GeriKelebek Futbolda kazandığımdan çok daha fazlasını resimden kazandım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbolda kazandığımdan çok daha fazlasını resimden kazandım

Ülkemizde futbolculuktan gelme şarkıcı var, mankenlik yapan var. Hatta Başbakan bile geçmişte oynadığı futbolla anılıyor zaman zaman. Ama bugüne kadar futbolcular arasından ressam, hele hele ünlü bir ressam çıkacağını kimse tahmin edemezdi.

Şimdi oyunculuk yapmakla yetinmeyip sergiler de açan Fransız futbolcu Eric Cantona’dan çok daha önce Resul Aytemür gerçekleştirdi böyle bir dönüşümü. Bugüne kadar 17’si kişisel olmak üzere toplam 42 sergide yer aldı. İlk sergisini 1989’da İstanbul’da Teşvikiye Sanat Galerisi’nde açtı. Geçtiğimiz günlerde kendisine ait Beyoğlu Sanat Merkezi’nde bir resim sergisi daha açtı. 15 Nisan’a kadar devam edecek olan serginin açılış gününde onunla birlikteydik. Biraz resim biraz da futbol konuştuk.

SAHAYA ÇIKARKEN AKLIMDA HEP RENKLER VARDI

Benim için futbol sadece o zamanlar para kazanma yeriydi. Ama sahaya çıkarken aklımda hep renkler vardı. Futbol oynayıp resim yapmak güzeldi. Necdet Günal’ın öğrencisiydim. Futbolu daha erken bırakmayı düşünüyordum. Ama hocam bana ‘Oğlum, futbolu sakın bırakma. O senin resimlerine hareket getiriyor. Tuvale daha farklı bakmanı, daha geniş düşünmeni sağlıyor’ dedi. Ve top oynamaya devam ettim.

MEHMET GÜLERYÜZ BENİM İÇİN HOCALARLA KAVGA ETTİ

Akademiden ayrılmak istemediğimden, sınıfta kalmak için elimden geleni yapıyordum. Şimdi gençler bir an önce okuyup okuldan kurtulmak isterken biz oranın havasını kaybetmemek için kalmak istiyorduk. Bir gün Mehmet Güleryüz hocam, pedagoji dersinden kaldığımı öğrenince, o dersin hocasıyla ‘Bu çocuk öğretmen mi olacak, bırakın da mezun olsun’ diye kavga etti. Ve beni o sene, hiç istemesem de okuldan mezun ettiler.

RESİMDE FUTBOLCULUĞUMDAN DAHA BAŞARILIYIM

Futbol oynarken o dönemin Vefa’sında en yüksek ücreti alan 3 futbolcudan biriydim. Ama resimden futbolda kazandığımdan daha çok kazandım. Kendimi resimde çok daha başarılı buluyorum. Futbolda kendime özgü bir tekniğim yoktu. Ama resimlerimde sürekli olarak yeni şeyler üretiyorum ve hedefe daha çok yaklaşıyorum. Olduğum yerde kalmayı sevmem.

ÜNLÜ İSİMLERLE ÇALIŞTIM AMA KİMSEYİ ÖRNEK ALMADIM

Çok ünlü ressamlarla ve hocalarla çalıştım. Ama kimseyi kendime örnek almıyorum. Beyoğlu’nda yaşıyorum. Gözlemlediklerimi yapıyorum. Bir gazeteden, bir dergiden, bir fotoğrafa bakarak resimlerimi yapmıyorum. Geniş fırça tuşlarına, anlatımcı renkçiliğe bağlı bir teknik doğrultusunda, kaynağını yaşam ilişkilerinde bulan figürcü bir üslubu benimsiyorum. Asla kopyacı olmadım.

KIZIM RESSAM OĞLUM FUTBOLCU OLMAK İSTİYOR

Resimlerimde çocuklarım Beşiktaşlı olduğu için siyah beyazlı takımı simgeleyen birçok tablo yaptım. İki çocuğum var. Eşimi 6 yıl önce kaybettim. Çocuklarla birlikte hayatımızı sürdürüyoruz. Kızım Evrim, 20 yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Görsel Tasarım bölümünde okuyor. O da benim gibi resim yapmayı seviyor. Oğlum Emre ise 13 yaşında. O da futbola meraklı. Futbolcu olmak istiyor.

KOPYACILARA KARŞI RESİMLERİMİ KİTAPLARLA BELGELEDİM

Resim piyasasında birçok sahte tablo ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar resimlerimin içinde bulunduğu 7 tane kitap çıkarttım. Bu kitaplar hem ileride çocuklarımın benimle gurur duyacağı eserler hem de bunlarla kendi eserlerimi belgelemiş oluyorum.

40 TANE BURSLU ÖĞRENCİYE RESİM DERSİ VERİYORUM

40 tane burslu öğrenci yanımda resim yapıyor. Onlara resim yapma hakkında bildiklerimi öğretiyorum. Her öğrencim kendi tuvalini ve boyasını getiriyor. 2 saatlik bir çalışmanın ardından ya okula gidiyorlar ya da evlerine. Burada daha uzun kalmak isteyen öğrencilerimize de, gerçi arkadaşım diyorum ben onlara, daha çok çalışmaları için imkanlar sağlıyoruz. İçlerinden Türkiye’nin ressamlarını çıkarmaya çalışıyorum.

EN ÇOK VEFA’DA OYNADI

Resul Aytemür 1951 Malatya doğumlu. 1970’te ailesiyle İstanbul’a geldi. O yıl Selimiye amatör takımında futbola başladı. Daha sonra Anadolu Gençlikspor’a transfer oldu ve ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Burada bir sene oynadıktan sonra 2. Lig’de şampiyonluğa oynayan Vefaspor’a transfer oldu. Takımdaki mevkii stoperdi. Vefaspor’da 3 sene oynadıktan sonra Beşiktaş’a geçti ve 6 ay siyah-beyazlı formayı giydi. Beşiktaş’tan sonra Çorumspor’a geçti, ardından Vefa’ya geri döndü. Bu arada 1978’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. O yıl 6 senelik profesyonel futbol hayatına da nokta koydu ve sadece resim yapmaya başladı. Birçok ödül kazandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle