GeriKelebek Hayalini avuçları içinde tutuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalini avuçları içinde tutuyor

Resim öğretmeni Arzu Yıldan, Starbucks Coffee’nin düzenlediği tasarım yarışmasında birinci oldu. Yıldan’ın tasarımı kahve artık fincanlarını süslüyor. ‘Hayallerimle süslü fincanları avuçlarımda hissetmek, müthiş bir duygu’ diyor.

Rize’de resim öğretmenliği yapan Arzu Yıldan, hayatı boyu tasarıma ve tasarım yarışmalarına ilgi duymuş biri. ‘Dünya Altın Konseyi Takı Tasarım Yarışması’ ve sektörde lider bir firma tarafından düzenlenen ‘Gelinlik Tasarım Yarışması’ olmak üzere iki farklı yarışmada Türkiye Birinciliği elde etmiş. Kazandığı ödüller ve tasarım konusunda kendini geliştirme ve ispatlama hevesi, 29 yaşındaki Yıldan’ı, eşiyle beraber İstanbul’a kadar getirmiş, hatt Starbucks’ın düzenlediği Tasarım Yarışması’na kadar da götürmüş. Üstelik bu yarışma ona hem birincilik, hem de hayali olan ABD yolculuğunu kazandırmış. Yıldan, ‘Üzerinde kendi tasarımımın basılı olduğu fincanı gördüğümde, karne hediyesi almış olan bir öğrencinin yaşadığı heyecanı hissettim....’ diye anlatıyor yaşadıklarını.

ABD YOLCUSU

Seattle kentinde Starbucks firmasının ‘Yaratıcı Ekibi’yle tanışacak olması da onun için ayrı bir keyif. ‘Yıllardır yurtdışına çıkma hayalim vardı, 7 yıldır pasaportumun süresini uzattığım halde bir türlü yurtdışına çıkma fırsatı bulamamıştım. ABD yolculuğum bu açıdan da güzel bir fırsat oldu. Ayrıca oraya gidiş nedenim, bu heyecanımı daha da körüklüyor. Orada tasarım işini benim gibi tutkuyla yapan insanlarla tanışma fırsatı bulacağım. Zevk alarak yaptığım tasarımlarımın, bir gün bana bu kadar büyük kapılar açacağını gerçekten tahmin edemezdim.’

Starbucks klasikleri arasında

‘Ben, tasarımı sadece para kazanmak için yapılan bir iş olarak görmüyorum’ diyor Arzu Yıldan. ‘Gözüme hoş gelmeyen herşeyi değiştirmek, nesnelere hayat vermek gibi bir şey. Televizyonun gri renginden haz etmiyordum ve çevresini renkli peluş kumaşla kapladım. Arkadaşlarım, ‘Patlayacak televizyon, bırak da hava alsın’ dediler, ben de ekranın arkasındaki kumaşa delikler açtım.’

Starbucks Coffee’nin Türkiye’deki birinci yılında düzenlediği ‘Kahve, İnsan ve Tutku’ konulu tasarım yarışmasında Ufuk Bektaşoğlu’nun eseri ikinci, Hümanur Bağlı’nın eseri ise üçüncü seçildi. Dereceye giren eserler Starbucks Coffee tarafından çeşitli alanlarda değerlendirilecek ve Starbucks Coffee klasikleri arasına girecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle