GeriKelebek Felçli hastalara ’robot’ desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Felçli hastalara ’robot’ desteği

Felçli hastalara ’robot’ desteği
refid:3802195 ilişkili resim dosyası

Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde hizmete giren ’robot sürüşlü yürüme sistemi’ ile felçli hastalara yürüme eğitimi verilmeye başlandı.

Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şükrü Gündüz, hastanelerinde hizmete giren Lokomat (Robot Sürüşlü Yürüme Sistemi) sayesinde omurilik hasarı bulunan ve felçli hastalara yürüme eğitimi verildiğini söyledi. Prof. Gündüz, "Oluşan hasarın derecesine göre, belli bir seansta hastaların yeniden yürümelerini sağlıyoruz" dedi.

Hastanelerinde robotun yanı sıra hastaların yürümesine yardımcı başka ünitelerin de bulunduğunu kaydeden Prof. Gündüz, ’AquaTerapi’ ünitesinde ise, eklemlerin ve kasların üzerine binen yükün azaltıldığını söyledi. Prof. Gündüz, "Havuzda kullandığımız cihazlar yardımıyla sıcak su, girdap banyosu ve çeşitli elektrik akımlarının vücut üzerindeki ağrı giderici, rahatlatıcı ve damar jimnastiği yaptırıcı etkisinden faydalanıyoruz" dedi.

Bu arada ’Hayata Dönüş Ünitesi’ hakkında da bilgi veren Prof. Gündüz, bu ünitede hastaların başkalarına muhtaç olmadan veya en az bağımlılık seviyesinde sosyal yaşama katılmasını hedeflediklerini söyledi. Bu bölümde hastalara, taburcu edilmeden önce ev ve çevre yaşantısına uyum sağlayabilmeleri amacıyla eğitim verildiğini de belirterek şunları söyledi: "Oluşturduğumuz ev ortamında hastaya market alışverişi, mutfak eşyalarını kullanma, tekerlekli sandalyeyi idare etme, bankadan para çekme, sokak telefonu kullanma konusunda egzersiz yaptırıyoruz."

Tüm amacımız çocukları okutmak

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Berkmen ise, fizik tedavi hastanesinden elde edilen gelirlerin, babası ölmüş kız ve erkek çocuklarının eğitimine harcandığını ve şu anda 750 öğrencinin Darüşşafaka kurumlarında eğitim gördüğünü kaydetti. Berkmen, "Bağışçılarımızın desteğiyle babasını kaybetmiş, T.C. vatandaşı, Müslüman, yoksul ve sağlıklı çocukları ücretsiz okutuyoruz. Bunun için bizi 444 18 63 numaralı ücretsiz telefondan arayıp bilgi alabilirler" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle