GeriKelebek Haftanın Sohbeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haftanın Sohbeti

Mahkumlar çöpe talip

T.C. Cezaevi A.Ş.

Antalya E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Vedat Eraslan ile konuşuyorum. Konuşmalarımızın yüzde 90'ı, üretim tüketim, pazarlama, hesap kitap üzerine... Veya, en çarpıcı olanı; ihaleler...

Bir ara, dayanamayıp Eraslan'a sordum; ‘‘Siz cezaevi müdürü müsünüz, şirket yöneticisi mi?’’

Cevabı ilginçti; ‘‘Bir işim de bu...’’

Bin küsur mahkum, 250 kadar personel... Cezaevi nüfusu bir kasaba kadar... Güvenliği saymazsak, yemeleri, içmeleri, yatmaları bir dert...

Ama, Cumhuriyet Başsavcısı Veli Çiftçi ile cezaevi müdürü Vedat Eraslan kafa kafaya verince, sorunların çoğu çözülmüş. Cezaevi, vergi veren, kar eden bir devlet kurumu haline gelmiş... Öyle ki, mahkuma kar payı bile dağıtmışlar. Mahkumun çektiği faks paralarıyla cezaevinin telefon giderleri, serada üretilen domates, biber, salatalık gibi ürünlerin kantinde, pazarda satılmasıyla bazı maddi sorunlar aşılmış...

HEDEF BÜYÜK

Mahkumlar adliyeyi temizleyip para kazanır olmuş. O yetmemiş, yedieminliğe başlamışlar. Seçim sandığı zaten yıllardır üretiliyormuş. Çinicilik başlamış, fırıncılığı geliştirmişler. Eğer, kentteki fırıncılardan tepki gelmeyeceğini bilseler, günlük 50 bin kapasitelik fırın kurup ürettiklerini Antalya'ya dağıtacaklar.

Tüm bunlar bir yana, cezaevi müdürünün hedefi şimdilerde daha da büyük... Antalya'nın çöpünü toplamaya talipler... Konyaaltı, Kepez veya Muratpaşa ihale açarsa hemen girecekler. Bunun için hazırladıkları proje ve izin yazısı bakanlıkta bekliyor. Olur mu, olur... Antalya'nın çöpünü mahkumlar toplar mı, toplar...

Eeee, ne de olsa Cezaevi A.Ş. bu...

Kaç mahkum var?

Açıkta 60, kapalıda bin 073... Bu mahkumların çoğu cinayetten yatıyor. Hırsızlık ve gasp ise cinayetten geri kalmıyor. Antalya gelişen, rantı olan bir yer. Mafya türü gruplar çoğaldı. Adam öldürenlerin çoğu ise tetikçi.

Mahkumların faksla haberleşmesi ilk sizinle başlamış.

Evet. Günde 200 tane faks geçiliyor. Mahkumlardan şehiriçi üç sayfaya kadar 600 bin, şehirlerarası ise 1 milyon 300 bin liraya kadar ücret alıyoruz. Böylece, cezaevinin tüm telefon giderleri için kaynak yarattık.

Telefon görüşmesi de yapabiliyorlar mı?

Telefon görüşmesini onlar adına biz yapıyoruz. Özel bir isteğini ailesine duyurmak istiyorsa, ailesiyle biz konuşuyoruz. Parası bitmiş olup para isteyenler çoğunlukta.

İlginç istekler geliyor mu? Mesela, ‘‘Sevgilimi arayıp ona sevdiğimi söyleyin’’ gibi...

Hayır. Ama, sevgilisinin, eşinin, dostunun doğum gününü kutlayanların isteklerine telefonla aracı oluyoruz.

Başka gelirleriniz neler?

Yediemin deposundan para kazanıyoruz. Adliyenin temizliğinden aylık 1 milyar 200 milyon lira alıyoruz. Adalet Bakanlığı Dinlenme Tesisleri'nde çalışan mahkum sayısı bir ay sonra 50'ye yükselecek. Buraya mahkumlar garson, mutfak ve bahçe işlerinde çalıştırılmak üzere gönderiliyor.

MAAŞ ÖDENİYOR

Mahkum bu işlerden para kazanıyor mu?

Tabi. Mahkuma maaş ödüyoruz biz. Hükümlü ustaya günlük 900 bin, kalfaya 890 bin, çırağa 870 bin lira ödüyoruz. Bundan böyle dinlenme tesislerine gidenler için günlük 1 milyon lira alacağız.

Mahkum, ‘‘Ben bu paraya çalışmam’’ derse...

Gitmem deme şansına sahip değil. Tüzükte, ‘‘Hükümlüye verilen görev yaptırılır’’ denir. Aksi halde, açıktan, kapalı cezaevine nakledilir.

Yani, mahkumun eli mahkum...

Tabii, gidecek.

Peki, gidip çalışmazsa...

Açıktan alınır, kapalı cezaevine gönderilir.

Dışarıda bir işte görevlendirip kaçanlar oldu mu?

Dışarıya çıkıp kaçan olmadı ama bizim bahçemizden kaçan oldu. O anki psikolojisine bağlı.

Mesela, Kundu'daki Adalet Bakanlığı Dinlenme Tesisleri'ne giden bir mahkum, orada kendisine ceza veren hakimle karşılaştı diyelim. Böyle bir durumun oluşmasından çekiniyor musunuz?

SORUN YAŞANMADI

Mahkum, kendisine ceza veren hakimle karşılaşabilir. Topluma açık yerlerde görevlendireceğimiz kişileri doğru seçiyoruz. Kundu'ya genel müdürümüz, bakanımız, müsteşarımız gelebiliyor. Orası, bizim dinlenme tesisimiz. İlk kez geçen yıl görevlendirme yapıldı, hiç sorun yaşanmadı.

Mahkumlar bakana da servis yapıyor mu?

Henüz değil. Ama ileride olur.

Kampta ne iş yapıyorlar?

Müdürün isteğine göre, bahçe, mutfak, garsonluk hizmetlerine bakıyorlar.

Özel sektör de isterse mahkum çalıştırabilir mi?

En az asgari ücret ödemek koşuluyla evet... Müdürlüğümüze başvuracaklar. Gerçekten adama ihtiyacı var mı, yok mu araştırır veririz.

Yanında gardiyan gidiyor mu?

Tabii ki. Buna mecburuz. Ama, işadamı isterse memuru sivil göndeririz.

Başka ne tür gelirleriniz var?

Yılbaşından bu aya kadar, kantin, fırın, fotoğrafhane, sera, hızar, ambalaj, cilthane, terzihane, temizlik işkolu, yediemin deposu, nakliye, seramik ve çinicilikten karımız 70 milyar. Sadece kantinden yüzde 10 kar marjı ile 23 milyar 200 milyon lira kar etmişiz.

YENİPROJELERİMİZ

Yeni iş kollarında faaliyet düşünüyor musunuz?

Yeni bir proje hazırlayıp bakanlığa sunduk. Çöp kamyonu dahil tüm techizatı alacağız. Önce denemesini yapıp, sonra belediyenin açtığı ihalelere girip temizlik işini almayı planlıyoruz. Biz resmi kuruluşuz, belediye de. İhaleye de girebiliriz, iki kurumun karşılıklı anlaşması da olabilir.

Seralarda neler üretiyorsunuz?

Salatalık, biber, domates. Ürettiğimizi cezaevi kantininde satıyoruz.

Kendi ürettiklerini kendi paralarıyla alıyorlar yani?

Evet. Artan ise adliye veya pazarda gardiyanlar eşliğinde satılıyor.

Cezaevi müdürü aynı zamanda bir şirket yöneticisi galiba...

Cezaevi müdürünün bir işi de bu... Her türlü adamı yatırıyorsun, yediriyorsun, sağlık hizmetlerini, eğitim hizmetlerini veriyorsun. Bir kasaba gibi burası... Hem cezaevinin, hem de işyerinin müdürüyüm. İşyurdunda hesaplar kitaplar var. Oranın, ikinci müdür, sayman, atölye şefi ve başkandan oluşan bir yönetim kurulu var. Ben, bu kurulun verdiği kararları uyguluyorum.

Kar payı dağıtıyor musunuz?

Bakanlık,hükümlü ve bize 6 milyar 250 milyon kar payı verdi.

O zaman ortada Cezaevi A.Ş. gibi bir durum var?

Doğru.

Bir ekmeği kaç liraya malediyorsunuz?

550 gram ekmeği 160 bin liraya satıyoruz. İstesek 50 bin kapasiteli ekmek fırını yaparız ama dış piyasayı etkileriz. Haksız rekabet olur.

ÇİNİDE RENK CÜMBÜŞÜ

Mahkumlar bir çok işe el atmış. Seçim sandığı, kapı, pencere, kütüphane, vitrin derken, çinicilik almış başını gidiyor. Sipariş üzerine yapılan rengarenk bu çiniler, dışarıda turistlere bile satılıyor. Fotoğraf: Mustafa YİĞİT


Yorumları Göster
Yorumları Gizle