GeriKelebek Haftada iki-üç kez sevişin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haftada iki-üç kez sevişin

Haftada iki-üç kez sevişin

ABD’de yayınlanan saygın ekonomi dergisi Forbes’in 2011 yılının en etkili isimleri arasında üçüncü sırada yer alan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün son sloganı: Beş kilo verin... Listeye film yönetmeni Steven Spielberg ve talk show sunucusu Oprah Winfrey’den sonra giren kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Öz, 2007’de tartışma yaratan ‘Yılda 100 kez seks’ iddiasında ısrarlı, hatta yaşlıların dahi haftada 2-3 kez yapabileceğini söylüyor

? Nüfus kâğıdı yaşınız 51. Siz kendinizi kaç yaşında hissediyorsunuz?
- Vücudum 35 yaş civarında olduğumu düşünüyor. Doğru beslenme ve egzersizle olduğumuzdan çok daha genç görünebilir ve hissedebiliriz.
? Gençlik sırrınız nedir?
- Her sabah yedi dakika egzersiz yaparım. Yaptığım egzersiz internet sitemde var. Ayrıca meditasyonum var. Yeterli miktarda Omega 3 ve antioksidan almaya dikkat ederim. Formda kalır ve kilomun artmasına izin vermem. En önemlisi, yeterince (mutlaka 7.5 saat) uyur, dostlarım ve ailemle olmaktan keyif alırım. Bu beni duygusal yönden genç tutar.
? Beyin sağlığınızı korumak için neler yaparsınız?
- Yeterli miktarda Omega 3 yağ asitleri almak ve beyne egzersiz yaptırmak... Ben Omega 3’ü hap şeklinde alırım ve ayrıca bulunduğu gıdalardan bol miktarda yerim. Su yosunundan yapılan bir türünü kullanıyorum ve bu sayede balıktan cıva alma riskinden uzak duruyorum. Ayrıca zihnim için akıl oyunları ve satranç oynarım. Hâlâ çok okur ve doktorluk yaparım.

AMACIM İŞSİZ KALMAK

? Cerrahi zor. Televizyonculuk da öyle. Stresle nasıl baş edersiniz?
- Ben kalp cerrahıyım. İster inanın, ister inanmayın ama ameliyata girmek beni rahatlatıyor. Bunu çok uzun zamandır yapıyorum ve chi’mi (yaşam enerjisi) orada buluyorum.
? Ameliyatlarınız azalmış olmalı. Bu sizi üzüyor mu?
- Azaldı ama televizyonda bilgi vererek daha çok hayatı etkileyebiliyorum. Programı da bu nedenle yaptım. Cerraha hiç ihtiyaç duymaması gereken insanları ameliyat ediyordum. Oysa sadece hayatlarını nasıl yaşayacaklarını ve sağlıklarını nasıl koruyacaklarını bilse ameliyat olmaları gerekmeyecekti. Amacım kendimi işsiz bırakmak!
? Her yıl Türkiye’ye geldiğinizde farklı önerilerde bulunuyorsunuz. Bu yılki mesajınız ne?
- Bu yıl programda bir temamız var: ‘Sadece Beş Kilo Verin-Just 10 Pounds’ diyorum.
? Tıp dünyası neden sık aralıklarla fikrini değiştiriyor?
- Tıp bilimi kendi kendini düzeltir. Her doktor sürekli olarak doğru kararı mı verdim ya da doğru seçimi mi yaptım diye kendisini gözden geçirir. Tıp kendisini araştırır ve bildiğimizi düşündüğümüz şeyleri doğrulamaya çalışır. Tıpta ilerlemenin düşmanı geleneksel düşüncedir.
? Her yıl başka bir gıda çok moda oluyor. Gıdanın modası olur mu? Nereden çıkıyor ve yayılıyor bu bilgiler?
- Farklı gıdalar popüler hale geldiğine göre elbette bazı modalar var. Çoğunun bilimsel araştırmalarda yeni besleyici özellikleri olduğu ya da yüksek miktarda önemli bir vitamin içerdiği keşfediliyor. Bazıları da o üründen daha fazla satmak için tarım şirketleri tarafından pompalanıyor. Aldatıcı reklamlara dikkat edin ve her yıl yeni heveslerin çıkacağını bilin.
? Sizin tavsiyeniz üzerine avuç avuç fındık, ceviz yiyenler, brokoli yedirmek için çocuklarıyla savaşan anneler var...
- Yemek olan hiçbir evde çocukların açlık çektiği görülmemiştir. Çocuklar önlerindeki yemeği beğenmiyorsa bile sonunda o yemeği yiyecek kadar acıkacaklardır. Savaş markette yapılmalı. Sadece doğru gıdaları alın. Çocuklarınız eninde sonunda sağlıklı gıdalardan keyif almaya başlayacak.

TÜRKİYE’DE OBEZİTE ARTMIŞ

? Forbes’in en etkili insanları arasındasınız. Sizce listeye girme nedeniniz nedir?
- Bence bunun tek nedeni insanların sağlıkları hakkında bilgiye sahip olma isteği. Daha uzun, daha mutlu bir hayatı nasıl yaşayabileceklerini bilmek istiyorlar. Programımı izliyor olabilirler ama aslında yaptıkları şey onlara verdiğimiz bilgileri almak.
? Bir ara siyasete atılacağınız söylendi...
- Ben en önemli şeyin insanlara kendilerine iyi bakmak için uygun adımları nasıl atacaklarını öğretmek olduğunu öğrendim. Sadece ulusal tartışmaların parçası olmak istiyorum. Sağlığın sadece politika değişiklikleriyle gelişeceğine inanmıyorum. İnsanlar doğru gıdaları alır, egzersiz yapar ve doğru kararlar verirse sağlıkları da değişecek. Bu siyasetten daha önemli.
? Çok ünlüsünüz. Bunun avantaj ve dezavatajları ne?
- Avantajı bir şey söylediğimde insanlar dinliyor. Bu, öğretmeyi kolaylaştırıyor. Dezavantajıysa eskisi kadar mahremiyetinizin kalmaması.
? Yolda sizi durdurup reçete isteyenler oluyor mu?
- İnsanlar sürekli durup sağlık konusunda öğüt istiyorlar. Nadiren imza isteyen oluyor. İnsanlar çok nazik ve ben de herkesle konuşmaktan zevk alıyorum.
? Türkiye’de gözlediğiniz en büyük sağlık sorunu ne?
- İnsanlar geleneksel köy diyetlerinden büyük şehirlerde sunulan batı tipi gıdalara geçtikçe obezite dramatik seviyede artmış. Daha az basit şekerlere ve daha çok sağlıklı gıdaya ihtiyacımız var.

SEKS HARİKA BİR EGZERSİZ

? Yılda 100 kez seks yapma öneriniz burada bayağı tartışıldı, konuşuldu. Hatta babanız karşı çıktı...
- Bence seks sağlıklı hayatın önemli bir parçası. Eylemin kendisi harika bir egzersiz. Bu esnada yaşanan hormonsal süreç de ruhsal sağlığı destekliyor. Büyük fayda sağlar. Seks yaparak sizi eşinize bağlayan kimyasalları artırırsınız. Bu depresyonla mücadelede faydalıdır ve sağlığınız üstünde de genel olarak iyi bir etkisi olur. Haftada 2-3 kez seks yapmak sağlıklıdır ve çoğu yaşlı insan bu amaca rahatça ulaşabiliyor.
? Kadınlar sizi yakışıklı buluyor...
- Benim için sadece karım Lisa’nın fikri önemli. O da 25 yıllık evliliğin üstüne bile bana bakınca hâlâ gülümsüyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle