GeriKelebek Genco Erkal soruyor: Nereye Gidiyoruz?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genco Erkal soruyor: Nereye Gidiyoruz?

Genco Erkal soruyor: Nereye Gidiyoruz?
refid:12693890 ilişkili resim dosyası

Usta oyuncu Genco Erkal; ölümünün 15. yılı nedeniyle Aziz Nesin’in öykü, şiir, masal ve taşlamalarından uyarlayarak sahneye koyduğu tek kişilik yeni oyunu “Nereye Gidiyoruz?” ile sahnede! Dostlar Tiyatrosu’nun, prömiyeri 3 Mart 2011, Perşembe akşamı saat 20:30’da Muammer Karaca Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek yeni oyunu, bugünlerde herkesin birbirine sorduğu “Nereye gidiyoruz?” sorusuna yanıt arıyor.

Ülkesinin her derdini kendi derdi bilen, tüm yaşamı boyunca düşünceleri uğruna yılmadan mücadele veren bir aydının, Aziz Nesin’in gözünden ülkesini ve insanlarını tanımayı hedefleyen “Nereye Gidiyoruz?”; ölümünün 15. yılında bu büyük gülmece ustasının gözünden ülkenin fotoğrafını çekiyor. Oyunla aynı zamanda; tüm yazılarında Karagöz, Ortaoyunu, Meddah gibi geleneksel gösteri sanatlarımızı, masallarımızı, anlatı geleneğimizle çağdaş sanatın sentezinin en etkileyici örneklerini veren Aziz Nesin’in, genç kuşaklara da tanıtılması amaçlanıyor. Genco Erkal; okuma alışkanlığının giderek azaldığı günümüzde Aziz Nesin’i tiyatro sanatı ile izleyiciye aktararak, izleyicileri, yazarı daha yakından tanımaya özendirmeyi de hedefliyor.

“Nereye Gidiyoruz?”, içinde yaşadığımız toplumun çelişkilerini ve çıkmazlarını vurucu bir dille yansıtıyor. Kendine has tarzıyla izleyenleri çok güldürecek olan bu çağdaş meddah gösterisi, bir yandan da sorunlara tuttuğu ışıkla düşündürecek. Aziz Nesin’in yıllar önce kaleme aldığı metinlerin güncelliği izleyenleri şaşırtırken, büyük yazarın gözlem ve değerlendirme başarısını bir kez daha ortaya koyuyor.

/images/100/0x0/55ea8cddf018fbb8f8874f05
“Nereye Gidiyoruz?”un yönetmenliğini ve sahne tasarımını da Genco Erkal üstlenirken; oyunun müzikleri Türkiye'nin ilk özgün film müziği sanatçılarından, mimar, müzisyen, tiyatro-sinema oyuncusu Arif Erkin tarafından hazırlanıyor. Özlem Kaya’nın giysi tasarımını, Hakan Özipek’in ışık tasarımını üstlendiği oyunda Karagöz tasvirleri Haluk Yüce tarafından yapılıyor.

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konan, Genco Erkal’ın tek kişilik oyunu “Nereye Gidiyoruz?”un prömiyeri; 3 Mart 2011, Perşembe akşamı saat 20:30’da Muammer Karaca Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Oyun Programı

PRÖMİYER
3 Mart Perşembe    20:30
Muammer Karaca Tiyatrosu

5 Mart Cumartesi   20:30
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

6 Mart Pazar    15:00
Muammer Karaca Tiyatrosu

GALA
7 Mart Pazartesi    20:30
Muammer Karaca Tiyatrosu

12-13 Mart Cts-Pzr   20:30
Ankara Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi

18 Mart Cuma    20:30
Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)

19 Mart Cumartesi   20:30
Muammer Karaca Tiyatrosu

20 Mart Pazar   15:00
Muammer Karaca Tiyatrosu

23 Mart Çarşamba    20:30
Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

24 Mart Perşembe   20:30
Kozyatağı Kozzy AVM

30 Mart Çarşamba    20:30
İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi

31 Mart Perşembe    20:30
Muammer Karaca Tiyatrosu

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle