktığımda klasik bir Türk ailesi görüyorum. 2005’te babamı kaybetmem ve tanınmaya başlamamla hayat  değişti. Asıl zorluk ondan sonra başladı.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek


Ne gibi zorluklar?

- Düşün, 23 yaşımdaydım. Ve ‘Binbir Gece’ dizisiyle bir gecede herkes tarafından bilinir oldum.

Bu, oyuncu olmak isteyen herkesin hayalini kurduğu bir şey değil mi?

- Zordu. Kendimi ifade edemediğim, haksızlığa uğradığımı düşündüğüm senelerdi. Oyunculuğumla ilgili eleştiriler, haddini aşan açıklamalar halinde her gün gazetelerdeydi. Özel hayatım konusunda magazin sertti. Birey olarak hiçbir şeye kendim karar veremez hale geldim. Sabaha kadar oturup gazetelerde neler çıkacağını beklerdim. O yıllara dair hatırladığım en net his korku!

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek


O eleştirilere inat, artık kendinizi ispatladığınıza inanıyor musunuz?

- ‘Karadayı’ benim için bir mihenk taşı. ‘Feride’ karakteriyle birçok ödül aldım. 30 yaşımdan sonra her şey yerine oturdu. Her kadının hayatında kendini keşfettiği bir yolculuk vardır. Ben o yolculuğa yeni başladım diyebilirim.

Sabahları sokakta eşofmanlı fotoğrafınız çekiliyor... Pazara gidiyorsunuz... Bütün bunlar starlığın kurallarına ne kadar uyuyor?

- Hiçbir zaman starlığa oynamadım. Sırf tanınıyorum diye sokağa makyaj yaparak çıkmam. Öyle bir düzenin bir parçası olamam. Yoksa nefes alamam.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek


Yıllardır dizi sektöründesiniz. Sizin için hep bölüm başına 50-100 bin gibi rakamlarda paralar kazandığınız yazılıyor. Doğru mu?

- O rakamlar büyük atmaca.

‘Binbir Gece’deki ahlaksız teklif ya da ‘Karadayı’daki öpüşme sahnesi... Bu tip sahneler üzerine günlerce konuşulmasını nasıl yorumluyorsunuz?

- Saçma. Ama dünyanın her yerinde cinsellik hâlâ dikkat çeken bir durum.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek


Cinselliğin hâlâ normalleşememesi ve bu kadar dikkat çekmesi sizi korkutuyor mu?

- Bir anne olarak çok korkuyorum. Kendimi çocuğuma “Aliciğim sana hiç kimse isteğinin dışında dokunamaz” derken buluyorum. Ne ara bu kadar kötüleşti dünya? Yoksa hep kötüydü de biz şimdi mi her şeyden haberdarız?!

Her şeyi bırakıp buralardan gitmek istediğiniz oluyor mu?

- Neden ülkemden gideyim? Burada doğurdum, burada yaşasın istiyorum. Tek korkum çocuğumu bu kötülüklerden nasıl koruyacağım.

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

Çözüm ne olabilir?

- Caydırıcı cezalar. Adam “Ben yaparım, yatarım, aftan çıkarım” diye düşünüyor. Caydıran bir şey yok. 

 

 

HALİT DENDİĞİNDE AKLIMA İLK GELEN...

 

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

Evlilikte altı yılı devirdiniz... Aşkın ömrü üç yıldır derler...

- Tabii ilk baştaki gibi elin ayağın titremiyor. Ama Ali ve Halit için Allah’a her gün  şükrediyorum.

Bu kadar göz önünde bir ilişkiyi yıllarca sağlam tutmanın yolu ne?

- Kapını kapatman gerek. Bunu da yıllar içerisinde öğrendim. Hayat, her gün yeni bir şey öğretiyor, büyüyorum.

Halit Ergenç denince aklınıza ilk gelen şey?

- Hoşgörü. Benim bile kendime acımasızlaştığım dönemde Halit bana değerimi hatırlatan insan.

Peki Halit Bey’in öpüşme sahnelerinde kıskanıp gerçekten seti bastınız mı?

- Sen de mi Hakan! (gülüyor) Tabii ki öyle bir şey yok. ‘Muhteşem Yüzyıl’ başlamadan iki sene önce bir Yunan kanalına verdiğim röportajı o diziyle harmanladılar ve böyle haberler çıktı. Yoksa Meryem’le ya da Halit’in hiçbir rol arkadaşıyla sorun yaşamadım.

 

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

İkinci kez anne olmayı düşünür müsünüz?

- Evet, bunun için sabırsızlanıyorum. Tabii ki önce sağlıklı olsun isterim ama bir de kızım olsa harika olur.

Bu sezon ikinizin de ekranda işi yok... Bu rahat vakitler nasıl geçiyor?

-  Evde Halit’le akşam birlikte televizyon izliyoruz. Yemekte hepimiz sofrada oluyoruz. Cihangir’de küçük bir kafe açtık.  Hafta sonları dükkâna gidiyoruz. Resme, tangoya başladım. Fotoğraf da çekiyorum. 

Bir de sergi açtınız...

- Kadınlar için bir sosyal sorumluluk projesi yapmak istedim. Memeder’le ortak bir proje geliştirdik. Meme kanserini yenmiş kadınların portrelerini çektim. Böyle önemli bir konuda yeterli farkındalığa sahip değiliz. Erken teşhiste kendi kendine muayeneyle hayatlar kurtulabiliyor.

 Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

 AYKUT GÜREL: 'İÇİME EN ÇOK ONUN SES RENGİ SİNDİ'

 

Bergüzar Korel: İlişkiyi sağlam tutmak için kapıyı kapatman gerek

 

Neredeyse 30 senedir Sezen Hanım’la (Aksu) beraberiz. Onun şarkıları Türk pop müziğinin bugüne kadar yapılmış en güzel şarkıları. Hep “O şarkılar evrensel müzik dilinde çalınsa ne güzel olur” diye düşünürdüm. Sonra demo kayıtlar yaptık. Kiminle söyleyelim derken eşim Senem (Çapa) oyuncuların içinde çok güzel şarkı söyleyen isimler olduğunu söyledi. YouTube’dan dinleyebildiklerimi dinledim. İçlerinde ses rengi içime en sinen Bergüzar Hanım oldu. Stüdyoya girince başlarda çok gerildi. Ama her şeyi bir defada çözdü. Bu tarzda şarkıları yetenekli ve ünlü isimlerle bir seri haline getirmek istiyorum. İkinci projede de Bergüzar Hanım kabul ederse, yine onunla devam edebiliriz. 

 

Bergüzar Korel ailesiyle yemekteBergüzar Korel ailesiyle yemekteEN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün