GeriKelebek Fabrikatör müzisyen
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fabrikatör müzisyen

Fabrikatör müzisyen
refid:16653381 ilişkili resim dosyası

Müziğe her zaman meraklıydı Cenker. Üç yaşında piyanoya, 11’inde gitara başladı. Üniversitede işletme okudu. Eğitimini Amerika’daki sertifika programıyla taçlandırdı. Dönüşte babasının un fabrikasının başına geçti. Kısa bir süre önce de babasının teşvikiyle Vesaire Vesaire isimli ilk albümünü çıkarttı. O artık albüm sahibi bir fabrikatör

Cenker Kardeşler (28) Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nde işletme sertifika programına gitti. Bu okullarda kendi isteğiyle okusa da hayatı boyunca müzikle uğraştı. Üç yaşında piyano çalmaya başladı. Altı yaşında bu konuda ilerlemeye başladı. Hocası ‘absolut kulak’ olduğunu ve konservatuvara devam etmesi gerektiğini söyledi.
Konservatuvara gitmedi ama müzikten de kopmadı. 11 yaşında gitar çalmaya başladı: “Ortaokul ve liseyi Tarsus Amerikan’da okudum. Mezunlarının Eko diye bir mail grubu vardır. Mavi Sakal grubunun elemanlarından Tibet Ağırtan’la bu grup sayesinde tanıştım. Hatta onunla sahneye çıkmışlığım da var. Pek çok rock grubundan etkilenir, demolar kaydedip okulda dağıtırdık. Lisenin sonlarında ve üniversitede davul da çalmıştım fakat ağırlık hep gitardaydı. Üniversiteyi bitirdikten sonra Berkeley’e gidince müziğe ara vermek zorunda kaldım. Dönüşte uzun dönem asteğmen olarak Bingöl’e gittim” diyor Cenker.
Askerdeyken albümü için çalışmaya başladı ve ilk bestesini Nazım Hikmet şiiri ‘Sen’ için yaptı. “Aslında albüm çıkarmak gibi bir fikrim hiç olmadı, sadece şiir ve şarkı sözlerini bestelemeyi seviyordum. Ortaokul arkadaşım Doğu Göçük’ün eskiden beri yazdığı şiirler vardı. Askerden döndükten sonra adaptasyon zorluğu yaşadım. Bu sırada Doğu’nun 20’ye yakın şiirini bestelemiştim. Bu bestelerimi bilgisayarda çalıp kaydettim ve bir CD’ye doldurdum eşe dosta dağıtmak için. Babam albümü çok beğendi ve sürekli arabasında sürekli dinlemeye başladı” diyen Cenker en büyük desteği de yine babasından aldı.

BABAM ALBÜM DİYE ISRAR ETTİ

Kendi zevki için çalıp söylerken babasının zorlamasıyla albüm yapmaya karar verdi Cenker. Babalar genellikle müzik yapmanız değil, aile şirketinde çalışmanız için ısrar eder. Cenker’in ailesindeyse tam tersi bir durum oldu. “Askerden döndükten sonra un fabrikamızın başına geçtim. Fakat babam o kadar ısrar etti ki, hiç aklımda olmayan albüm hakkında ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bundan sonra hiç tahmin etmediğim kadar zorlu bir süreç başladı” diyen Cenker albüm çıkartmaya karar verdikten sonra ciddi ciddi çalışmaya başladı. İşyeri molalarında da bilgisayardan bestelerinde değişiklik yapıyordu. Albümde kimlerin çalacağı sorununu da üniversite arkadaşlarıyla çözdü; bas gitarda Hakan Gürbüz ve davulda Kemal Emirel vardı.
“Albümü üç ayda kaydedebildik. Adana’da yaşadığım için her ay bir hafta İstanbul’a gelip albüm için stüdyoya giriyordum. Her geldiğimde günde en az beş saat çalışıyorduk. Haziranda davul ve basları, temmuzda gitarları ve ağustosta da vokalleri kaydettik. Bu arada Adana’da tüm aranjmanları bitirdiğim için İstanbul’da ne çalacağımız beliydi. Sadece arkadaşlarımın fikirlerini alıp ufak tefek değişiklikler yaptık. On günlük bölümlerle provalar yaptık ve çaldık. Normalde bir ayda bitecek albümü ancak üç ayda biterebildik” diyen Cenker’in albümünün miks ve kayıt aşamaları Taşoda Stüdyosunda, mastering’iyse Babajim Stüdyoları’nda tamamlandı.

ALBÜMÜ PLAK FİRMALARINA DİNLETEMEDİM

Cenker Vesaire Vesaire albümününün hazırlığına 2009’da başladı ve aynı yıl içinde bitirdi. Albümü neredeyse tamamlanmış haliyle plak firmalarına gönderdiyse de cevap alamadı. Bu sırada Tibet Ağırtan vasıtasıyla Tanju Aşanel’le tanıştı. Herşeyerağmen Müzik firmasının sahibi Aşanel’le anlaşan Cenker’in geçen Ekim’de çıkması planlanan albümü Aralık’ta çıktı. “Ağırtan’la aramızda yaş farkı olduğu için okuldan değil fakat mezunlar mail grubumuzdan tanışıyorduk. Grubuna albümüm için bir firma aradığımı yazdığımda Ağırtan benimle ilgilendi” diyen Cenker bu albümden istediği başarıyı sağlarsa devamını getireceğini söylüyor. Fabrikada çalışmaya devam eden Cenker’in internet sitesi açıldı: www.cenkeronline.com

Yorumları Göster
Yorumları Gizle