GeriKelebek Hastalığını cep telefonuna bağlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor
refid:30038322-spot ilişkili resim dosyası

İngiliz Wendy Holt isimli kadına 2012 yılında meme kanseri tanısı konuldu. 10 yıl boyunca cep telefonunu sütyeninde taşıyan kadın bu alışkanlığının kansere yakalanmasının sebebi olduğunu düşünüyor.

Bir çocuk annesi, 51 yaşındaki Wendy Holt 10 yıl boyunca cep telefonunu sütyeninde taşımasının kansere yakalanmasının sebebi olduğunu söylüyor. 2012 yılında kanser tanısı konulan kadının ailesinde daha önce hiç kimseye kanser teşhisi konulmamış.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

İngiltere’nin Bracknell, Berkshire bölgesinde yaşayan Holt her ne kadar artık telefonunu bu şekilde taşımasa da bu yılın başlarında hastalığı ciğerlerine ve lenf bezlerine sıçramış. Doktorların öngörülerine göre 53 yaşına ulaşması bile olası olmayan Holt, telefonun yaydığı radyasyonun kanserin sebebi olduğunu iddia ediyor.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

“10 yıl boyunca hakkında hiç düşünmeden telefonu cildime yapışık bir şekilde taşıdım. Başka insanlar da benimle aynı hatayı yapmasın diye sesimi duyurmak istiyorum. İnsanlar teorimi onaylamayabilir ama bu benim düşüncem ve başkalarının da benim yaşadıklarımı yaşamasını istemiyorum.” diyerek düşüncelerini belirten Holt ilk olarak 2012 yılının Ocak ayında vücudunda bir şeylerin ters gittiğini fark etmiş.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

Doktora gittiği ilk gün meme kanseri tanısı konulan Holt bir yıllık kemoterapi ve radyoterapi tedavisi ile iyileşebilmeyi başarmış. İyileştikten kısa bir süre sonra uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisi Keith ile Türkiye’de evlenmiş. 40 kişilik küçük bir grubun davetli olduğu törenin hayatının en güzel günü olduğunu belirten Holt’un durumu geçtiğimiz Eylül ayında ağırlaşmış.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

“Gelecek yıl tatile Malta’ya gideceğiz. Bu büyük ihtimalle benim son tatilim olacak.” diyen Holt kendisi için en zor olan şeyin kendi kızı Nikki’ye ve eşi Keith’in çocuklarına tekrardan kanser olduğunu söylemenin olduğunu söylüyor.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

“Eşim ve ben pozitif olmaya çalışıyoruz ama bazı günler diğerlerinden daha zor oluyor. Ya önümde iki hafta kaldıysa diyerek endişeleniyorum. O zaman beni avutan eşim oluyor ve 'o zaman o iki haftayı güzel geçirelim' diyor” sözleriyle yakında ölecek olacağını bilmenin zorluğunu anlatıyor. Holt yakın zamanda kızının hamile olduğunu öğrenmiş. Bu konuyla ilgili “ Kızımın hamileliği beni çok heyecanlandırdı. Fakat hiçbir zaman anneanne olabileceğimi düşünmüyorum. Tek umudum insanlar benim deneyimimden bir şeyler öğrenip ders alırlar." diyor.

Hastalığını cep telefonuna bağlıyor

Doktorlar ise Wendy Holt’un teorisini onaylamıyorlar. Onkolog Prof.Dr. Karol Sikora bir cep telefonunun kanseri tetiklemesinin mümkün olamayacağını, telefonun çok az derecede radyasyon yaydığını belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle