GeriKelebek Fransa'da Türk yönetmene sergi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da Türk yönetmene sergi

Fransa'da Türk yönetmene sergi
refid:13614352 ilişkili resim dosyası

Fransa’nın önemli film festivallerinden 16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali, Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında, 2005 yılında kaybettiğimiz, Türk sinemasının usta yönetmeni, yapımcı ve senarist Ömer Kavur’a özel bir bölüm ayırdı.

Türkiye ve Fransa’nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları himayesinde; İKSV ve CulturesFrance işbirliğiyle gerçekleştirilen Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamındaki sanat etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Türk sanat sinemasının en önemli yaratıcılarından biri olan Ömer Kavur’un yurt dışında ilk kez 14 filmiyle toplu gösterisi yapılıyor.

Festivalde, “Türk Sinemacı Ömer Kavur’a Saygı” başlığı altında usta sinemacının aralarında Yusuf ile Kenan (1970), Gizli Yüz (1991), Ah Güzel İstanbul (1981), Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981), Yatık Emine (1974), Anayurt Oteli (1986) ve Gece Yolculuğu’nun (1987) da bulunduğu 14 filmi izleyicilerle buluşacak.

Fransa’nın Vesoul şehrinde dün başlayan ve 2 Şubat tarihine kadar devam edecek Festivalde, “Türk Sinemacı Ömer Kavur’a Saygı” başlığı altında gerçekleşecek bu toplu gösterimlere paralel olarak, uzun yıllar Ömer Kavur’un yaşamını paylaşmış olan ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz’ün eserlerinden bir seçme de Vesoul’da sergileniyor. Selma Gürbüz, Vesoul’e gelerek festivalin ve sergisinin açılışına da katıldı.

16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali’nin kurmaca (fiction) yarışma bölümünde yer alan dokuz film arasında Türkiye’yi ilk filmi İncir Çekirdeği ile Selda Çiçek temsil ediyor. Belgesellerle beraber toplam 17 filmin yarıştığı 16. Vesoul Asya Sinemaları Festivali’nin başkanlığını Wan Jen’in üstlendiği jürisinde yer alan diğer isimler arasında tiyatro ve sinema oyuncusu, çevirmen Serra Yılmaz da var.

Türkiye ve Fransa’nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının himayesinde; İKSV ve CulturesFrance işbirliğiyle gerçekleştirilen Fransa’da Türkiye Mevsimi, Temmuz ayından bu yana Fransa’nın dört bir yanındaki etkinliklerle Türkiye'nin kültür-sanat alanındaki enerjisini, yaratıcılığını ve çeşitliliğini Fransız toplumuna tanıtmaya devam ediyor. Fransa’da Türkiye Mevsimi, güncel ve klasik müzik, sahne sanatları, edebiyat, güncel sanat, sinema, tiyatro, dans, gastronomi, spor, eğitim, tasarım ve moda gibi farklı disiplinlerdeki etkinliklerle 31 Mart 2010 tarihine kadar devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle