GeriKelebek Gülse’nin İstanbul’u
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gülse’nin İstanbul’u

Gazeteci-yazar Gülse Birsel, İstanbul’un yaşamak istediği semtlerini, İstanbul Life dergisinin ekim sayısında anlattı. İşte Ayça Şen’in kıvrak kaleminden Gülse Birsel’in İstanbul’u.

Gülse Birsel, bir yıldır, Murat Birsel’le taşındıkları Nişantaşı’ndaki evlerinden, neredeyse ev hanımı kıvamında, dışarı adım atmadan Avrupa Yakası dizisinin senaryolarını yazıyor. Haftada yedi gün, onun deyimiyle ‘insana yakışmayacak şekilde’ çalışıyor, beş dakika bile boş vakit bulamıyor.

Dizi eylül sonu başladı. A-B Grubu’nda, başladığı günden bu yana hep birinci! Birsel, haftada iki gün de köşe yazısı yazıyor. Epsilon Yayınları’ndan yeni çıkardığı ‘Yolculuk Nereye Hemşerim’ kitabı da 100 bin sattı. Dizi bütün hayatını kaplasa da, o uzun metraj yazmak, rol almak, tiyatroda oynamak, kendi dizi grubuna kabare yazmak, ortaokul seviyesindeki oyunculuğuna yüksek öğrenim yaptırmak istiyor.

ÇOCUK İSTEMİYOR

Beyoğlu Anadolu Lisesi’ni bitirdiği için İstanbul’da en çok orayı severmiş. Bayılırmış Beyoğlu’na. Binaları, havası; İstanbul’un bir çok yerinde oturma gibi bir planı olduğundan, burada da tam İstiklal Caddesi’nin göbeğinde, Balık Pazarı’nın orada, eski yapılardan birinde oturmak istiyormuş.

Bir de Sultanahmet. Orayı da çok seviyor. ‘Daha eski ve daha yavaş bir semt’ diyor. Fakat böyle dizi filan gibi çok yoğun çalışma halinde değil de, bir roman yazarken mesela, yavaş yavaş yürüyeceği sokaklarda, yavaş hareket edeceği bir çalışma temposundayken, orada oturmak istermiş.

Mesela Etiler’de geçmiş çocukluğu: ‘Fakat oranın ruhu yok; sevmiyorum mesela orayı’ diyor Etiler’le ilgili. Çocuk yapmayı şu tempoda düşünmüyor. ‘Bütün anneler artık çocuk yapılmaması gerektiğini itiraf etmeye başladılar’ diyor.

Gülse 34 yaşında! Yani bu genç yaşına rağmen bir sürü iş yaptı ve ülkenin en yetenekli çocuklarından biri... Hem de kadın! Yürü be Gülse!

Yorumları Göster
Yorumları Gizle