GeriKelebek Futbolcu gibi 24 saat kamp
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbolcu gibi 24 saat kamp

‘Hacivat Karagöz Niçün Katledildü’ filminin oyuncuları, çekimler için haftalardır Bursa’nın Orhaneli ilçesinde kamptalar. Sete getirilen televizyonlar sadece milli maçlarda açılıyor.

Film için kampa girdik yalnız milli maçı izledik

‘Hacivat Karagöz Niçün Katledildü?’ filminin çekimleri Bursa’nın Orhaneli ilçesinde Ezel Akay yönetiminde hummalı bir şekilde devam etmekte. Haftalardır çadır kentte konaklayan oyuncular, ortama ve rollerine iyice adapte olmuşlar. İşte karşınızda Hacivat olarak izleyeceğimiz Beyazıt Öztürk, Karagöz olarak izleyeceğimiz Haluk Bilginer ve filmin diğer oyuncuları.

Gördüğüm kadarıyla burada tam bir kamp hayatı yaşıyorsunuz. Gelen televizyonlar bile bir kenara atılmış görünüyor.Beyazıt Öztürk: Milli maç hariç düğmesine dokunmuyoruz bile diyebilirim.

- Nasıl geçiyor peki günler?

B.Ö:
Bir kere çok rahat uyuyorum. Uykumu kaçıran her şeyi unutmuş, sıfırlamış gibiyim. Her gün ata biniyorum. Yakındaki köylere bile gitmeye başladık.

- İstanbul’dan uzakta kalmış olmak hayatını değiştirdi diyebilir miyiz?

B.Ö:
Rahmetli babamın memleketi Artvin’e gittiğimde de benzer bir süreçten geçmiştim. Ne kadar değiştiğimi orada anladım. Ben böyle yaşamamalıyım, demiştim o zaman. O günden beri gece çok dışarı çıkmıyorum. Soruna dönecek olursam, burası da o anlamda çok iyi oldu, doğal ortam ilaç gibi geldi. Baktım ki oturup, uzun uzun sohbet etmeyi özlemişim.

- Daha önce reddettiğin projeler var. Hacivat’a ‘evet’ demende en önemli etken ne oldu?

B.Ö:
İşi matematiğe dökersek, ‘evet’in yüzde 50 sebebi Ezel’dir. 35-40 Haluk Abi, 10-15 de senaryo diyebilirim.

- Ünlülerin olduğu filmlerde oynamam, demişsin.

B.Ö:
Ben asla böyle bir şey söylemedim. Bu da hakkımda çıkan yüzlerce yalan yanlış haberden bir tanesi.

- Peki daha önce gelen teklifleri geri çevirmenin nedeni neydi?

B.Ö:
Kendimi içinde gördüğüm bir proje gelmedi bugüne kadar. Rolün altından kalkamayacağımı düşünüp, filmlerini mahvetmeyeyim diye girmediğim bir sürü proje oldu. Bir türlü cesaret edemedim.

DEZAVANTAJIM POPÜLER OLMAM

- Hacivat Karagöz Niçün Katledildü? seni korkutmadı mı peki?

B.Ö:
Ezel Akay’ın ilk filmi Neredesin Firuze’den çok etkilemiştim. Bu işin içinde de Ezel’in olması rahatlattı beni. Diğer yanda bir de Haluk Bilginer faktörü var. Karşımda Haluk Bilginer olunca ister istemez oynuyorum.

- Televizyonda farklı tiplemeler yapıyor olman, bu filmdeki işini kolaylaştırıyor mu sence?

B.Ö:
Televizyondaki tiplemeleri, yapabildiğim, onların altından kalkabildiğim için yapıyorum. Oysa burada durum farklı. Canlandırmam istenen bir karakter var ve ben onu oynamak zorundayım.

- Hacivat’ı oynuyor olmak nasıl bir duygu?

B.Ö:
Ayrıcalıklı. Üstelik bundan sonrakiler hep bizleri referans alacak, yükümüz ağır yani.

- Beyaz ve Hacivat’ın kesiştikleri noktalar neler?

B.Ö:
Ben Türkiye’de televizyonda mizahla uğraşan 6-7 kişiden birisiyim. 200’e yakın stand-up yaptım. Sokakta başıma gelenleri, hep güldürmek zorunda olmanın ne anlama geldiğini, kalabalık önünde nasıl davranılacağını, en arkadaki insanla bile göz teması yapmanın ne kadar önemli olduğunu iyi biliyorum. Hacivat da bir yerde o dönemin stand-up’çısı. Onu anlamam, özdeşleşmem bu anlamda hiç zor olmadı.

- Karagöz mü, Hacivat mı desem?

B.Ö:
Herkes gibi ben de Karagöz’ü daha çok seviyorum. Mizahı yapan Karagöz’dür. Hacivat daha entelektüel, daha çapkın, daha bilmiş bir tip. O, A-B’ye oynuyorsa, Karagöz de C-D’ye oynar.

- Yüzüne ağır makyaj yapılıyor, saçlarına ise ek takılıyor her gün. Gözünde sürme, vücudunda dövmeler, kulağında küpe, ellerinde ise yüzükler var. Film bitip, normal hayata döndüğünde nasıl hissedeceksin kendini?

B.Ö:
Çıplak herhalde. Her gün bu ihtişamı yaşadıktan sonra iyice havaya girdim. Hacivat gibi dolanıyorum ortalarda. Bu iş bitince hiçbir şey yapamayacakmış gibi geliyor bazen.

- Sinemaya devam edecek misin?

B.Ö:
Entelektüel camia beni çok tutmaz. Genelde halk işi işler yaparım çünkü. Sinemada beni kabullenmeleri, iyi iş yapmış demeleri, zor gibi geliyor bana. En büyük dezavantajım popüler olmam. Halk beğenebilir, inşallah da beğenirler, ama eleştiriler ne yönde olur bilemem tabii. Olumlu eleştiriler alır ve iyi bir iş çıkardığıma inanırsam sadece komedide değil, dramlarda, romantik filmlerde de rol almak isterim.

Çoğumuzun Karagöz ile ilgili bilgileri gölge oyununda gördüklerimizle sınırlı. Sizin Karagöz’ünüz nasıl, anlatır mısınız bize?

Haluk Bilginer:
Karagöz 40’lı yaşlarında bir çocuk. Anasıyla doğduğundan beri göçüyor. O çakmış, bu çırpmış, hayatı yollarda geçmiş. Şehir kurnazlığı yok. Şehirlinin üçkağıdı ile karşılaşınca kırılıyor, kızıyor. Ama böyle bir olay sonrasında Hacivat’la kan kardeş oluyorlar. Maskeleri yok, ne hissediyorsa onu söylüyor. Bu özü sözü bir adam şehirdekilere ilginç geliyor.

- Uzun bir süre Hacivat için hazırlandınız, ancak Ata Demirer projeden ayrılınca Karagöz’ü oynamak istediniz. Pişman mısınız?

H.B:
Hayır, aksine bence çok yerinde bir karar oldu. Kendi dışımda bir şey yapma imkanı doğdu böylece. Hacivat oynarsam, Firuze’deki Hayri’ye benzeme tehlikesi vardı. Kızamadığınız sevimli bir üçkağıtçı. Ters bir şey yapmak, benim için de bir meydan okumaydı açıkçası.

- Karagöz ve Hacıvat’ı film boyunca gölge oyunundan alışık olduğumuz kıyafetlerle göremeyeceğiz. O cafcaflı kostümlerini filmin sonlarına doğru giyiyorlar.

H.B:
Normal kıyafetleri son derece sade. Karagöz gösteri kıyafetlerini giyince rahatsız oluyor zaten. Şalvarlı bir adama simokin giydirmek gibi bir şey bu.

BEYAZ’DAN İYİ BİR SEÇİM OLAMAZDI

- Çekimler başlamadan önce senaryodaki en komik sahne hangisi diye soruldu, ama şu anda çekimleri neredeyse yarıladınız. Aynı soruya şimdi nasıl cevap verirsiniz?

H.B:
Çekimler devam ettikçe olaylar giderek acıklı, dokunaklı bir hal almaya başladı. Hani her cenazede bir gülen, her düğünde bir ağlayan vardır ya, bu öyle bir film olacak. Bazı şeylere hüzünlenirken, aynı zamanda kahkahalarla güleceğiz.

- Karagöz ve Hacivat’ı hep kavga ederken hatırlıyoruz. Beyaz’ı film boyunca rahat bırakmayacaksınız herhalde?

H.B:
Vurdu kırdı, slap stick dediğimiz şey tabii ki bolca var filmde. Sinema perdesine gölge oyununda olamayanları yansıtmak da mümkün üstelik. Karagöz elinde topuzla kovalıyor Hacivat’ı. Zamanında o topuzla onlarca adam öldüren Karagöz, annesi kaybolduğunda ağlayabiliyor da. O kadar çocuk bir yanı var.

- Sonunda öldürülmeleri çok acıklı.

H.B:
Bu bir sürpriz değil. Biz zaten biliyoruz, seyirci de bunu bilerek gidiyor. Efsanede cami inşaatını geciktirdikleri için öldükleri söylenir. Burada durum biraz daha farklı. Cami inşaatı bahane, asıl birilerinin ayağına bastıkları için öldürülüyorlar.

- Filmde farklı bir dil konuşuyorsunuz. Anlaşılmama gibi bir durum söz konusu olur mu sizce?

H.B:
Kesinlikle hayır. Fazla değişiklik yapmadık ama ortaya farklı ve sevimli bir dil çıktı. Bu da bizim 21. yüzyıldan uzaklaşıp, eskiye yaklaşmamıza olanak sağladı.

- Bu durum doğaçlama yapmanızı engelliyor olabilir mi?

H.B:
Biz bu dile o kadar alıştık ki, kendi aramızda bile böyle konuşuyoruz artık. Beyaz karşım geçip, ‘Karagöz ne yapıyorsun?’ dese hiçbir şey gelmez aklıma. Ama ‘Karagözüm napirsen?’ deyince alıp başımı gidiyorum.

- Beyazıt, sizin bu filmde olmanızın onu çok rahatlattığını söylüyor. Siz nasıl buluyorsunuz kendisini?

H.B:
Daha iyi bir seçim olamazdı diye düşünüyorum. Beyaz oturdu bu role. Ve gerçekten iyi bir performans çıkarıyor.

ŞEBNEM DÖNMEZ (AYŞE HATUN)

Ezel Akay erkek filmleri çekiyor

Karagöz’ün büyük aşkı Ayşe Hatun kimdir?

Köse Mihal’in kızı. Bacıların başı, savaşçı bir kız. Politik bir duruşu yok. Karagöz ve Pervane ona aşık oluyor.

- Bu yıl rol aldığın The Net aksiyon ağırlıklıydı. Karagöz ve Hacivat’ta da var mı aksiyon?

Var. Zırhlarla at üstünde bir savaş sahnesi çekeceğiz. Uşak’tan gelen cirit atlarına biniyoruz. Hücum dörtnal giderken sol elle dizgini tutup, sağ elle kılıç sallayacağız.

- Ezel Akay’ın ilk filmi Neredesin Firuze’de kadınlar ikinci plandaydı. Burada da durum farklı değil.

Ezel erkek filmleri çekiyor! Sinema yönetmene ait bir şey olduğu için söyleyecek şeyim yok. Bu filmde olmaktan çok mutluyum ama tabii ki kadın filmleri çekilsin istiyorum.

RAGIP SAVAŞ (ORHAN GAZİ)

Sadece benim sakalım yok

- Hacivat ve Karagöz’ün ölüm emrini veren kişi olarak kilit roldesin. Nasıl biri Orhan Gazi?

-Yaptığım araştırmalar bana onun çok asan kesen, kan döken biri olmadığını gösterdi. Fetihleri akıl yoluyla çözen bir adam. Ama şunu da belirtmek gerek, biz belgesel çekmiyoruz. Bu Ezel Akay’ın yorumu.

- Filmde sakalı olmayan tek erkek sensin.

Evet. Belki bıyık olacaktı ama Ezel sonunda sakalsız, bıyıksız, uzun saçlı savaşçı bir Orhan Gazi istedi.

- Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda sanat yönetmenisin, bu arada sinemayı da severek yapıyorsun.

Tiyatro tabii ki benim ilk aşkım. Sahnenin verdiği haz bir başka. Ama sinemadan aldığım zevk de çok farklı. Bırakın Orhan Gazi’yi, küçük bir rol olsa bile bu projede olmayı kabul ederdim.

AYŞE TOLGA (NİLÜFER HATUN)

Bu film için 8 kilo aldım

- Nilüfer Hatun, Orhan Gazi’nin eşi. Bu durumda filmdeki en pahalı takıları sen takıyorsun. Memnun musun?

Hem de nasıl. Tarihte hakkında çok şey yazan bir karakteri canlandırmak da bir avantaj bence. Nilüfer, güzel giysiler giyip, hoş takılar takıyor, yeri gediğinde dişiliğini sonuna kadar kullanıyor.

- Yeni kadı Pervane’yle işbirliği yapıyorsun sanırım.

Evet. İmparatorluğu kurtarmak için elimden geleni yapıyorum.

- Bu ilk sinema filmin. Teklif geldiğinde neler düşündün?

Ezel öyle bir şıklık yaptı ki, ne diyeceğimi şaşırdım önce. Bana oryantalist bir ressamın tablosunu yolladı, resimdeki kadın bana çok benziyordu. Altına Nilüfer Hatun yazmış. Biraz kilo almam gerektiğini söyledi. Bu rol için 8 kilo aldım.

GÜVEN KIRAÇ (PERVANE)

Yaşlı travestiden rüşvetçi kadıya

- Kadı Pervane pek sevilesi bir adam değil.

Akıllı bir adam, vergi uzmanı ama aynı zamanda rüşveti getiren, yayan, sinsi biri. Üstelik Karagöz ve Hacivat’ın idamının en önemli nedenlerinden. Öyle laflar ediyorlar ki, dokunuyor devlete. Ee bir de kız meselesi var. Karagöz’le Ayşe Hatun’a tutuluyoruz.

- Çok farklı yönetmenlerle çalıştın, Ezel Akay’la ilk kez bir araya geliyorsun.

Ezel masalsı anlatımı olan bir yönetmen. Masal içinde olmak keyifli bir şey. Ama ben her zaman uçuşan şeylerden korkmuşumdur. Bu nedenle yer yer kaygı duyduğum da olmuyor değil. Çok figüran var, set büyük. En son yaşlı bir travestiyi oynamıştım, şimdi de sakallı pervaneyi canlandırıyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle