GeriKelebek Eurovision’da şansı yok program ayarlar mısınız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eurovision’da şansı yok program ayarlar mısınız

Rimi Rimi Ley’le ülkemizi Eurovision’da temsil edecek olan Gülseren’le ilgili kriz devam ediyor. Son olarak, şarkıcıyı öneren, kazanması için rüşvet verdiği iddia edilen Ali Durgut’un şubat başında umudunu kesip, yardım arayışına giriştiği ortaya çıktı.

Müzik sektöründe sözü geçen bir dostuna gönderdiği elektronik mesajda Durgut şöyle diyor: ‘Gülseren diye bir kız var. Benim yakın dostum. Amacı Türkiye’de tanınmak. Bunun için Eurovision’a soktum. Şansı yok, çünkü şarkı pek iyi değil.’ Şarkının kötü olduğunu baştan kabul eden Durgut, Gülseren için radyo programı ayarlanmasını istiyor.

Hürriyet’e ulaştırılan 3 Şubat 2005 tarihli elektronik mesajında Ali Durgut şunları yazıyor:

‘... Bu yılki Eurovision’da yarışan bir kız var. Adı Gülseren. Fransa’da ve Avrupa’da Türkler tarafından tanınan bir şarkıcı. Benim de yakın dostum. Amacı Türkiye’de de tanınmak. Bunun için Eurovision’a soktum. Ona Türkiye’de tanınması için yardımcı olmak isterim. Eurovision’da şansı yok Şarkı pek iyi değil. Ama çok iyi bir albümü var. Bir radyoda onun için program ayarlayabilir misin?’

ALİ DURGUT HAKKINDA

Yaptığımız araştırmada Ali Durgut’un tam bir Eurovision tutkunu olduğunu öğreniyoruz. Bugüne kadar hiçbir Eurovision finalini kaçırmayan Durgut, dünyada bu konuda hatırı sayılır bir nüfuza da sahip.

Sertab’ın birinci seçildiği yıl yaptığı kulislerin, bu birincilikte önemli olduğu düşünülüyor. Ayrıca TRT ekibi ile de arasının çok iyi olduğu söylenen Durgut’un bu şekilde jüriyi etkilemiş olabileceği konuşuluyor.

Önceki yıl Süleyman Durmaz adlı Fransız genci, Akdeniz Mega Hits yarışmasına sokmak için devreye girmişti. Üç yıldır yapılan yarışmanın organizatörü Serhat Hacıpaşalıoğlu, 2003’te Fransa’dan yarışmacı bulunamadığı için Ali Durgut’un devreye girdiğini, Süleyman Durmaz’ı önerdiğini söylüyor. Durmaz geçtiğimiz günlerde ‘Ali Durgut beni o yarışmaya sokmak için rüşvet istedi’ iddiasında bulunmuştu. Organizatör Hacıpaşalıoğlu bu iddiayı, hem Durmaz’dan, hem de Atilla Şen’den duyduklarını açıkladı:

‘Derhal el koyduk. Bu yarışmaya katılmak için cüzi bir katılım ücreti dışında, hiç kimseye ücret ödenmediğini söyledik.’

Hacıpaşalıoğlu, bu yılki Eurovision tartışmalarına ilişkin olarak, konunun henüz iddia boyutunda olduğunu belirterek ‘Elinde belge olan birileri var. Ne yazık ki konuşmaktan kaçıyorlar’ dedi.

B PLANIMIZ VAR MI

Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun dikkati çektiği bir diğer nokta da yarışmada sadece birincinin açıklanıp, diğer eserlerin derecesinin belli olmadığı:

‘Şu anda hangi şarkı ikinci şarkı bilmiyoruz! İkinci şarkı açıklansa sahipleri haklarının yendiği gerekçesiyle yargıya başvurabilirdi. B planımız var mı, bilmiyorum.’

Öte yandan Hacıpaşalıoğlu ‘Bu kadar çok şaibe varken, Gülseren ve ekibinin inatla devam etmek isteme ihtirasını anlamıyorum. Yapılması gereken şey bir basın toplantısı ile yarışmadan çekilmek. Eurovision krizimiz dünya tarafından bile acıklı bulunuyor. Son iki yılda çok iyi başarılar kazanmış bir ülke olarak bu krizi yaşamak çok utanç verici’ diye konuştu.

Gülseren’in yorumunu beğenmemişler

Gülseren’in Rimi Rimi Ley’den önce aynı yarışmada Elya adlı şarkıcının seslendirdiği ‘Sen Benim Aşkımsın’ adlı şarkıyı seslendireceği, fakat şarkının bestecisi ve aranjörü İrfan ve Ümran Akdokur kardeşlerin Gülseren’in yorumunu beğenmedikleri ortaya çıktı. Bu esnada Elya ile tanışan Akdokur Kardeşler, şarkıyı ona yorumlattılar. Sorularımızı yanıtlayan şarkının bestecisi Ümran Akdokur ‘Şarkımız için bir yorumcu arıyorduk. Bu esnada Ali Durgut bizimle irtibata geçip Gülseren’i önerdi. Yorumunu, şarkıyı düzenleyen ağabeyim beğenmedi. Biz de bunun üzerine Burcu Güneş, Mine gibi isimlerle görüştük. En son Elya ile performans sergilediği Line da tanıştık ve şarkıyı onun söylemesine karar verdik.’

Akdokur’un merak ettiği bir diğer nokta ise yarışmanın ön elemelerinde diğer şarkıların kaç puan aldığı, kimin kaçıncı olduğu, hatta bu yüzden hukuki yollara başvurmayı düşünüyor .

Yorumları Göster
Yorumları Gizle