GeriKelebek Hamilelikte son ay yağlı geçsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte son ay yağlı geçsin

Hamilelikte son ay yağlı geçsin
refid:3929794 ilişkili resim dosyası

Milupa ile Sağlıklı Beslenme Paneli’ne katılan Dr. Gülsen Meral, hamilelikte son ayda annenin yağ deposunun çocuğa geçtiğini belirterek, yeterli yağı alamayan çocuklarda düşük IQ görüldüğünü söyledi.

Neşe Erberk’in yönettiği panelde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsen Meral, bebek beslenmesi, gelişimi ve hastalıkları konusunda katılımcı anne ve babaları bilgilendirdi. Neşe Erberk de üçüz bebeklerinin büyüme döneminde karşılaştığı zorlukları dinleyicilerle paylaştı.

Çalışan annelerin çocuklarını emziremediği için mamaları tercih ettiğini anlatan Dr. Meral, "Gece, anne sütünde bebeğe yararlı olan hormonların daha fazla salgılandığı bilimsel bir gerçektir. Çalışan anneler bebeklerini gece emzirsinler. 4-6 ay arasında anne sütü yetmiyorsa pirinç unu ve hazır mamayla takviye besinler hazırlanmalıdır. Kaliteli biberonlar tercih edilmeli ve cam biberonlar kullanılmalıdır" dedi.

Hamile annelerin beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini anlatan Dr. Meral, "Özellikle son ayda annenin beslenme düzeni çok önemli. Bu dönemde annenin yağ deposu çocuğa geçer. Eğer annede yeterli yağ yoksa, bu çocukta IQ düşüklüğüne neden olur. Bunun yanı sıra çocuk altıncı aya kadar anne sütünden demir alır. Altıncı aydan sonra bu, çocuğa yetmez. Ek besinlerle demir takviyesi yapılmalıdır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle