GeriKelebek Hasret bitiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasret bitiyor

Ercan Saatçi adını, Ufuk-Ercan, İzel-Çelik-Ercan ve İzel-Ercan adlı grup çalışmalarında duymuştuk. Ardından bir solo albüm yaptı ve 3.5 yıldır da ortalıklarda yok. Besteleriyle belleklerdeki yerini koruyan Saatçi, 3.5 yıllık bir hasretin ardından nihayet ‘‘Manşet’’ ile geliyor... Hem de ilk klibini ‘‘Hasret’’ adlı albümüne çekerek, hayranlarını ne kadar özlediğini anlatmak ister gibi.

Ayna grubunun solistlerinden Erhan Güleryüz ile düğün salonlarında şarkılar söyleyerek başladığı müzik yaşamının zirvesinde şimdi Ercan Saatçi. ‘‘Yeteneğimi o zamanlarda keşfettim ve konservatuvara girmeye karar verdim’’ diyen sanatçı, o yılların kendisine çok şey kattığını belirtiyor.

‘‘Sayenizde’’ adlı ilk solo albümünden bu yana 3.5 yıl geçen Ercan Saatçi, ‘‘Hayatımda ilk kez bu kadar iddialıyım. 12 yıllık tüm birikimimi bu albümde topladım’’ dediği ‘‘Manşet’’ adlı albümünü piyasaya çıkarıyor. Daha önceki albümlerinde ‘‘Sayenizde’’ gibi yavaş parçaların yanı sıra rap parçalara da yer veren Saatçi, ‘‘Bu konuda iştahım biraz kabarıktır. Ama yeni albümümde parça ayırmıyorum. Bir kitap bütünlüğü içinde yeni çalışmamı dinleyenlerime sunuyorum’’ diyor. Ortalıklarda görünmediği süre içinde besteleriyle ve özel hayatıyla gündeme gelen Saatçi için en büyük yenilik, Gülümsün Özkök'le hayatını birleştirmesiydi. ‘‘Eşim beni evlenmeden önce tanıdı. Başarabileceğimize inandık. Evlendik. Çok anlayışlı bir eşim var. Onun sayesinde maddi ve manevi hayatım düzene girdi’’ diyor. Albümünde duygusallığın ön planda olduğunu vurgulayan Saatçi, ‘‘Hayatımda ilk kez bir şey yaptım. Bir parça yapıp bunu kendi albümümde kullanacağım dedim. Eskiden bir parça yapıp, ilk isteyen sanatçı dostuma verirdim. Albümümdeki şarkıların tamamı benimle bütünleşen eserler oldu’’ diyor. Albümünde yer alan tüm parçalara klip çekmek isteyen Saatçi, Emel Müftüoğlu'nun daha önce okuduğu ‘‘Sakatlık Bende’’ adlı parçayı da albümüne alıyor.

Kendini özletti

Her altı ayda ya da senede bir piyasaya çıkan albümlerin ticari amaç için yapıldığına dikkat çeken Saatçi, sanatçıların kendilerini özletmelerinin daha doğru olduğunu düşünüyor.

Sanatçının evliliğinin dışında hayatındaki dönüm noktalarından biri de kurduğu prodüksiyon şirketi. Stop Prodüksiyon'un çok kaliteli işlere imza atacağını belirten Saatçi, Elif Karlı'nın kendileri için iyi bir çıkış olduğunu söylüyor. İkinci olarak kendi şirketinden yeni albümünü piyasaya çıkaran Saatçi, sırada üç yeni albüm daha bulunduğunu müjdeliyor.

‘‘Şirketinizle ilgili en büyük hayaliniz nedir?’’ sorusuna, ‘‘Ben büyük isimleri transfer etmek yerine benim çıkardığım bir sanatçının dünya çapında olmasını isterim. Hedeflerimi büyük seçerim’’ diye cevap veriyor. İlk amacı ise ‘‘iyi müzik yapmak’’.

Stop Prodüksiyon'un tüm yöneticileri de Saatçi gibi müzisyen; ‘‘Dünyadaki bütün büyük müzisyenlerin kendi şirketleri var. Benim işim müzik. Albümlerimizin dağıtımı için Prestij Müzik'le anlaştık’’ diyor.

10 yıllık kariyer

Müziğe çok küçük yaşlarda başlamasının kendisine büyük bir avantaj olarak geri döndüğünü belirten Saatçi, 1988 yılında Ufuk Yıldırım ile ‘‘Vitamin’’ adlı albümle müziğe başlamıştı. Bu albümün müzik kariyerinde çok önemli bir yeri olduğuna inanıyor. Şu anda Stop Prodüksiyon'da birlikte çalışan Ercan ve Ufuk ‘‘Vitamin’’i yeniden piyasaya çıkararak bir hoşluk yapmayı düşünüyorlar. ‘‘Ben çok kombinasyonlu bir adamım’’ diyen Saatçi, ‘Vitamin’in ardından İzel-Çelik Ercan olarak ‘‘Özledim’’i piyasaya çıkardı. Hemen ardından da İzel-Ercan olarak ‘‘Eller Havaya’’ ve ‘‘İşte Yeniden’’ adlı albümlerde dinleyenlerine ulaşan sanatçı, bir süre sonra da yoluna tek olarak devam etmeye karar verdi. İzel-Çelik-Ercan'ın bir araya gelmesinin kesinlikle mümkün olmadığını belirten sanatçı, ‘‘Hayatımdan bazı şeyleri kesip attım. Birlikte müzik yapacağım insan her şeyden önce benim dostum olmalı. Onu sevmeliyim, onunla aynı şeyleri düşünmeliyim’’ diyor ve Çelik ve İzel’in ayrı ayrı da başarılı olduklarını söylüyor.

İzel, Burak Kut, Pınar Aylin, Emel Müftüoğlu, Yonca Evcimik, Ayşegül Aldinç ve daha birçok sanatçının bir yerlere gelmelerinde kendi bestelerinin önemine dikkat çeken sanatçı ‘‘Çok enteresan ama benim ikinci albümüm yeni çıkıyor’’ diyor. ‘‘Ben böyle ‘star’ filan değilim ve halka daha yakınım. Popülerim, ama insanlardan uzak yaşamam’’ diyen sanatçı halkla arasında ciddi bir köprü olduğunu belirtiyor. Çünkü Saatçi, halktan aldığını, besteleriyle yine onlara geri verdiğini ifade ediyor. Sanatçıların şeffaf olmak zorunda olduklarını düşünen sanatçı ‘‘Bana ‘ülkücü’ ve daha birçok yakıştırmalar yaptılar. Bunların hiçbirini kabul etmiyorum. Bence sanatçı tuttuğu takımı da söyleyebilir. Siyasi kimliğini de açıklamalıdır. Fakat düşüncelerini propaganda şekline dönüştürmemeli’’ diyor.

Uzun süre sahneden ayrı kalan sanatçı ‘‘Sahneyi acayip özledim’’ diyor. Sahnede uzun yıllar şarkı söylemenin yanı sıra stand-up da yapan sanatçı, bunu tek başına bir sahne programı olarak düzenlemek istiyor. Ayaküstü komedinin bir metin yazarı tarafından yazılarak sahneye çıkan insanın eline verilmesi yerine doğal oynanması gerektiğini belirten sanatçı, bu konuda yeteneğini çok güveniyor. Albümünün promosyon dönemi ile birlikte gerçekleştirmek istediği diğer bir proje ise iki yıldır Necef Uğurlu ile üzerinde çalıştıkları müzikal.Yorumları Göster
Yorumları Gizle