GeriKelebek 'Hamileler aşı olabilir'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Hamileler aşı olabilir'

'Hamileler aşı olabilir'
refid:13046790 ilişkili resim dosyası

Uzmanlar tarafından hamilelerin ve emziren annelerin domuz gribine karşı aşı yaptırmasında bir sakınca olmadığı belirtildi.

ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Melahat Dönmez, hamilelerin ve emziren annelerin domuz gribi aşısı yaptırmasında bir sakınca olmadığını belirtti. Prof.Dr. Dönmez, “H1N1 ile mevsimsel grip aşısı hamile ve emziren annelere yapılabilir. Aşılı anneden bebeğe sütle geçecek antikorlar bebeği korumaya yardımcı olacaktır” dedi.

Hamilelerin domuz gribine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Prof.Dr. Dönmez, “Gebe kadınların hastaneye kaldırılma oranı genel nüfustan daha fazladır. Bu hastalığa bağlı ölümlerin yüzde 6’sı hamile bayanlarda olmaktadır. Yakın zamanda yapılan geniş ölçekli bir çalışmada normal mevsimsel gribe karşı inaktif aşı yapılan gebe kadınların 6 aydan küçük bebeklerinde grip riski yüzde 63 azalmıştır” diye konuştu.

Prof.Dr. Melahat Dönmez, domuz gribi aşısının hem anneyi, hem de bebeği korumaya yardımcı olacağını açıklayarak, şunları söyledi:

“Grip aşıları sadece 6 ay ve üzerindeki bebekler için önerilmektedir. Dolayısıyla 6 aylıktan daha küçük bebek ile birlikte yaşayan herkes hem H1N1 hem de mevsimsel grip aşısını olmalıdır. Domuz gribi aşısı, hem de mevsimsel grip aşısı emziren annelere yapılabilir. Aşılı anneden bebeğe sütle geçecek antikorlar bebeği korumaya yardımcı olacaktır.”
Çalışan hamilelerin kesinlikle maske takması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Dönmez, “İnsan yoğunluğunun yaşandığı alanlarda çalışan ve sürekli insanlarla karşı karşıya olan hamile bayanların domuz gribine yakalanma riski daha fazla. Hamile bayanlar çalışırken mutlaka maske takmalı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle