Evinize her an konuk gelebilir

Hürriyet Haber
19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme :

Kedilerin şimdi, yavrulama mevsimi. Çocukların, ellerinde küçük, sevimli bir kediyle kapıda belirip ‘‘Anne, n'olur!..’’ diye yakarmalarının tam sırası. Sizin için de çok önemli bir karar verme zamanı.

Uzmanlar, çocuklarla kedilerin çok iyi anlaşabilecekleri konusunda görüş birliği içindeler. Aralarında doğacak dostluk uzun süre devam ediyor. Bu sımsıcak dostluk, çocukların psikolojik gelişmesine olumlu katkılar sağlıyor.

Anne ve babalara bu aşamada çok önemli görevler düşüyor. Öncelikle çoçuğun uygun yaşa geldiğinde, uygun bir kedi sahibi olmasını sağlamak. Daha sonra da ona bakabilmesi için gerekli eğitimi, daha önemlisi sevgiyi verebilmek.

Nasıl seçmeli

Özellikle yedi yaşın altındaki çocuklar için, gerektiğinde başını kurtarabilecek ancak hırçın olmayan, yaşı büyük kediler tercih edilmeli. Küçük çocukların yavru kedilere, yaramaz yavru kedilerin de küçük çocuklara zarar verebileceği unutulmamalı. Dört yaşın üzerindeki büyük kedilerde ise, yaş ilerledikçe evden kaçma eğiliminin arttığı da asla akıllardan çıkartmamalı.

Kedi seçerken, ani tepki veren ve asabi kedilerken kaçının. Bir tavsiye daha. Çocuğunuz ilk kez bir kediyle yaşamını paylaşacaksa, sonradan bir problem çıkmaması için, tüye karşı alerjisi olup olmadığını, doktorunuzun yapacağı basit bir testle öğrenin. Çocuk yedi yaşından küçükse, eve alınan henüz kendini savunamayacak yavru kedinin işi çok zor. Bir kediyle yaşama bilincine henüz ulaşmamış, oyun sırasında hareketlerini kontrol edemeyen küçük çocuklar, onların canını fena halde yakabilir. Canı yanan küçük kediler de, jilet gibi tırmaklarıyla onlara dünyayı zehir edebilirler.

Problemli yaş

Yedi yaş, çocuklar için okul çağı. Okulla birlikte, hayvanlara olan ilgisi giderek artar. Yedi yaş ve üzeri, çocukların bir kedi sahibi olabilmeleri için en uygun çağ. Yedi yaşın üzerindeki çocuklar, kedilerle çok daha kolay iletişim kurabiliyorlar. Kas yapıları geliştiği için, onları rahatlıkla kucaklayabiliyorlar. Ayrıca, artık bilinçlendiği için, kediye zarar verecek hareketlerini kontrol altında tutabiliyorlar.

Psikologlar, yedi yaşından büyük çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi için kedileri özellikle tavsiye ediyorlar. Çocuklara, onların mamasını, suyunu vermeyi, bakımını yapmayı öğretme görevi de tabii ki ailelere düşüyor.

Veterinerler, çocukların kedi sahibi olmaları için en ideal yaşın on olduğu görüşündeler. Bu yaşta, çocukların hareketleri çok daha bilinçli oluyor. Onlar için, yavru kediler seçebilirsiniz.

Onüç yaşındaki bir çocuk, her kediye rahatlıkla bakabilecek duruma gelmiştir. Alınacak herhangi bir kedi, sorun çıkartmaz.

Bir kedi almadan önce...

Özellikle küçük çocuklarınızın kedilere karşı daha önceki tutumunu hatırlayın.

Kediye, çocuğunuzun bakacağına emin olun.

Çocuğunuzun ilgisi devamlı mı, ölçün.

Çocuğunuzun istediği gün kedi almayın.

Kediyi doğum günü ve özel gün hediyesi olarak vermeyin.

Kedi alırken eşinizin de fikrini alın. Eğer kedi konusunda anlaşamazsanız, almaktan vazgeçin.

Ailede kedilere karşı alerjisi olan var mı? Araştırın.

Eğer çocuğunuzun kediyle uzun yıllar birarada olabileceği konusunda küçük bir şüpheniz bile varsa hemen vazgeçin. En iyisi ona, sıkılınca atabileceği bir oyuncak alın.

Uçak keyfinizi kaçırmayın

Kedi ya da köpeğinizle uçak yolculuğu yapanların, uymaları gereken kesin kurallar var. Aksi taktirde, uçakta kedisi kutusundan çıkartıp kucağına almak isteyen dansöz Yasemin Özgen gibi başınız ağrıyabilir. İş uzarsa, karakolluk bile olursunuz. Bu hafta, uçakta petlerinizle yolculuk yapmanın kurallarına bir gözatalım. Ne sizin uçuş keyfiniz kaçsın, ne de uçak personelinin.

Petinizin uçak kabininde yolculuk yapmasını istiyorsanız, mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Evcil hayvanlar, yolcuya bilet kontrolü sırasında verilen ya da yolcu tarafından getirilen uygun ölçüde bir kutu içinde kabine alınır. Yolcunun getirdiği kutu, check-in sırasında istasyon yetkilisi tarafından uygun görülmezse, hayvan uçağa alınmaz.

Kutuların standart ölçüsü 46 cm. x 31 cm. x 25 cm'dir. Toplam ağırlığının altı kilo olması gerekir. Check-in sırasında kutu tartılır. Yolcunun serbest bagaj hakkına bakılmadan, kutu ağırlığı fazla bagaj ücreti olarak alınır.

Evcil hayvanlar dışında, kutu içinde taşınması mümkün olmayan hayvanlar kabine alınmaz.

Kutuyla kabine alınacak evcil hayvanın geçerli sağlık belgesi, kimlik cüzdanı, uçak ve yer personeli tarafından kontrol edilir.

Sınıf farkı ve kabin içinde bölümü olmayan uçaklarda, bir adet ve bir cins evcil hayvan rezervasyonu yapılır. Ekonomi, businnes ve first bölümleri bulunan ve kabin içinde yer olan uçaklarda, aynı türden olması şartıyla her sınıf ve her bölüm için 1 hayvan için rezervasyon yapılır.

Görme özürlü yolcuya refakat eden köpekler, rezervasyon yapılmak kaydıyla ücretsiz olarak kabinde uçurulur. Standart kutu içinde kabine alınır. Bu durumda, eğer uçak tek bölümse kabinde başka evcil hayvan taşınmaz.

Kabinde taşınması mümkün olmayan ve yolcu beraberinde seyahat eden evcil hayvanlar, yolcu tarafından gerekli şartlara uygun olarak bir kutuya konulur ve uçağın alt kısmındaki basınçlı kargo bölümünde taşınır.

KÖPEK HİKAYELERİ

Sevgi işaretleri

Sağır bir Dalmaçyalı olan Juliette, bir türlü denetim altına alınamıyordu. Sonunda, kendisine sevgiyle yaklaşan bir aile, ona, sağır ve dilsizlerin kullandıkları işaretleri öğretti.

Dalmaçyalıların yüzde 30'u sağırdır ya da güç işitir. Jüliette, onlardan biriydi. Bu yüzden de yavruyken inanılmaz yaramazdı.

Washington'un Spokane kentinde iki kere yuva bulunmuştu ona. İkisinde de yaramazlığı yüzünden geri getirilmişti. Bir yaşına geldiğinde, hala bir kafesteydi. Kafesin üzerine de 'Sağır, denetim altına alamıyoruz' yazısı asılmıştı.

Michael-Jody Eisenman çifti ile çocukları J.J ve Aaron, köpeği almaya karar verdiler.

Jody, ‘‘Sağırlığının bizi çok uğraştıracağını biliyorduk’’ diyor. ‘‘Ama yılmadan denemek istedik.’’

Gerçekten de büyük bir uğraş istiyordu bu. Köpek eşyaların üzerine sıçrıyor, masaya çıkıp yemekleri yiyordu. Koltukları, oyuncakları, kitapları parçalıyordu. ‘‘İlk birkaç hafta canımız çıktı’’ diyor Jody. ‘‘Dikkatini çekemiyorduk.’’

Karı-koca işitme özürlü değildi. Ama sağır-dilsiz işaretlerini biliyorlardı. Bu konuda bir kursa katılmışlardı. Juliette'e, işaret dilini öğretmeye çalıştılar. Köpeğin ilk öğrendikleri 'Hayır' ve 'Otur' oldu. Yaramazlık ederse 'Hayır, dikkati çekilmek istenirse 'Otur'. Juliette, yavaş yavaş anlamaya başladı.

Daha sonraki 3 yıl içinde 30 işaret daha öğrendi. 'Seni seviyorum', 'Ev', 'Mama', 'Dışarı', ''Acıkmak', 'Top oynamak', 'İyi kız', 'Yere yat', 'Yürüyüşe çıkalım'.

Köpek eğitiminde uzman olan Terry Ryan, Seatle Times gazetesine verdiği demeçte, daha önce böyle bir şey görmediğini belirtiyor, ‘‘Ama şaşırmadım’’ diyordu. ‘‘Biz insanlar, köpeklerin gerçekten neler yapabileceğini bilmiyoruz, onları küçümsüyoruz.’’

EĞİTMEN GÖZÜYLE

Köpeklere şiddet göstermeyin

Köpekseverlerin tümü, köpeklerinin korkak olmasını hazmedemezler. Bunun sebebi çoğu kez kendileridir. Ya da ehil olmayan, sözüm ona eğitmenlerden aldığı bilgiler, bu duruma yolaçar.

Katlanmış gazeteyle korkutmak da dahil, köpeklere şiddet göstermeyin. Köpek, size göre bir hata yapmışsa, güçlü bir 'Hayır' ile ensesinden tutup silkeleyin. Ya da 'Hayır' ile burnuna hafif bir fiske vurun. Köpekler, çevrelerindeki her canlıyı köpek sayarlar. Güçlü köpekten sinen zayıf köpekler gibi, çoğu kez bizden de korkarlar. Onların bu korkaklığını, sürünün lideri öne çıkıp ava götürerek gidermeye çalışır. Lider, hep öndedir. Cesurdur ve avını yakalar. Bir süre sonra acemi köpekler, avı yakalama mükafatı ile sonuçlandığını görecekler. Av için aşılanacaklardır. Korkak köpeğinizi cesaretlendirmek, size, yani evdeki lidere düşer. Korkak köpeğinizin korktuğu olguya önce sizin saldırmanız, ardından da onu götürmeniz gerek. Ardından okşayıp ödül verin. O sizi, hep lider köpek görecek, ardınızdan gelecek. Her seferinizde onu yüreklendirmelisiniz ki, kendini bir şey sansın.

Cihan ÖZYAĞMUR

Köpek Eğitmeni

kayıp

BAYRAMDA KAYBOLDU

Golden Retriever köpeğim, bayramın ikinci günü Kadıköy'de kayboldu. Onu bulursanız lütfen haber verin. 5 yaşında erkek

Semra Uluköse 0212 531 21 39

IRLANDA SETTERİ

Dişi ve kısırlaştırılmış 2 yaşındaki İrlanda Setter'im, iki hafta önce Kadıköy yakasında kayboldu. Ondan haber bekliyorum. Lütfen arayın.

Mine Tanrıverdi 0216 428 11 71

kayıp

ALTI YAVRU

Üçü erkek üçü dişi altı yavru kedime, sıcak bir yuva verebilecek hayvanseverler arıyorum.

Gülçin Deniz 0212 258 56 46

veteriner

FENERBAHÇE VETERİNER KLİNİĞİ

Kalamış Caddesi Iğlıp Sokak 4/A

Beyazköşk Fenerbahçe İstanbul

0216 330 24 37

KURTULUŞ VETERİNER KLİNİĞİ

Kurtuluş Caddesi 46/2 İstanbul

0212 225 98 57

MEDİKO VET VETERİNER KLİNİĞİ

Hasan Şevket Caddesi Deniz Sokak 11/1 Büyükçekmece İstanbul

0212 883 08 78

SÜPER VET VETERİNER KLİNİĞİ

Merkez Mahallesi Çiğdem Sokak No: 24 Avcılar İstanbul

0212 694 51 22

veteriner

Hürriyet Medya Towers

Pet Corner

Güneşli-34544 İSTANBUL

Faks: 0212 677 03 40

e-mail:

bovacik@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün