GeriKelebek Filmlerinizi Amerika’da pazarlayabilirim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filmlerinizi Amerika’da pazarlayabilirim

Filmlerinizi Amerika’da pazarlayabilirim

Zane, kurduğu dağıtım şirketi sayesinde ‘Kapımız Amerika’ya ulaşmak isteyen Türk filmlerine de açık’ mesajını verdi.

Reytinglerde üst sıralardan inmeyen bir televizyon dizisinin sinema uyarlaması olan Kurtlar Vadisi-Irak, Amerika ve Türkiye arasında krize neden olan çuval olayını konu alıyor ve siz filmde bu olayı gerçekleştiren ekibin başındaki albay Sam William Marshal’ı canlandıracaksınız. Bu rolü kabul ederken hangi kriterleri göz önüne aldınız?

İki-üç hafta kadar önce aldım teklifi. Yönetmeni tanımıyordum ama senaryodan çok etkilenmiştim. En çok da filmin savaş karşıtı ve diktatörlük karşıtı olması cezbetti beni. Film, Amerikan karşıtı gibi görünebilir; ama aslında savaş karşıtı.

- Senaryoyu defalarca, büyük bir dikkatle okuduğunuz söylendi. Konuyla ilgili çekinceleriniz var mıydı?

Doğu ve batının dengeli ve doğru bir şekilde anlatılıyor olması önemliydi benim için. Film sonuçta batıda, Avrupa ve Amerika’da da gösterilecek ve Kurtlar Vadisi-Irak’ın söyleyecekleri şu ana kadar duyulmuş, alışılmış şeyler değil. Bunun Amerikan izleyicisi için de sindirilebilir olması gerektiğini düşünüyorum. Filmde kötü Amerikalı karakterler var ama bunlar bir ulusu temsil etmiyor, belki bir politikayı ya da bu politikayı yapanları ima ediyor o kadar! Senaryoyla ilgili ufak tefek endişelerim vardı ve bunları yapımcı ve senaryo yazarıyla paylaştım.

ÜLKEMİ SEVİYORUM BU YÜZDEN BU FİLMDEYİM

- Titanik’te sizi kötü niyetli nişanlı rolünde izledik. Kurtlar Vadisi-Irak’ta da kötü adamı oynayacaksınız. Bu kadar güler yüzlü olmanıza rağmen, genelde kötü adam olarak kamera karşısına geçmek zorunda olmayı neye bağlıyorsunuz?

Sanırım onları salt kötü adamlarmış gibi göstermiyorum. Kötü karakterlere insani bir yön katıyor olduğum için bu rollerde başarılı olduğumu düşünüyorum.

- Kurtlar Vadisi-Irak, Amerika’da vizyona girerse halkın tepkisi nasıl olur acaba?

Bilemiyorum. Ama umarım filmin mesajı ve yaptığı uyarı dikkate alınır. Savaşın anlaşılır bir şey olmadığı kesin. Ama bu tartışmaya açık bir konu, farklı yansımaları olacağını düşünüyorum. Ben bu filmi yapıyorum, çünkü ülkesini seven bir Amerikalıyım. Vatansever olduğum için bu projenin içindeyim. Bu hikayede olanlar ülkemin insanının düşüncelerine aykırı, sadece bir grup insanın ve belki de tek bir çılgın adamın politikasını yansıtıyor. Sinema, eskilerin tiyatrosu aslında. Aristo’dan bu yana sosyal taşlamalar sanat yoluyla kitlelere ulaştırılıyor.

- Sam William Marshal karakterine nasıl hazırlanıyorsunuz?

Kulağa tuhaf gelebilir ama rolüme çok fazla hazırlanmayarak hazırlanıyorum. Sadece internet üzerinden savaş suçlarını araştırdım. Oyunculukta doğallığın önemli olduğunu düşünüyorum, bu nedenle çekimler öncesi özel bir çalışma yapmayacağım.

KAPIMIZ AMERİKA’YA ULAŞMAK İSTEYEN TÜRK FİLMLERİNE AÇIK

- Yeni bir şirket kurdunuz ve yabancı filmleri Kuzey Amerika pazarına sokmayı amaçlıyorsunuz. Biraz bu şirketten söz eder misiniz? Bizim de Amerika yolu gözleyen filmlerimiz var ne de olsa?

Şirketin adı Romar Entertainment. Yeni kurulmuş, bağımsız bir dağıtım şirketi. Hem film yapımı, hem de dağıtımı açısından yeni bir model sunuyoruz sinemacılara. Amerika’ya ulaşma şansı bulamayan uluslararası yabancı filmlerin dağıtımını şu ana kadar görülmemiş kadar ucuz bir fiyata yapıyoruz. Dağıtım tamamlandığında filmin tüm hakları yine yapımcıda kalıyor.

- Bu işi ucuza yapmayı nasıl başarıyorsunuz?

Aracıları ve şişirilmiş pazarlama giderlerini ortadan kaldırarak! Avrupa’dan gelen pek çok iyi filmin uygun fiyata dağıtımcı bulamadığı için Amerika’da şans bulmadığını düşünüyorum. Aynı şey büyük ihtimalle Türk filmleri için de geçerlidir. Bu anlamda kapımız Amerika’ya en uygun şartlarda ulaşmak isteyen Türk filmlerine de açık.

- Yapımcılara neler sunuyorsunuz peki?

Her şeyin içinde olduğu bir paket. DVD ve televizyon satışı, gazete ve billboard ilanları da bu paketin içinde oluyor. Bu modelde kontrol ve kazanç da sanatçıdan yana oluyor.

- Amerikalıların altyazılı filmlere ilgi göstermediği söyleniyor. Diğer yandan da yüksek bütçeli Hollywood yapımlarından sıkılmış durumdalar. Aranan kanın uluslararası yapımlarda olduğunu mu söylüyorsunuz?

Amerikalılar farlı şeyler görmek için sabırsızlanıyorlar. Dediğiniz gibi bu yıl Hollywood yapımları izleyicilerden hiç rağbet görmedi. Altyazı konusuna gelince... Amerikalılar altyazı okumazlar, diye bir şey yok. Filmin söyleyeceği bir şeyi varsa, içi doluysa, altyazılı olmuş, olmamış hiç fark etmez.

Kızıl Maske’den Titanik’e

‘Geleceğe Dönüş’(Back To The Future) filmindeki rolü ile sinemaseverlerin beğenisini kazanan Billy Zane, ‘Dead Calm’ filminde Nicole Kidman ve Sam Neill ile başrolü paylaştı. Daha sonra ‘Cleopatra’ filmi geldi. Hemen akabinde Türkiye’de ‘Kızıl Maske’ olarak bilinen ‘Phantom’ filminde başrolü üstlenirken, dünyanın en büyük gişe hasılatlı filmlerinden 14 dalda Oscar’a aday olan, 11 dalda Oscar ödülü kazanan ‘Titanic’ filminde başrolü Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’le paylaştı. Billy Zane’nin filmleri arasında ‘Zoolander’, romantik komedi ‘Only You’ ve Gary Oldman’la oynadığı ‘Dead Fish’ de bulunuyor.

TÜRK-YUNAN ORTAK YAPIMINDA NECATİ’YLE OYNAYABİLİRİM

- Necati Şaşmaz’la yeni tanıştınız. Ama birbirimizi yıllardır tanıyormuş gibi olduğunuzu söylüyorsunuz.

Dün akşamki yemekte pek çok ortak yönümüzün olduğunu, düşünce yapılarımızın paralel olduğunu keşfettik. Çok iyi vakit geçireceğimize hiç şüphem yok.

- O da sizi ‘iyi kalpli ve kafa dengi’ bulduğunu söyledi. Hatta kanka bile olmuşsunuz.

Necati benim şu andaki en iyi arkadaşım.(gülüyor) Hatta kendisiyle Türk-Yunan ortak yapımı bir filmde iki iyi arkadaşı oynayabileceğimizi bile konuştuk. Şu anda Yunanistan’da televizyonlarda oynayan Türk yapımı dizi (Yabancı Damat’tan söz ediyor) çok beğeniliyor. Ortak yapım bir film için en güzel zamanlar bunlar. İki iyi arkadaşın hikayesini anlatan komedi ve aksiyon ağırlıklı bir film olabilir mesela.

- Bildiğim kadarıyla sizin kökleriniz Yunanistan’a uzanıyor.

Evet. Hem anne, hem de baba tarafından.

- Kurtlar Vadisi-Irak, aksiyon ağırlıklı bir film olacak. Bunun için Amerika’dan özel bir dublör ekibi geldi. Ama bildiğim kadarıyla siz dublör kullanmayı pek sevmiyorsunuz?

Ben aslında dublörlere bayılırım. (gülüyor). İnanılmaz sahnelere imza atmanızı sağlarlar ve çok da güvenlidirler. Ama yapabileceğim bir şey varsa, diğer oyunculara da zarar vermeyeceksem, genelde kendim yapmayı tercih ederim.

- Vejetaryensiniz ve film çekimleri boyunca kebapları ile meşhur olan Antep’te olacaksınız.

Evet. Ne demek istediğinizi anlıyorum. Ama hazırlıklarım tamam, her türlü önlemi aldım, aç kalmayacağım orada.

- Antep’e ilk gidişinizdir muhtemelen. Ya İstanbul?

Buraya da ilk gelişim. 1983 yılında Kuşadası’nı görmüştüm. Filmin çekimleri Antep’te olacak ama aralarda İstanbul’a gelmeyi düşünüyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle