GeriKelebek Fado ülkesinden filmler geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fado ülkesinden filmler geliyor

Portekiz denilince akla ilk ne geliyor? Fado, futbol, şarap. Bu sıcacık ülkeden seçilen filmler Ankara ve İstanbul'da sanatseverlerle buluşacak. İlk kez düzenlenen "Portekiz Filmleri Haftası" 29 Nisan- 6 Mayıs arasında Ankara Ankapol,14 - 20 Mayıs arasında da İstanbul Alkazar Sineması’nda. Programda Manoel de Oliveira ve César Monteiro gibi ustaların da aralarında bulunduğu yönetmenlerin imzasını taşıyan 9 film yeralıyor.

MANOEL DE OLIVEIRA YÖNETTİ, MALKOVİCH VE DENEUVE OYNADI

Başrollerinde John Malkovich, Michel Piccoli ve Catherine Deneuve gibi usta oyuncuların oynadığı 2001 yapımı “Eve Dönüyorum" Portekiz sinemasının en önemli yönetmeni Manoel de Oliveira imzasını taşıyor. Film, aralarında Cannes Film Festivali’nin de yer aldığı bir çok uluslararası festivalde yarışmış ve bir çok ödüle layık görülmüştü. 1908 doğumlu olan Oliveira, halen yaşayan ve aktif olarak film çeken en yaşlı yönetmen.

JOAO CESAR MONTEIRO'DAN "TANRI KOMEDİSİ"

Venedik Film Festivali'nde aldığı müthiş ödüllerle adını duyuran “Bir Tanrı Komedisi", son derece özgün ve matrak bir film. Kutsal sayılan her şeye karşı harikulade biçimde saygısız ve ayrıksı bir sinema örneği olan “Bir Tanrı Komedisi”, gerçekten de çok komik bir film. Filmin senaristi, başrol oyuncusu ve yönetmeni João César Monteiro, Portekiz sinemasının en önemli ve kendine özgü simalarından. Son filmi “Gel ve Git” bu yıl İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen yönetmen Monteiro, Şubat 2003’te 64 yaşında hayata veda etti. Filmlerinde yaratmış olduğu Nosferatu benzeri “João de Deus(Tanrı João)” tiplemesini de kendisi canlandırıyordu. Senarist, oyuncu ve yönetmen olmasının yanı sıra aynı zamanda şair, eleştirmen ve ressamdı. Bir Tanrı Komedisi, festival izleyicilerinin iyi tanıdığı şahsına münhasır sinema ustasının en başarılı filmi olarak görülüyor.

PORTEKİZ YAKIN TARİHİNE BİR BAKIŞ

2002 yapımı “Varis", olağanüstü müzikleri ve görselliğinin yanı sıra izleyenleri içine çeken, Portekiz’in yakın tarihine ilişkin bir dönem filmi. Geçtiğimiz yıl ülkesi Portekiz adına Yabancı Film Oscar Adayı olan ve son yıllarda Portekiz Sineması’ndan çıkmış en başarılı filmlerden. Film, altmışların sonunda Portekiz’de hüküm sürmüş faşist iktidarın ve çürümüş düzenin temsilcisi olarak görülen bir toprak ağası ile karısı ve uşağı arasında yaşanan üçlü bir iktidar ilişkisini ele alıyor. Sömürge savaşının ortasında, kendisi gibi yavaş yavaş ölmekte olan bir diktatörün yönetiminde acı çeken Portekiz’in tutku ve duygularını, sefalet ve zaferlerini anlamamızı sağlayan şaşırtıcı ve mucizevi bir film. Filmin uyarlandığı roman da, Portekiz edebiyatının en çağdaş romanlarından biri olarak görülüyor.

BERGMAN VEDE SICA'DAN ESİNTİLER:"ÜÇ KARDEŞ"

“Üç Kardeş" sinemanın olanaklarını ustaca kullanan çok dokunaklı ve etkileyici bir film. Film, aralarında Venedik Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ve Montreal Film Festivali’nde de en iyi film ödülü de dahil olmak üzere hatırı sayılır ödüller almış ve yönetmene uluslararası başarı getirmişti. Bu filmle birlikte yönetmen Teresa Villaverde, gerek Portekiz sineması gerekse Dünya sineması içinde akla gelen en önemli kadın yönetmenlerden biri olduğunu kanıtlamıştı. Asla melodrama kaçmayan filmleri, Bergman’ın “kadın duyarlılığı” ile Vittorio De Sica’nın “yeni gerçekçiliği”nin bir karışımıdır.

BİR İLK FİLM

“Bedenler" Lizbon’un eteklerinde bir kasabada yaşayan bir ailenin kara yazgısı üzerine bir film. Yönetmen Pedro Costa’nın ilk uzun filmi olan “Bedenler”, Venedik Film Festivali’nde aldığı en iyi görüntü ödülünün yanı sıra bir çok uluslararası festivalde ödüller almış başarılı bir yapım.

"PORTEKİZ USULÜ VEDA"

Berlin Film Festivali’nde “Yeni Sinema Forumu” ödülü almış “Portekiz Usulü Elveda" ise Portekiz’in bir dönemine ilişkin sağlam ipuçları veren tarihsel göndermeler içeriyor. Ülkenin kuzeyinde çiftçilik yapan yaşlı bir çift, Lizbon’a oğullarını ziyarete gelir. Kısa süreliğine de olsa aile fertleri biraraya toplanmıştır, ama hiç birinin geçmişle yüzleşmeye, anıları yad etmeye gücü yoktur. Portekiz sinemasının usta yönetmenlerinden João Botelho imzasını taşıyan çarpıcı bir film.

PORTEKİZ "YENİ DALGA"SININ İLK ÖRNEĞİ

“Solgun Yıllar"  ise küçük bir ekip ve bütçeyle çekilmiş minimalist ama oldukça etkileyici ve sıcacık bir film. Portekiz sinemasının en önemli yönetmenlerinden Paulo Rocha’nın ilk uzun filmi “Solgun Yıllar”, Portekiz’de yeni ve çağdaş bir sinema dilinin temellerini atan Portekiz “yeni dalga”sının ilk filmi olarak kabul edilir. Manoel de Oliveira’ya göre ise Portekiz’in dünya sinemasına armağan ettiği bir baş yapıt.

CANNES'DAN TÜRKİYE'YE

Az ama öz filmler yapan yönetmen José Álvaro Morais’in son filmi “Yas", bütün yolların son bulduğu yepyeni bir yol filmi. Görsel zenginliği ve yalın anlatımının yanı sıra ilk bakışta aşkı tutkulu bir dille anlatan, 2003 yapımı duygu yüklü bir film. Yas, geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde “Yönetmenlerin On Beş Günü” adlı bölümde de gösterilmişti.

BİR DENEYSEL KOMEDİ

2002 yapımı “Pencere", sinema diline bir takım yenilikler getirmeye çalışan son derece yenilikçi bir film. İzleyiciyi bir takım garip ve anlaşılmaz olaylar silsilesi içine sokup bütün bu olanların kahramanı kim sorusuna yanıt arayan deneysel bir komedi. Film aslında kahramanı bulma oyunu. Bu oyuna katılan izleyici de kaybedip kaybetmediğine kendisi karar veriyor.

ANKARA
29 Nisan – 6 Mayıs 2004
Ankapol Sineması(419 3959)

* 29 Nisan Perşembe
Açılış:
19.00 Eve Dönüyorum

* 30 Nisan Cuma
19.00 Bir Tanrı Komedisi

* 1 Mayıs Cumartesi
19.00 Vâris
21.15 Portekiz Usulü Elveda

* 2 Mayıs Pazar
19.00 Solgun Yıllar
21.15 Pencere

* 3 Mayıs Pazartesi
19.00 Üç Kardeş

* 4 Mayıs Salı
19.00 Bedenler

* 5 Mayıs Çarşamba
19.00 Eve Dönüyorum

* 6 Mayıs Perşembe
19.00 Yas

İSTANBUL PROGRAMI
14 – 20 Mayıs
ALKAZAR SİNEMASI  (293 24 66)

* 14 Mayıs Cuma
12.00 Solgun Yıllar
14.00 Pencere
16.00 Üç Kardeş
19.00 Vâris
21.15 Bir Tanrı Komedisi

*  15 Mayıs Cumartesi
12.00 Bedenler
14.00 Üç Kardeş
16.00 Portekiz Usulü Elveda
19.00 Eve Dönüyorum
21.15 Pencere

* 16 Mayıs Pazar
12.00 Yas
14.00 Eve Dönüyorum
16.00 Vâris
19.00 Solgun Yıllar
21.15 Bir Tanrı Komedisi

* 17 Mayıs Pazartesi
12.00 Pencere
14.00 Vâris
16.00 Solgun Yıllar
19.00 Bedenler
21.15 Eve Dönüyorum

* 18 Mayıs Salı
12.00 Portekiz Usulü Elveda
14.00 Yas
16.00 Bir Tanrı Komedisi
19.00 Üç Kardeş
21.15 Solgun Yıllar

* 19 Mayıs Çarşamba
12.00 Vâris
14.00 Bedenler
16.00 Eve Dönüyorum
19.00 Pencere
21.15 Portekiz Usulü Elveda

* 20 Mayıs Perşembe
12.00 Bedenler
14.00 Portekiz Usulü Elveda
16.00 Bir Tanrı Komedisi
19.00 Üç Kardeş
21.15 Yas


Yorumları Göster
Yorumları Gizle