GeriHayat Aklını seveyim lan İsmail!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aklını seveyim lan İsmail!

Aklını seveyim lan İsmail!
refid:28942893 ilişkili resim dosyası

Türkiye’deki müzik endüstrisinde son dönemde gerçek bir 90’lar sevdası yaşandığını söyleyebiliriz. Kaseti kalemle sardığımız günlerin özlemini de, Kral TV başında saatlerce sevdiğimiz klibin çıkmasını beklediğimiz zamanların özlemini de yeterince konuştuk ve tükettik. Yani, artık tükenmesi lazımdı…

Grup Vitamin’in yeniden bir ‘İsmail’ şarkısıyla çıkması, insana 'nostaljinin ekmeğini yeterince yemedik mi' sorusunu sorduruyor. Birincisi, ‘geri dönüşler’ konusu ne zaman tam olarak başarıya ulaştı, kestirmek güç. Cartel’i hatırlarsınız, birkaç sene önce ekibin bir kısmı Almanya’dan toplanmış, medyada bir ‘Cartel döndü!’ fırtınası çıkarılmaya çalışılmış ve başladığıyla da birlikte proje yere çakılmıştı. Çünkü Cartel, 1994’e ait bir gruptu. Evet, Türkiye’de bir ilkti, evet çok iyiydi ama vadesi dolmuştu. Tadında bırakılmalıydı.

GRUP VİTAMİN- İSMAİL 2

Grup Vitamin’in dönüşü de buna benziyor. Ama konu Grup Vitamin olunca insanın yüreği yine de biraz daha fazla sızlıyor sanki. 1998 yılında 29 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybeden Gökhan Semiz önderliğindeki Grup Vitamin, 90’larda yaptığı şarkılarla hepimizi çok eğlendirmiş, bu alanda gerçek bir çığır açmıştı. Sonrasında Vitamin de kendi arasında bölünmüş, grubun bir kısmı Ercan Saatçi ve Ufuk Yıldırım Uf-Er adında yoluna devam etmişti. Çünkü Vitamin adı ve konsepti Gökhan Semiz’e aitti.

Semiz’in beklenmedik ölümü ile aslında Vitamin devri resmi olarak kapandı. Grup, onun ardından Semiz’in solo albümünde yer alan ‘İstanbul’da’ şarkısını yeniden yorumladı ve ona bir saygı duruşunda bulundu.

WINTER IS COMING İSMAİL!

Aklını seveyim lan İsmail

Şimdiki geri dönüş, Poll Production etiketiyle yayınlanan bir ‘İsmail 2’ adını taşıyor. Grup Vitamin’in bazı projelerinde yer almış Tolga Sunter, diğer eski iki eleman Emrah Anul (onu tanıyabilmek çok zor) ve Selçuk Aksoy’la birlikte yine aynı şarkıyı, güncellenmiş esprilerle söylüyor. Survivor’ından İşte Benim Stilim’e, Instagram’dan Game of Thrones’a (‘Winter is coming İsmail’ göndermesi komikti, kabul) bir sürü güncel şaka yapılıyor şarkıda. Hakkını teslim edelim, klip baştan savma değil, üzerinde epey emek sarf edilmiş. Hakan Altun’lar, Burak Kut’lar, Ferda Anıl Yarkın’lar resmi geçitte. Aynı şarkı, ‘diskotek’ten ‘kulüp’ mantığına evrilmiş bir yerde, elektronik soslu 2015 model olarak yeniden ısıtılmış. Komik mi? Sevimli mi? Tartışmaya açık.

TÜKETİLMİŞ BİR İSMAİL!

Aklını seveyim lan İsmail

Diyeceğimiz o ki, yeni İsmail konusunda iyimser olmak biraz zor. ‘İsmail’ şarkısı, deyim yerindeyse ‘dalında güzeldi’ zaten. Canımız nostalji istediğinde açıp güldüğümüz, ‘vay be ne eğlendirdik’ dediğimiz bir şarkıydı. Bu arada yeri gelmişken bir adım ileri gidelim, parodi müzik topluluklarının yine eskisi gibi kabul göreceğini düşünmek fazla safça değil mi? Grup Vitamin de belki de şarkılarında dediği gibi, eski Grup Vitamin değil. Klibin sonunda ‘Her zaman bizimlesin Gökhan Semiz’ yazması durumu kurtarmıyor, açıkçası. Yeni İsmail, fazlaca ‘tüketilmiş’ duruyor. Semiz gibi cin fikirli iyi bir müzisyen, 2015 yılında yeni bir İsmail yapıp eskinin etinden sütünden besleneceğine, başka bir şeyler düşünür ve eminiz ki bize yine ‘vay be’ dedirtecek işler peşinde koşardı.

2015 model İsmail’in tekrar büyük bir fırtına koparacağı şüpheli ama en azından bu vesileyle Gökhan Semiz’i hatırlamamıza ve anmamıza vesile oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle