GeriGurme Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı
refid:27102800 ilişkili resim dosyası

Balık avı yasağı 1 Eylül’de sona eriyor. Şu sıralar Marmara Denizi’nden geçiş yapan lüferlerin sayısı ise her geçen yıl biraz daha azalıyor. Eğer torunlarımızın da lüferi görmesini istiyorsak bu nadide balığı korumak hepimizin görevi...

80’li yıllara denk gelen çocukluğumun yazları Çınarcık’ta geçti… O zamanlar Çınarcık, Marmara’nın en gözde yazlık mevkilerinden biriydi. Orada bir çocuğun ihtiyaç duyacağı her şey vardı. Önümüz deniz, arkamız ormandı ve bütün gün sokaktaydık. Pırıl pırıl olan denizin bütün nimetlerinden fazlasıyla faydalanırdık. Bütün gün sudan çıkmadığımız gibi akşamları da lüfer ziyafeti çekerdik. Abilerim balık tutmaya çok meraklıydı ve gittikleri her balık avından kova dolusu lüferle dönerlerdi. Komşulara dağıtırlardı. Sadece bizim değil bütün site sakinlerinin sofralarını lüfer süslerdi.

YAŞAMA ŞANSI VERİLMELİ

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı


Nostaljiyi bir yana bırakıp bugüne gelecek olursak, artık lüfer için tehlike çanları çalıyor. Böyle giderse lüferi torunlarımız göremeyecek. Çünkü nesli tükenmek üzere… Çünkü üreyemiyor. Bunun tek bir nedeni var; yanlış ve aşırı avlanma. Bilim adamları, sivil toplum kuruluşları yıllardır buna dikkat çekmeye çalışıyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, lüfere üreme şansı verilmediğine dikkat çekiyor: “Üreme amacıyla her yıl ilkbaharda, Akdeniz’den Marmara denizi ve boğazlar yoluyla Karadeniz’e çıkan, sonbaharda ters istikamette göç yapan bu türün yaşaması için hepimizin çaba göstermesi gerekiyor.”

ÜREMESİ İÇİN 23 SANTİM OLMASI GEREK

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı


Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre lüferin yumurtlayabilmesi için 23-25 cm boyuna ulaşması gerekiyor. Oysa tezgahlardaki lüferlerin büyük çoğunluğu üreme olgunluğuna erişememiş balıklar. Sivil toplum kuruluşları Fikir Sahibi Damaklar ve Greenpeace önderliğinde lüferin avlanma boyu 20 santime çıkartıldı. Dolayısıyla şu anda çinekop (lüferin 10-15 santimlik hali) avlamak ve satmak yasak. Sivil toplum hareketi sonucu oluşturulan Lüfer Koruma Timi, tezgahlarda ve restoranlarda çinekop görenleri göreve çağırıyor.

ŞİKAYET EDİLİRSE DENETİME GİDİLİYOR

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı


Ne mi yapacağız? 174 Alo Gıda Hattı'na satışı yasak olan çinekobun nerede satıldığını söylemeniz yeterli. Ayrıca şikayet talebi oluşturmak için, işletmenin tabelasını ve balıkların fotoğrafını çekip alo174@tarim.gov.tr’ye e-posta göndererek kayıt oluşturabilirsiniz. Yetkililer gelen şikayetler üzerine denetime gidiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle