GeriKelebek Hakan Taşıyan vakası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakan Taşıyan vakası

Ona ‘‘Arabeskin Prensi’’ ve ‘‘Yeni Müslüm’’ diyorlar. Hayranları, konserlerinde kendilerinden geçip taşkınlık çıkarıyor; hatta kendilerini jiletleyerek konseri kana buluyorlar. Geçtiğimiz günlerde Ali Sami Yen Stadı'nda İstanbul Belediyesi tarafından düzenlenen konserde, sahneye çıktığında seyircilerin koltukları parçaladığı Hakan Taşıyan, aslında bu olanlardan son derece rahatsız. Hakan Taşıyan'ın hayranlarından istediği tek şey var: Dostluk, kardeşlik ve barış...

Son aylarda Türkiye'de ‘‘Hakan Taşıyan vakası’’ yaşanıyor. Genç arabeskçinin kasetleri kapışılıyor, konserlerinde izdiham yaşanıyor. Hatta konserlerde kitlenin psikolojisi, sınırları aşıp ‘‘yıkım’’ çizgisine varıyor...

Ama ‘‘Gözünü Seveyim’’ adlı albümüyle arabesk dünyasında fırtınalar estiren Hakan Taşıyan, bu gelişmelerden hiç de memnun değil. Konserlerinde kendilerini jiletleyen hayranlarına dostluk ve kardeşlik mesajları yolluyor:

‘‘Konserlerde birtakım üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Hayranlarımızın parasıyla geçiniyoruz, onların sevgisine layık olmaya çalışıyoruz, ama onların da sevgilerini daha değişik şekillerde ifade etmeleri gerekir. Gönül istiyor ki, herşey daha güzel olsun. Bizleri bu yerlere getiren onlar. Her şey, dostluk, kardeşlik ve barış içinde geçsin... Bizler Müslüman camiası ve Türk toplumu olarak merhametli ve sevgi dolu insanlarız. Bu gibi olaylar bizi üzüyor. İstiyoruz ki, bizleri dinleyenler sevgilerini daha güzel şekillerde ifade etsinler.’’

İZLEYİCİ ÜRKÜYOR

Konserlerde yaşananların diğer insanları korkuttuğunu ve hayranlarının bir kısmının bir daha konserlere gelmek istemediğini anlatan Hakan Taşıyan, ‘‘Konserler sanatçıyla halkı bir araya getiren sosyal olaylar. İnsanların bazı taşkınlıklarla üzülüp bir daha gelmemeyi tercih etmesini istemiyoruz. İstiyoruz ki, herkes memnun olsun. Halkımızın böyle konserlere ihtiyacı var. Zaten zor şartlar altında geçimlerini sağlıyorlar. O yüzden bu etkinliği kimsenin bozmaya hakkı yok. Bir iki kişi yüzünden kimseyi rahatsız etmeyi istemiyoruz’’ dedi.

Doğulu bir babanın ve Karadenizli bir annenin 9 çocuğundan biri olarak Ankara'da dünyaya gelen Hakan Taşıyan'ın hayatı, hep müzikle iç içe geçmiş. Çok güzel ud çalan babası Derviş Taşıyan'ın yanı sıra, ağabeyleri de ney ve bağlama gibi geleneksel çalgıları icra eden Hakan Taşıyan ise, şarkı söylemeyi tercih etmiş. Bu meslekten yıllarca babasının ekmeğini yiyen Hakan, küçük yaşlarda Ankara'nın gazinolarında, kulüplerinde ve köy düğünlerinde sahneye çıkmış...

MÜSLÜM'E BENZERLİK

Asker dönüşü Ankara'da Sıla Müzik'le anlaşarak üç yılda ‘‘Hesabım Bitmedi Seninle’’, ‘‘Sensiz İki Gün’’ ve ‘‘Gözün Sevem’’ adlı üç albüm yapan Hakan Taşıyan, özellikle arabesk müziğin babası olarak bilinen Müslüm Gürses'e ses olarak benzerliğiyle dikkat çekiyor. Son zamanlarda Gürses'e benzetilmekten çok rahatsız olan Hakan, bu konuda şunları söylüyor:

‘‘Bu tür benzetmeler bizim dostluğumuzu bozuyor. Müslüm Abi'yi seven, sayan birisiyim. Beni ona rakip olarak görüyorlar. Ben onun rakibi değilim. Bu bir Allah vergisi. Benim sesimin de bas olması, aramızdaki benzerliği ortaya çıkartıyor. Yoksa ben onları dinleyerek büyüdüm. Onların kasetlerinden örnek aldım. Onlar yıllarca bu camiaya emek veren abilerimiz...’’

TURNEYE ÇIKACAK

Son dönemlerde televizyon ekranlarında şarkıcı-oyuncu furyasının çıkmasıyla birlikte Hakan Taşıyan da bu kervana katıldı. Halen Star TV'de ekrana gelen ‘‘Hesabım Bitmedi’’ adlı dizide yoksul bir genci canlandıran Taşıyan, ‘‘Böyle bir teklif geldi. Bu tür çalışmalar sanatçı için gereken şeyler. Teklifi sıcak karşıladık. Setteki arkadaşlar da yardımcı olunca problem çıkmadı’’ dedi. Şarkıcı kimliğinin kamera karşısında kendisi için büyük bir avantaj olduğunu belirten Hakan Taşıyan, şarkılarındaki duygusallıkla dizinin birbirine çok paralel olduğunu belirtti. Dizinin 10'ncu bölümünden sonra yaz tatiline girmesiyle Anadolu turnesine çıkmaya hazırlanan Taşıyan, eylül ayına kadar Türkiye'nin her yerindeki hayranına ulaşmaya çalışacağını vurguladı.

Taşıyan, ‘‘Kaseti o kadar güzel dokumak gerekiyor ki, herşeyinle bu işe kendini kaptırman şart. Halka daha güzel şeyler vermek gerekiyor. Ben bir çizgi yakaladım bundan sonra da daha güzel sürdürmek istiyorum. Biz sanatçıyız, insanlara duygu sunuyoruz. Bunu da en güzel şekilde yapmayı düşünüyorum’’ diyor.

Hesabım Bitmedi dizisinin güzeli

1996 Türkiye ikinci güzeli Hilal Aslangiray, arabesk müziğin sevilen ismi Hakan Taşıyan'la birlikte rol aldığı ‘‘Hesabım Bitmedi’’ adlı dizide bir müzik yapımcısını canlandırıyor. Hilal Aslangiray, Hakan Taşıyan'la birlikte oynamanın çok zevkli olduğunu belirtiyor.

İlk kez Ebru Gündeş'in başrolünü oynadığı ‘‘Fırtınalar’’ dizisinde rol alan Aslangiray, daha sonra Osman Seden'in yönetmenliğini yaptığı ‘‘Mirasyadiler’’ dizisinde oynadı. Son olarak da Hakan Taşıyan'ın ‘‘Hesabım Bitmedi’’ dizisinde rol aldı.

Turizm işletmeciliği mezunu olan Aslangiray, turizm yerine oyunculuk konusunda kendisini geliştirmek istediğini belirtiyor. Önümüzdeki aylarda bir sinema filmi çevireceğini söyleyen genç oyuncu, ‘‘Bu işi çok ciddiye alıyorum. Bu nedenle Amerika'ya giderek radyo televizyon üzerine bir yıllık hızlandırılmış eğitim alacağım’’ diyor. Bir süre önce müzik ve magazin içerikli ‘‘Sizin Seçtikleriniz’’ adlı programı sunan 21 yaşındaki Hilal Aslangiray, Neşe Erberk Ajans'a bağlı olarak iki yıldır mankenlik ve fotomodellik yapıyor.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle