GeriKelebek Filmlerinin aksine romantik değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filmlerinin aksine romantik değil

Benim okulumda ezber yok

Bütün her şeyini okuluna adayan Tarık Akan, eğitimde hayli iddialı. Okulunu, öğrencilerini veöğretmenlerini çok seviyor ve şunları söylüyor: ‘‘Bugünün çocukları, yarının gülleri ve yıldızlarıdır. Okulumuzda ana sınıfı dahil 450 öğrencimiz, 55 öğretmenimiz var. Biz sorgulamaya dayalı, ezbersiz uluslararası bakalorya programı uyguluyoruz. Ezber zihinsel bir soykırım aslında. Bizim öğrencimiz öğrenmenin nedenini çok iyi bilir, öğrenci öğrenciden öğreniyor. Bunun yanı sıra biz okul içinde öğrenciden öğretmene bireysel mutluluğu önplana çıkardık. Çok ciddi uluslararası hedeflerimize de ulaşıyoruz. İngilizce tedrisatımızda da ezberi sıfırladık. 5'inci sınıfa gelen öğrencimiz, yurtdışında yalnız başına yaşamını sürdürebilecek seviyede İngilizce bilir. Bitirdiği zaman bunun dışında Almancayı da öğrenmiş olur. Bilgisayar bağlantılı sinevizyonumuzu yabancı dil ve fen bilgisinde kullanıyoruz.’’

Tarık'ın ordusu Tarık Akan Bakırköy'de sahibi olduğu ünlü Taş Koleji'ne kendine iyeden iyiye adamış. Okulun en küçük ihtiyaçlarına kadar bizzat ilgilenen ünlü sanatçı, okul müdürü Bülent Dağdeviren'le el ele çalışıyor. Okulda görevli 55 öğretmeni göstererek ‘‘Bu değerli eğitim ordumla gurur duyuyorum’’ diyor.

Tam 13 yıldır Türk sinemasının usta oyuncusu Tarık Akan'la hayatı paylaşan Acun Günay, Yener Süsoy'a hayat arkadaşının özelliklerini anlatmayı sürdürüyor. Acun'un anlattığına göre Tarık Akan, filmlerindeki karakterlerin tersine, hiç de romantik değil. Evde ise tipik bir Türk erkeği: Dağınık ve tembel...

ÇOK DEĞİŞKEN

Tarık hem çok zor, hem çok kolay insandır. Bir hali bir haline hiç uymaz. Tarık'la iyi geçinmek istiyorsan, onu çok iyi tanıman lazım. Ben artık onu çok iyi tanıyorum. Bakışından, oturuşundan o anki ruh halini acayip tahmin ediyorum.

ONU KISKANIRIM

Çok sakindir. Filmlerdeki rollerinin aksine hiç romantik değildir, keşke birazcık olsa. Benim yanımda başka kadınlarla çok fazla ilgilenirse kıskanırım.

HESAP ADAMIDIR

Tutumludur, parasının hesabını iyi bilir. Bense paradan hiç anlamam. Eskiden bana 10 dolar verip git bunu bozdur, sana 400 milyon verecekler derdi. Ben de kek gibi gider bozdudurdum, ama artık yemiyorum.

TİPİK TÜRK ERKEĞİ

Ben ne kadar düzenli ve titizsem, Tarık o kadar dağınıktır. Mesela sabah kahvaltıda tabak almadan ekmek yer beni delirtir, çünkü her yer ekmek olur. Açtığı dolapların kapaklarını bile kapatmaz. İşinde ne kadar çalışkansa evde o kadar tembeldir. Tipik bir Türk erkeği.

DIŞARIYA ÇIKMAZ

Haftada birkaç kez dışarı yemeğe çıkarız, bitiminde hemen eve döneriz. Ben gece devam etsin, isterim ama olmaz.

ŞARABI SEVER

Yemek yemeyi, şarap içmeyi çok sever. Yaptığım yemekleri yedikten sonra bana ‘‘Ben kilo alayım, çirkinleşeyim, kimse bana bakmasın diye güzel yemekler yapıyorsun’’ der.

SAAT TAŞIMAZ

Tarık en geç 12'de yatar. Saat taşımadığı için sorduğunda yanlış saat söylerim, hatta inandırmak için saatimi geri alırım.

GİYİMİ ÖNEMSEMEZ

Benim aksime giyimi hiç önemsemez. Takım elbise ona pek yakışmıyor. Bu konuda benim zevkimi pek beğenmez, karıştırmaz. Arada bir çok iyi giyindiği zaman arkadaşları, ‘‘Acun mu giydirdi’’ derlermiş. Benim giyimime de hiç karışmaz.

SAÇLARI KIYMETLİ

Saçlarını kimseye elletirmez, çok kıymetlidir. Beyazlaşmış saçları ona çok yakışıyor, boyatmasını hiç istemem.

ÇAYKOVSKİ TUTKUNU

İkimiz de Klasik Batı Müziği dinlemekten hoşlanırız. Özellikle Çaykovski. Son zamanlarda bir de Fazıl Say tiryakisi olduk.

BELGESEL HASTASI

Deli gibi televizyon seyrederiz, haberler dışında sürekli Discovery açıktır. Bir de atletizm yarışmalarını sever. Bunalımlı günüyse sürekli zap yapar.

KADIN HAYRANLARI

Bazı kadın hayranları yanına gelmeye çekindiği için kucaklarındaki çocuğu gösterip ‘‘Tarık amcası oğlum sizi çok seviyor’’ diyerek yaklaşırlar. Genellikle kucaklarındaki çocuk üç yaşındadır.

FİLMLERİNİ İZLERİZ

İşkence olsun diye bazen Tarık'a televizyonda oynayan eski filmlerini izlettiririm. Kendi filmlerini seyretmek hiç hoşlanmaz. Ben filmde oynamak istemem. Ama rejisör yardımcılığı, asistanlık yapmayı isterim.

Okul Müdürü Bülent Dağdeviren patronu Tarık Akan’ı anlatıyor

Vergiden çalmaz

Tarık Akan, bence Türkiye'nin en iyi özel okul sahibidir. Çünkü, Tarık Akan eğitimi ticaret için yapmıyor. İkincisi, mütevazı kişiliği bütün okula yansımıştır. Onun odasına kapıyı çalarak girmek zorunda değilsiniz. Üçüncüsü, Tarık Akan çocuğu çok seviyor. Sosyal adalet konusundaki ödün vermez kişiliğini okula entegre etmiş. Vergisinden çalmaz, sigortasını tam yatırır, kimsenin maaşıyla oynamaz. Bence devlet, okul kurucusu olarak Tarık Akan'ı ödüllendirmelidir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle