GeriKelebek Harekete davet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harekete davet

Harekete davet
refid:19790816-spot ilişkili resim dosyası

16 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri 3 Şubat’ta Mybilet’ten indirimli olarak ön satışa çıkıyor.

Tahrir’den Occupy’a kadar dünyayı çalkalayan sokak hareketlerinin damgasını vurduğu bir yılın ardından 11.si yapılacak olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali de seyircisini ‘Hareket’e davet ediyor! Yılın en çok konuşulan ödüllü bağımsız filmleri ve yönetmenlerini izleyicilerle buluşturacak festival, her zamanki gibi ilginç konukları, renkli partileri ve eylem-odaklı atölye çalışmaları ile dolu bir program sunuyor. Üstelik filmler bu yıl İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir’e de gidiyor.
The Descendants, Take Shelter ve Bellflower gibi yılın en çok konuşulan bol ödüllü filmleri Hit Filmler bölümündeyken 2012 senesine özel yeni bölümleri arasında ‘People Power/Arka Bahçe’, ‘e-şıkkı’ ve ‘Yol’ bölümü var. !f İstanbul klasiklerinden Fantastik Filmler ise tabii ki devam ediyor. Festival 16-26 Şubat tarihleri arasında AFM Fitaş Beyoğlu, Maçka G-Mall, AFM İstinye Park ve AFM Caddebostan Budak, 1-4 Mart tarihlerinde Ankara CEPA’da, 2-4 Mart tarihlerinde İzmir Balçova KİPA’da gerçekleştirilecek.


JACQUES NOLOT GELİYOR

Bağımsız sinemanın Paris merkezli kuruluşu L’ACID, 20. yılını kutlarken gözden kaçmış modern klasiklerden ve yeni yapımlardan oluşan bir seçkiyi !f İstanbul ortaklığında festival kapsamında bağımsız sinema severlere ulaştıracak. Seçkide yer alan filmler bol ödüllü Blissfully Yours (Apichatpong Weerasethakul), aykırı İsrailli yönetmen Avi Mograbi’den ‘Avenge But One of My Two Eyes’, Locarno’da Gümüş Leopar ödüllü Curling (Denis Cote) ve Cannes En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ödüllü L’humanite (Bruno Dumont).
Program kapsamında ayrıca ünlü oyuncu Jacques Nolot, Avant Que J’oublie adlı meşhur filmini sunmak üzere İstanbul’da olacak.


ÖDÜLLÜ FESTİVAL FİLMLERİ

Her sene olduğu gibi bu sene de Toronto, Venedik, Cannes, Sundance, Independent Spirit, Golden Globe ödüllü ve festival gezgini filmler Digitürk işbirliği ile !f İstanbul programında yerini aldı.

Senden Bana Kalan 

Alexander Payne’in yönettiği ve George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller gibi isimlerin rol aldığı film, 24 Şubat’ta vizyona girmeden önce !f İstanbul’da. Hawaii’de geçen mizahi ve yer yer trajik bir öyküsü olan Senden Bana Kalan ile George Clooney, Altın Küre ve Hollywood Film Festivali gibi beş farklı festivalde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Sığınak 

Jeff Nichols yönetmenliğindeki Cannes dahil 10 ödüllü film, görünüşte mutlu bir aileye ve her şeyi alaşağı edecek bir sırra sahip bir adam hakkında derin ve ürkütücü bir inceleme.

Şansa Bak  

Jonathan Levine ve Seth Rogen’ı gerçek bir kanser hikâyesinin komediyle karışık dram uyarlamasında bir araya getiren Şansa Bak’ta 27 yaşındaki Adam’ın hikâyesini senarist kendi hayatından yola çıkarak yazmış. Sigara içmeyen, alkol kullanmayan ve çevreci biri kanser olmamalı. Fakat Adam oluyor. Böyle bir hikâyeyi anlatan bir komedi filminin çok da komik olması beklenemez. En iyi ihtimalle, hafifçe gülümseten birkaç sahne dışında, dokunaklı olması beklenir. Ama bu film gerçekten de komik.


YENİ BÖLÜMLER

Bu sene Mısır’dan Amerika’ya uzanan hareketlenmeler ve yeni bir dünya düzeni isteyen insanların eylemleriyle geçti. Bu hareketlerden esinlenen NTV işbirliğindeki People Power / Arka Bahçe bölümünün ön plandaki filmleri arasında Tahrir 2011: The Good, The Bad And The Politician ve Pockets of Resistance var. Bölümün yönetmenleri de konuklar arasında olacak. Festivaldeki diğer yeni bölüm ‘e-xperiments / e-şıkkı’, sınırların muğlaklaştığı, tabuların ortadan kalktığı denemeye korkmayan karakterlerin hikâyelerini perdeye taşıyor. CNBC-e işbirliğindeki bölümün ön plana çıkan filmleri arasında 17 Kız, Olabileceğim Belki De Olduğum İnsanlar, Empire North var.
Bir başka yeni bölüm olan Turkcell Profesyoneller Kulübü işbirliğindeki ‘The Trip / Yol’ bölümündeki filmler sadece uzaklara yapılan yolculukların değil, aynı zamanda insanın kendi içinde ve kafasında yaptığı yolculukların da filmleri. Çok ses getiren Tarnation filminin yönetmeni Jonathan Cauoette’in son filmi Walk Away Renee ve Radiohead’in Meeting People is Easy ve Joy Division filmlerinin ünlü yönetmeni Grant Gee’nin son filmi Patience After Sebald / Sabır (Sebald’in İzinde) bu bölümde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle