GeriKelebek Feng Shui’de ne doğru ne yanlış?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Feng Shui’de ne doğru ne yanlış?

Feng Shui’de ne doğru ne yanlış?
refid:4951459 ilişkili resim dosyası

Yaşam alanlarımızdaki enerjinin doğru yönlendirilmesi esasına dayanan Feng Shui, mekan yerleşimlerinde farklı sonuçlar yaratabiliyor. Feng Shui danışmanı Esra Koyuncu da, Evim dergisinin yeni sayısında bir okuma köşesini bu felsefedeki doğru ve yanlışlara göre düzenledi.

3500 yıllık bir bilgi birikimi olarak ortaya çıkan, iyi ve pozitif bir yaşam felsefesi olan Feng Shui, Batı’nın Doğu’yu yeniden keşfiyle son yıllarda bizim de hayatımıza girdi. Yaşam alanlarımızdaki enerjinin doğru yönlendirilmesi esasına dayanan Feng Shui’ye göre aslında çevremizdeki her şeyde bulunan zıt güçler enerjisi yin/yang, aynı ortamda birbirlerini tamamlayan ve belli bir denge içinde olması gereken bir enerji.

Yin pasif, yang aktif enerjiyi yansıtır. Bu akan enerji "Chi" yani yaşam enerjisidir. Yaşam enerjisi, dengesini, ying/yang ilişkisinde ve beş elementin birleşiminde saklar. Bu elementlerin dengede kullanılması insanları rahatlatır.

Planlamadan önce

Aynı odayı, ying/yang ilişkisine göre, iki farklı şekilde yerleştirecek olursak; ne gözleriniz kamaşacak kadar aydınlık, ne de içinizi daraltacak kadar karanlık mekanlar oluşturmalısınız. Eğer duvarlarınız, mobilyalarınız beyaz renkteyse ve odanız yoğun bir gün ışığı alıyorsa, fazla yang, yani enerji dolu bir mekandır ve fazla enerji insanı yorabilir. Bu nedenle dengeli bir ortam yaratmak için ışığı kıran, soft renkli perdeler tercih edebilirsiniz. Odanızda tekdüze renklerden kaçınmalısınız. Her şeyin aynı renk olduğu bir oda insana monotonluk hissi verir; bu renk beyaz olsa bile.

SIRTINIZI SAĞLAMA ALIN

Ne olursa olsun, ama sırtınız korumada olsun. Feng Shui’ye göre arkanızdan gelecek sürprizlere açık durmamak için sırt kısmı yüksek koltukları tercih edebilir ya da koltuk yerleşiminizi koltuğunuzun sırt kısmı duvara gelecek şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca mutfakta çalışırken sırtınız kapıya dönük çalışmayın. Farkında olmasanız da hissettiğiniz tedirginlik pişirdiklerinize yansır. Yatak odanızda ise yatağınızın kapıyı görecek şekilde konumlanmasına özen göstermelisiniz.

RENKLER VE AYDINLATMA

Enerjinizi arttırmak için beyaz rengi tercih edebilirsiniz, ancak yin/yang ilişkisinde fazla aydınlığı dengelemek için beyaz mobilyalarınızı renkli yastıklarla süsleyebilir ve odanızı daha serin ve sakin kılmak için suyu çağrıştıran nesneleri ve renklerini tercih edebilirsiniz.

Evinizdeki ölü köşeler enerjinin tıkanmasına yol açar. Böyle köşeleri bitki, ayna, ayaklı bir lambader ya da sehpa üzerinde kullanacağınız bir abajur ile canlandırabilirsiniz.

OBJELER VE AKSESUVARLAR

Evinize Feng Shui objeleri yerleştirmek bereketinizi artırır anlamına gelmiyor her zaman. Bunun için ortama doğru enerjinin de girmesi gerekiyor. Aksesuvarların da oda içindeki yerleşimleri önemlidir.

Örneğin bir ayna kullanmak istiyorsanız, bunu kapı girişlerine asmak yerine yan duvarlarda ya da ışık alan duvarlarda kullanabilirsiniz. Böylece odaya giren pozitif enerji geri yansımaz ve içeride serbestçe dolaşabilir. Evinizde biblo kullanmak istiyorsanız, sivri uçlu ve köşeli objeleri ve aksesuvarları tercih etmemelisiniz.

Esra Koyuncu diyor ki

"Feng Shui’nin asıl amacı; bir mekana girdiğinizde o yerin huzur dolu ya da sizin kendinizi iyi hissedeceğiniz ve içinden çıkmak istemeyeceğiniz köşeler yaratmaktır." (Esra Koyuncu / www.esrakoyuncu.com)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle