GeriKelebek Eviniz yaza hazır mı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eviniz yaza hazır mı

Eviniz yaza hazır mı

Yaza girerken kışın bütün kirini evlerimizden atmanın tam zamanı. Viral salgınlara sebep olan mikroplara karşı en uygun çözüm ise çamaşır suyu...

Evlerimizde kapalı geçirdiğimiz uzun kış ayları boyunca farkında olmasak da temizlik yapmamıza rağmen ortamı yeterince havalandıramadığımız için nem, rutubet ve ısıtma sistemleri evlerimizin düşündüğümüzden daha fazla kirlenmesine sebep olur. Bu nedenle hijyenik bir temizlik yapılması sadece gözle görülen kirlerden değil gözle görülmeyen mikroplardan kurtulmak için büyük önem taşır.

Bu temizliğin özellikle çocuklu evlerde detaylı bir şekilde yapılmasının çocukların hastalıklara karşı korunması açısından önemli olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, son yıllarda küresel ısınma sebebiyle tüm dünyada ısı ve iklim değişiklikleri meydana geldiğini söylüyor: “Bu yıl ülkemizde birçok şehirde kar yağmadı. Bu da kış aylarında çoğalan bazı bakteri ve virüslerin artması, hızla yayılması, mutasyona uğrayarak daha büyük risk teşkil etmesi anlamına geliyor. Evde bir kişi, özellikle de okula giden çocuklar hasta olduğunda evde yaşayanları viral hastalıklara karşı korumak oldukça zorlaşıyor. Hasta bireyin dokunduğu her yer günlerce virüsü taşımayı sürdürebiliyor. Bu da temizliğin derinlemesine ve mikroplardan arındırmaya yönelik olmasını daha da önemli kılıyor.”

DOĞRU MALZEME SEÇİMİ ÖNEMLİ

Temizlik denildiğinde akla ilk gelen su olsa da su tek başına tam bir hijyen sağlamak için yeterli değil. Prof.Dr. Hilal Mocan, her yüzeyin temizliğine uygun temizlik maddeleri seçilmesi gerektiğini söylerken  genel yüzeylerde mikrobiyolojik temizlik için kullanılabilecek en iyi temizlik ürünü ve en iyi dezenfektanın sodyum hipoklorit, yani çamaşır suyu olduğunu ekliyor: “Ancak seçilen çamaşır suyunun da virüs, sporlu bakteri ve hastalık yapan mantarlar üzerinde etkili olması önemlidir. Yapılan temizliğin yeterli olmaması halinde yok edilemeyen mikroorganizmalar, kısa sürede çoğalır ve oluşturdukları tehdit devam eder. Her çamaşır suyu Clostridyum Tetani, C. Perfiringes gibi tetanoz ve gıda zehirlenmesine yol açabilen çok tehlikeli bakterileri yok edemez. Bu sebeple de ortamı mikroplardan arındırmak için klor ihtiva eden çamaşır suları kullanılması gerekir.”

KLOR TOKSİK BİR MADDE DEĞİL

Klorun toksik bir madde olmadığını, yüzme havuzlarında, şebeke sularının dezenfeksiyonu, hastanelerin hijyenik hale getirilmesi gibi pek çok alanda kullanıldığını söyleyen Mocan, klorsuz olarak yapılandırılmış çamaşır sularının ise ortaya çıkardıkları oksidan maddelerin birikmesiyle vücutta antioksidan gereksinimini artırabildiğini ifade ediyor: “Klorsuz çamaşır sularının virüsler üzerindeki etkisi oldukça sınırlıdır. Bu da salgınların daha da hızlı yayılması ile sonuçlanır ve başta çocuklar olmak üzere tüm toplumun sağlığını riske atar. Klorlu çamaşır sularını kullanırken önemli olan ürünlerin üzerindeki talimatlara uygun olarak hareket etmek ve çamaşır suyunu başka maddelerle karıştırmamaktır. Talimatlara uygun kullanıldığı sürece klor tehlike arz etmez” diyor.

ÇAMAŞIR SUYU TEHLİKELİ Mİ

Gündelik ev işlerinde mikropları yok etmek için genelde çamaşır suyu kullanırız. Doğru kullanıldığı zaman mikropların düşmanı olan çamaşır suyu hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Çamaşır suyu kullanmanın riskleri var mıdır?

Çamaşır suyu ve benzeri dezenfektan ürünler, her gün milyonlarca insan tarafından evlerde, hastanelerde, okullarda; bakteri, virüs ve mantarlarla savaşmak için güvenle kullanılan ve salgın hastalık gibi risklerle mücadelede kullanılan etkin bir hijyen ürünüdür.

- Talimatlara göre saklandığında ve kullanıldığında tamamen güvenli olan çamaşır suyu,  ürün ambalajlarında da açık bir şekilde belirtildiği gibi, tüm temizlik ürünleri her zaman için çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

- Tüm dünyada çok uzun yıllardır evlerimizde de kullandığımız çamaşır suyu doğru kullanıldığı takdirde herhangi bir risk içermez. Doğru kullanım açısından önemli başlıklar arasında direkt solunmaması ve daha da önemlisi tuz ruhu veya benzeri kimyasal maddelerle karıştırılmaması yer alır.

ELDİVEN TAKMAYI UNUTMAYIN

- Çamaşır suyu kullanırken eldiven takın. Buradaki başlıca amaç ellerin kokmasını önlemektir. Diğer taraftan çamaşır suyunun uzun süre ya da sık kullanımı da tahrişe neden olabilir.

Nasıl kullanılmalı?

* Temizliğe esnasında eldiven, maske, kapalı terlik kullanmaya özen gösterin.

* Temizliğin yapıldığı alan, temizlik sırasında havalandırılmalıdır.

* Çamaşır suyu soğuk su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Bir kova suya yarım çay bardağı çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

* Klozet iç çeperlerini ya da küvetinizi temizlerken direkt uygulayabilirsiniz.

* Evde çamaşır suyu, diğer tüm temizlik ürünlerinde olduğu gibi, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, serin ve ışık almayan bir dolapta ve kendi ambalajında saklanmalıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle