GeriKelebek Gündemin nabzı onların elinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gündemin nabzı onların elinde

Gündemin nabzı onların elinde
refid:10048610 ilişkili resim dosyası

CNN TÜRK'ün üç deneyimli ismi "12-14 Güncel"le ekrana taşıyor.

CNN TÜRK'ün üç deneyimli ismi Deniz Bayramoğlu, Pelin Çift ve Alp Özgen hafta içi her gün saat 12.00'den 14.00'e kadar gün ortasında merak edilenleri "12-14 Güncel"le ekrana taşıyor. Programlarının diğer haber programlarından oldukça farklı olduğunu iddia eden üç haberci, "Merak edilen ne varsa onu ön plana çıkarıyoruz" diyor.

 "12-14 Güncel" nasıl bir program?

Gündemin nabzı onların elinde
- Pelin Çift: Bu program iki saatlik kuşak içinde her şeyi izleyebileceğiniz -spor, dış haber, dış gündem, Türkiye’nin gündemi ve ekonomi gündemi gibi- 24 saatlik bir haber kanalında farklı saatlerde parça parça olan haberleri iki saat içinde daha kompakt bir şekilde bulabileceğiniz bir program olarak tasarlandı. Hayata geçerken ne kadar başarılı olacağımızı biz de göreceğiz.

Daha neşeli haberler tercihiniz mi oluyor?

- P.Ç.: "Çok güzel, çok iyi haberler olacak" diyerek bir şey yaratmak mümkün değil. Türkiye’nin ve dünyanın gündemi neyse, biz de onu aktarmaya çalışıyoruz. Ama haber anlamında son on yılda farklı bir ihtiyaç doğdu. İnsanlar belli bir konu hakkında çok derin tartışmalar izlemek istiyorlar. Zaten CNN Türk de böyle olanaklar sunuyor. Bir de o gün sporda veya ekonomide çok öne çıkmış bir başlık olursa ve herkes merak ediyorsa o konuya ağırlık veriyoruz. Normal bir günlük akışı izlediğinizde önce haber girer arkasında ekonomi, spor ve son olarak hava durumu girer ya bizim programımızda merak edilen ne varsa o ön planda olacak.

- Alp Özgen: Normal haber bültenleri protokol sırası gibidir. Kimin nerede oturacağı bellidir.

/images/100/0x0/55eb320cf018fbb8f8b189d6
Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan falan diye gider... Dikkat ederseniz haber bültenlerinin hemen hepsi böyledir. Halbuki bir okulun bahçesinde bir çocuğa elektrik çarpması da önemli bir haber olabilir. Ya da olimpiyatlarda elde ettiğimiz başarı... Eğer olimpiyatların olduğu gün biz bu programı yapıyor olsaydık ben birinci haber bu olsun isterdim.

 Programın editörlüğünü de kendiniz mi üstlendiniz?

- P.Ç.:  Emin Çapa ve Mehmet Kancı editörlerimiz. Hepimiz gerektiğinde birbirimizin alanına giriyoruz.

- PÇ: Aralara sevimli, şık haberleri de koyuyoruz ki biz de boğulmayalım izleyici de.

YENİ KUŞAĞI TEMSİL EDİYORUZ

Program fikri kimden çıktı?

- P.Ç.: Aslında öğlen saatlerinde çok haber var ama hepsi birbirine benziyor. "12-14 Güncel" biraz daha farklı. Fikir CNNTürk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav’ın.

Gündemin nabzı onların elinde
Neden özellikle siz?

- Deniz Bayramoğlu: Alp de, ben de, Pelin de bu ülkede orta sınıfın ortalarındaki ailelerden gelen insanları temsil ediyoruz. Çok özel yerlerde yetişmiş değil ama hakikaten iyi eğitim almış olanlardan. Bu ülkenin vicdanını da, geleneğini de, ruhunu da, alışkanlıklarını da kendi içinde taşıyan insanlarız. Hiçbirimiz hayatı düşünüldüğü gibi süper televizyoncu hayatları değil. Otobüse biniyoruz, pazardan alışveriş yapıyoruz. Habercilikte yeni kuşağı temsil ediyoruz. Hakikaten çocukken izlediğim Uğur Dündar, Mehmet Ali Birand ve birçok abilerimiz etrafımızda dolaşıyor. Onlardan fevz alıyoruz ama biz gerçekten yeni kuşağız. Bizim hayata bakışımız, hayatı yaşayışımız da farklı.

Arkadaş olmamız avantaj

Programda eğleniyorsunuz da aynı zamanda...

- P.Ç.: Evet umarım bundan sonra da öyle olur. Biz normalde çok güleriz ama tabii ekranda anlaşabilmek çok önemli.

/images/100/0x0/55eb320cf018fbb8f8b189da

Bir arada iletişimi nasıl kuruyorsunuz?

- P.Ç.: Bu tarz projelerde genelde birinci sunucu işini bitirdikten sonra ikinci sunucuya pas atar, ikinci sunucu işini bitirince birinciye tekrar geri döner ama bizimki sürekli paslaşma şeklinde oluyor.

- A.Ö.: Ben hep seyirci açısından baktığım için Pelin’le ya da Deniz’le aramdaki dialog bana yapmacık gelirse bu beni irite eder ve bu çok riskli bir durum olur. Ama arkadaş olmamız çok avantajlı bir durum.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle