GeriHayat Adele ile yeni albümü 25'in aşkı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adele ile yeni albümü 25'in aşkı

Adele ile yeni albümü 25'in aşkı

2000’lerin muazzam seslerinden Adele, '25' adını verdiği yeni albümüyle sahnelere geri döndü.

“Hello, it’s me / I was wondering / if after all these years you’d like to meet / to go over everything / they say that time’s supposed to heal ya / but I ain’t done much healing...” (“Merhaba, benim / Merak ediyorum / Onca yıldan sonra benimle buluşup tüm olan biteni konuşmak ister misin / Zaman her şeyin ilacıdır derler / ancak benim iyileştiğim falan yok...”) 18 Ekim gecesi İngiltere’de yayınlanan “The X Factor” programının ilk reklam kuşağında kanalı süratle değiştirmeyenler, simsiyah fonun üzerinde bu sözleri okuyarak Adele’in yeni şarkısından 30 saniye dinlediler. Sadece 30 saniye yetti İngiltere’de ortalığı birbirine katmaya. “The X Factor” reklam kuşağında tekrarı yer almamasına rağmen kitlenen telefonlar ve atılan binlerce tweet sayesinde o muazzam 30 saniye yeniden yayınlandı. 30 saniyelik şarkı tanıtımının İngiltere’de TT olması yaklaşık yarım saat sürdü hem de yeni “Star Wars” filminin posterinin yayımlandığı gece!

 

 

 

Adele özlendi. Bunun farkında olmamasının imkânı yok. İngiltere’nin en yüksek reyting alan programına 30 saniyelik reklam vermek, o reklamın astronomik ücretini karşılamayı göze almak ve bir nefeslik sürede milyonlarca insanın aklını başından almak sadece kendisinin becerebileceği bir iş. Yeni albüme geçmeden evvel bakalım Adele neler yaptı verdiği ara süresince.

 

Adele ile yeni albümü 25in aşkıREKORİÇE

2011 çıkışlı “21” albümünün üstünden geçen yıllarda Adele’in kırdığı rekorlardan haberiniz var mı? Öyle plak şirketi bültenleriyle medyaya geçilen rekorlardan bahsetmiyoruz, Guiness Rekorlar Kitabı’na resmen giriş yapmış rekorları var bu hatunun. Mesela Amerikan Billboard 100 listesinde aynı anda 3 adet Top 10 single’ı bulunan ilk ve tek kadın sanatçı Adele’den başkası değil.

 

Adele ile yeni albümü 25in aşkı

 

Peki Billboard 100’da aynı anda iki albümü birden ilk 5’te yer alan başka kadın sanatçı var mı? Cevap kocaman bir hayır! İngiltere müzik listelerinde 10 hafta boyunca aralıksız zirvede kalabilen başka bir kadın sanatçı da yok Adele’den başka. Amerika’da bu rekor tam 20 haftayla Whitney Houston’a aitti, Adele rekoru 21 haftaya taşıyarak hem bu kategoride Amerika’da en uzun süre listelerin zirvesinde kalan kadın sanatçı oldu hem de İngiliz bir kadın sanatçı olarak Amerika’da bu başarıyı elde ederek kırılması imkânsıza yakın bir seviyeye taşıdı rekorunu. Adele daha ne yapsın? Mesela bir “James Bond” şarkısı fena olmazdı. Adele onu da yaptı! Hatta ortaya çıkan iş o kadar başarılı oldu ki, ‘Skyfall’ adlı bu şarkı Golden Globe, Grammy ve de Oscar kazandı!

 

 

 

19 Ekim 2012 yılında anne olan Adele, oğlu Angelo ile ilgilenmek için müziğe ara verdiğini açıkladı. Sia’nın yeni albümünden yayımlanan ‘Alive’ adlı şarkının bestecilerinden olan İngiliz sanatçı, şarkıyı evvela kendi albümüne istemiş olsa da sonradan Sia’ya bırakmış. '25' ise, 2015 yılının en iddialı albümü. Şaka falan yapmıyorum. Bir sonraki paragrafta bu büyüklüğü ispatlarıyla değerlendirmeye alacağım sizler için.

 

Adele ile yeni albümü 25in aşkı

 

KASIM AYININ SAHİBİ

Size Adele’in albüm çıkarmasının ne kadar ciddi bir hadise olduğunu en net anlatacak olan şey, rakip sanatçı ve grupların albüm yayımlama stratejileri olabilir. Adele’in yeni albümünün kasım ayının 20’sinde raflarda olacağı söyleniyordu. Bu haber kesinleştiği an ünlü plak firmaları sanatçılarının albüm çıkış takvimlerini elden geçirmeye başladılar. İngiltere’nin en çok kazanan pop gruplarından Little Mix, İngiliz pop kraliçesi Ellie Goulding ve genç yıldız Sam Smith, yeni albümlerini kasım ayının ilk haftasında piyasaya sürmeye karar verdiler. Ayın ikinci haftasıysa üç dev ismin listelere sıkışacağı hafta olarak tarihe geçti: Justin Bieber, One Direction ve Kylie Minogue 13 Kasım'da albümlerini raflara yolladılar. Bu tercihin ardında yatan yegâne sebep, 20 Kasım’dan sonra tüm piyasanın Adele tarafından ele geçirilecek olmasıydı. İş sandığınızdan daha ciddi anlayacağınız. Emeli Sandé, Michael Bublé ve Rita Ora ise albüm planlarını 2016'ya ertelediler, kayıtlarını tamamlamış olmalarına rağmen üstelik!

 

 

 

Adele’in gücünü şimdi daha iyi anladınız mı? Birkaç satır yukarıda Sam Smith’in adını anmıştım, Adele’den sonra yeni “James Bond” filmi “Spectre”ın (2015) tema şarkısı Sam Smith’e gitmişti ancak İngiliz tabloid basınına göre kazın ayağı pek öyle değilmiş. Warner Bros, Adele’e tam 5 milyon sterlinlik bir anlaşma sunmuş. Adele bu astronomik teklife rağmen taviz vermemiş ve bir tane daha Bond şarkısı yapmadan albümüne konsantre olmaya devam etmiş. Sam Smith’in Bond şarkısından kazandığı ücretin Adele’e teklif edilenin sadece 3’te 1’i olduğu da çıkan dedikodular arasında. 

 

Adele ile yeni albümü 25in aşkı

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle