GeriKelebek Evlat diyeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evlat diyeti

Evlat diyeti
refid:16744627 ilişkili resim dosyası

Gaziantep'te yıllardır kendisine uygun organ çıkmasını bekleyen böbrek ve karaciğer hastası 19 yaşındaki Eyüp Aksu, anne ve babasının organlarıyla hayata tutunacak. 5 yıldır diyalize bağlı yaşamını sürdüren Eyüp’e annesinin karaciğerinden parça, babasının da bir böbreği nakledilecek. Ancak, naklin gerçekleşebilmesi için kilo vermeleri gereken anne-baba, spor ve diyet uyguluyor.

ORGAN NAKLİ İÇİN ANNE-BABANIN ZAYIFLAMASI GEREK

Bir simit imalathanesinde çalışarak ailesini geçindiren 46 yaşındaki Mehmet Aksu ile ev kadını eşi 40 yaşındaki Nevin Aksu, oğullarının sağlığına kavuşması için bir yıldır spor ve diyet yapıyor. Oğulları Eyüp’e organlarını verebilmeleri için doktorların ’Kilo vermeniz şart’ uyarısı karşısında sıkı bir rejime giren çiftten, 11 kilo vererek 87 kilodan 76 kiloya inen Nevin Aksu’nun 6, 18 kilo vererek 100 kilodan 82 kiloya inen baba Mehmet Aksu’nun ise 2 kilo daha vermesi halinde nakil gerçekleşecek.

Tek isteği eğitimini tamamlamak

Rahatsızlığı son zamanlarda artan, 6 aydır günde 4 defa diyalize girerek hayatını sürdüren Eyüp Aksu, "14 yaşında rahatsızlanarak hastaneye gittiğimde benim için çok geçti. Doktorlar beni Ankara’ya sevk etti. Yapılan tetkikler sonucunda böbrek yetmezliği, ardından karaciğer yetmezliği teşhisi kondu. 5 yıldır diyalize bağlı yaşamımı sürdürüyorum. Doktorlarım organ nakli olmam gerektiğini söylediler. Bu konuda annem ve babam gönüllü oldular. Gerekli tetkikler yapıldı. Ancak, kiloları nedeniyle riskli durumları olduğundan kilo vermeleri için rejim ve spora başladılar. Nakil olabilmek için annem ve babamın ideal kilolarına kavuşmalarını bekliyorum" dedi. Hayatını normal şartlarda sürdüremediğini ve tek yaşama şansının organ nakli olduğunu söyleyen Eyüp Aksu, "Hastalandığım için eğitimimi yarım bıraktım. En çok özlediğim şey ise çalışmak ve eğitimimi tamamlamak" diye konuştu.

Oğlumuz için canımız feda

Oğluna böbreğini verecek olan baba Mehmet Aksu, her türlü fedak?rlığa hazır olduğunu belirterek, "Oğlumuzu çaresiz görmek bizi çok üzüyordu. Annesi ve ben gerekli tetkikleri yaptırdık. Kilolarımız fazla olduğu için doktorlar organların uyum sağlaması için zayıflamamız gerektiğini söylediler. Oğlumuz için aylardır spor ve diyet yapıyoruz. Onun hayatını kurtarmak için her şeye razıyız. Yeter ki hayatı kurtulsun" dedi. "Organlar toprak olmasın. Herkes organını bağışlayarak hayat kurtarsın" diyen baba Aksu, organ bağışı bekleyen binlerce hasta olduğunu ve insanların organ bağışı konusunda duyarlı olmaları gerektiğini, kendilerinin de yıllardır organ nakli için beklediklerini, ancak uygun böbrek ve karaciğer çıkmayınca tek çare olarak bağış kararı aldıklarırını dile getirdi. 18 yaşından büyük olduğu için sigorta kapsamından çıkan oğlunun tedavi masraflarını karşılamakta güçlük çektiklerini kaydeden Mehmet Aksu, "Oğlumun sağlık güvencesi yok. Rahatsız olduğu için çalışamıyor. Ben işçiyim ve şu an oğlumun tedavi masraflarını karşılamakta zorluk çekiyoruz. Kilo vermemizin ardından yapılacak organ naklinin masrafı için yetkili ve ilgililerden yardım ve destek bekliyoruz. Oğlumun yaşaması için yardıma ihtiyacımız var" diye konuştu.

Oğluna karaciğerini verecek olan anne Nevin Aksu ise, "Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doktor kontrolünde spor ve diyet uyguluyoruz. Çok mutluyum. Oğlumun hayatını kurtarabilmek için her türlü fedakarlığa hazırım" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle