Gönül Yarası filmi Woody’i ağlattı

O, gamzeli gülümsemesiyle içimizi ısıtmış, delici mavi gözleri ve yeteneğiyle oynadığı her karaktere ayrı bir soluk katmış, barışa olan duyarlılığıyla da tanınan bir Hollywood yıldızı.

Ömür GEDİK
29.09.2005 - 01:27 | Son Güncelleme :

Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne konuk olan Woody Harrelson, festivalde seyrettiği Oscar aday adayımız Gönül Yarası’nı öyle beğendi ki, gözyaşlarını tutamadı.

42. Antalya Altın Portakal ve 1. Avrasya Uluslararası Film Festivali’nin konuklarından Woody Harrelson’la odasında buluşuyorum.

Odaya girdiğimde ufak bir şok geçirdğimi itiraf etmem gerek. Ben de çok tertipli değilimdir ama içerideki görüntü karşısında kendimi tutamayıp, ‘Bir oda bu kadar dağınık olabilir’ deyiveriyorum.

Woody Harrelson son derece nazik: ‘Dağınıklık için kusura bakmayın, yarın Almanya’ya uçuyorum, toplanırken etraf biraz dağıldı’ diyor. ‘En güzeli balkona çıkmak’ diyoruz ikimiz de. Ünlü aktör, balkondaki beyaz yatağa uzanırken, Antalya’da geçirdiği güzel günlerin ardından geceleri burada uyuduğunu ve dışarıda yatmaktan büyük keyif aldığını söylüyor.

AMERİKA’DA DOĞRUYU SÖYLEYEN GAZETE YOK

- Antalya’ya, daha doğrusu Türkiye’ye ilk gelişiniz. Çok mutlu görünüyorsunuz. Yoksa burası bekleğinizden daha mı iyi çıktı?

Aynen dediğiniz gibi oldu. Bu kadar modern bir ülke beklemiyordum! Hem modernlik, hem de tarih bir arada. Doğuya gidip, oraları da görmek isterim tabii. Bu arada söylemem gerek, dost canlısı Türkler’e ve muhteşem denize hayran kaldım.

- Türkiye’nin bu yılki En İyi Yabancı Film Oscar aday adayı filmi ‘Gönül Yarası’nı izlediniz. Nasıl buldunuz?

En son Wedding Crashers’ı izlemiş ve çok gülmüştüm. Gönül Yarası’nda ise o kadar duygulandım ki kendimi tutamayıp ağladım. Çok iyi çekilmiş, iyi oynanmış bir film. Beni çok etkiledi. Oscar’larda filme başarılar diliyorum.

- Londra’da West End’de tiyatro sahnesine çıktınız. Kısa bir süre sonra tekrar Londra’ya gidiyorsunuz ve benzer bir projede yer alacaksınız. Nedir sizi Avrupa’ya çeken şey?

West End’de olmak gerçekten mükemmel bir şey. Hem tiyatro yapmayı, hem de Londra’da olmayı çok seviyorum. İngiltere’de insanların dünyada olan bitenden haberleri var.

- Amerikalılardan daha mı çok demek istiyorsunuz?

Evet. İngiltere’deki gazeteler bile farklı. Amerika’da bize doğruyu söyleyen gazete yok. İnternete girip, The Guardian’ı okumam gerekiyor ki, yalanlardan kendimi kurtarabileyim.

- Oyunculuğa beş yıl ara verdiniz. Umuyorum bundan sonrası için böyle bir şey aklınızdan bile geçmiyordur.

Bir daha ara vermeye hiç niyetim yok. Ya sonrasında beni istemezlerse diye düşünüyorum. Bu bile beni ürkütmeye yetiyor.

- ‘Will and Grace’ dizisinde oynadınız. Dizi oyuncusu olarak da tanınıyor ve seviliyorsunuz. Türkiye’de oyuncuların çoğu, sinemayı dizilere tercih ettiklerini söylüyorlar. Sizin için de aynı şey söz konusu mu?

Hayır, ben sonuçta hepsinin oyunculuk olduğunu düşünüyorum. Şu anda sadece tiyatro ve sinema yapıyor olmamın tek nedeni televiyon dizilerinin çok fedakarlık gerektirmesi. Bir diziye başladığınız zaman kendinizi ona adamınız gerekiyor. Üstelik bu yıllarca devam edebiliyor. Tek çekincem bu.

GEORGE BUSH’UN BİR KUKLADAN FARKI YOK

- Her fırsatta Amerikan dış politikasını ve George Bush’u eleştiriyorsunuz.

Beni yanlış anlamışsınız. Ben aslında George Bush’un gerçekten çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarıyla birlikte çok iyi para kazanıyor (gülüyor). Şaka bir yana, bence George Bush’un bir kukladan farkı yok! Burada önemli olan onun iplerini kimin oynattığı ve bizim tüm bu olanlara karşı nasıl tavır aldığımız.

- Siz nasıl tavır alıyorsunuz peki?

Elimden geldiğince insanları bilgilendirmeye çalışıyorum.

- Bunun için mi kurdunuz www.voiceyourself.com web sitesini?

Evet. İnsanları eğitmek lazım. Herkesin yanlış olanı boykot etmeyi, paralarını doğru yerlere kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Çevreye karşı daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için para, emek ve zaman harcanmalı, bireyler de buna katkıda bulunmalı. Bundan iki yıl önce hayat felsefeme uygun, ideallerimi vurgulayan Go Further adlı belgeselde rol aldım. Filmde tek bir bireyin bile geniş çaplı bir değişimi sağlayabileceği anlatılıyor. Dünyayı değiştirmek istiyorsak, iyiye ve doğruya varmak için bireysel çaba harcamamız lazım. Yanımda Go Further’ın bir kopyası var, isterseniz verebilirim.

- Çok sevinirim. İzledikten sonra izlenimlerimi yazarak, sözünü ettiğiniz değişime bireysel bir katkıda bulunmuş olurum böylece. Yakında vizyona girecek iki filminiz var: İlki North Country, diğeri ise The Prize Winner of Defiance, Ohio.

North Country son derece güçlü bir film. Filmde bir kadını taciz eden pek çok kötü karakter var. Herkes benim onlardan birini oynadığımı düşünüyor. Ama tahmin edin, ben iyi adamı, yani avukatı oynuyorum!

- İkinci filmde ise bir alkoliği canlandırıyorsunuz.

Hiç hoşlanmadım bu karakterden. Önce oynamak istemedim zaten. Çocuklarına, karısına bağıran alkolik bir adam. Sevilesi biri değil.

Michael Madsen ile espri anlayışımız paralel değil

- Gazete ve televizyonlar festivalde Michael Madsen ile sizin aranızda yaşanan kavgaya geniş yer verdi. Herkes kavganın nedenini, o gece neler yaşandığını merak ediyor.

Aslında büyütülecek bir şey olmadı o gece. Michael bana bir şey söyledi, ben de ciddiye aldım. Oysa kendisi şaka yapmış. Her şey benim espri anlayışımın, onunkiyle o an için paralel olmamasından kaynaklandı. Şaka yaptığını söylediğinde olay tatlıya bağlandı. Kendisi sevdiğim ve saygı duyduğum bir oyuncu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün