GeriKelebek Erkeklerin beşte biri önce bacaklara bakıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklerin beşte biri önce bacaklara bakıyor

Dünyanın en ünlü moda fotoğrafçılarından Helmut Newton, Wolford'un çoraplarını görüntüledi. Ve ortaya muhteşem bir çorap kataloğu çıktı. Bu güzel çoraplara bayılacaksınız ancak çok para harcadığınız bu ürünleri en iyi şekilde kullanabiliyor musunuz? Gece ve gündüz tercih edebileceklerinizi, bakımı biliyor musunuz? Yeni sezonun renklerini de gözden kaçırmamak gerek. Wolford'un Türkiye'deki temsilcisi Suzan Güngör Hafele, çorapla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Hamburg Seks Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, erkeklerin yüzde 21'i, bir kadınla karşılaştığında önce bacaklarına bakıyor. Göğüs, göz ve kalça, bacaklardan sonra geliyor. Eskiden durum farklıydı. 18. yüzyıla kadar kadınlar, bacaklarını örtecek uzun etekler giyerek, bacaklarını saklıyorlardı. 1920'lerden itibaren kadınlar kısa etek giymeye başladılar. Çoraplarda gün ışığına çıkmış oldu.

Marlene Dietrich'in Mavi Melek filminde giydiği transparan çoraplar, bu alandaki dönüm noktalarından.

Bacakların görünmeye başlamasıyla, doku, desen, modelde seçenekler arttı. Ayrıca naylon çoraplar, pantolonla da giyilmeye başlandı. Bugün seçenekler sınırsız. Dünyadaki en önemli sanayilerden biri oldu.

Akdenizli parlak sever

Sonbahar, kış aylarında, opak, yün-ipek karışımı, yün-pamuk karışımı, likralı veya likrasız olarak hazırlanmış çoraplar tercih edilebilir.

Çorapta materyal, renk, desen seçimi kültürlere göre değişiyor. Akdeniz ülkelerinin kadınları, parlak opak çorap seviyor, orta Avrupa ülkeleri kadınları ise sade, gösterişten uzak çorapları tercih ediyorlar.

Gündüz kıyafetleriyle giyilen çoraplar, ergonomik olmalı. Özellikle çalışan, uzun saatler ayakta kalan kadınların destekli çorapları kullanması daha doğru.

Bacak kısmı çift dokunmuş, likra, ergonomiye uygun çoraplar, varisi önlüyor ve kan dolaşımını düzenliyor.

Külotlu çorabın üst kısmı, kadının vücut yapısına göre değişiyor. Kilo fazlalığı olanlar, kalça, baseni toparlayan, karın bölgesi basınçlı korseli çorapları giymeliler.

Dikişsiz teknoloji

Fiziği düzgün olanlar sadece Wolford'un dikişsiz teknolojiyle ürettiği, Fatal grubunu tercih edebilirler.

Opak veya transparan üretilen Fatal serisi, dikişsiz üretildiği için dar elbise ve pantolonlarla rahatlıkla giyilebiliyor.

Dikişsiz çoraplar bale ve spor yapan insanlar için çok pratik.

Düşük bel pantolon ve eteklerde de yine bu çorap tercih edilebilir. Çünkü lastiği geniş ve kalça kemiğine oturuyor.

Teni hassas olan kadınlar, soğuk günlerde pamuk veya ipek-pamuk karışımı külotlu çorapları kullanabilirler.

İlkbahar ve yaz aylarında ise terletmeyen, likrasız çoraplar daha kullanışlı.

İlkbahar-yaz sezonunda, sandalet içine giyilen diz altı, soket çoraplar özellikle pastel tonlarında olanları çok moda.

Geceye transparan gider

Geceleri, transparan, ince dokulu, desenli, desensiz, jartiyerli veya silikonlu çoraplar tercih edilebilir.

Vücudun defolarını gösteren elbiselerin içine bu kusurları kapatacak bacakları toparlayıcı, korseli, bele, karına, kalçaya biçim veren çorapları giyin.

Gece elbiseniz çok darsa ve külot giymek istemiyorsanız, külot deseniyle hazırlanmış çorapları tercih edebilirsiniz.

Gece çoraplarında klasik, dünyanın en ince çorabı Wolford'un 5 denyelikleri!

En ince çoraplarda ten rengi, siyah, beyaz, pastel renklerin tüm tonları kullanılıyor.

Yaz davetlerinde kokteyl kıyafeti ve burnu açık ayakkabıyla, burnu dikişsiz, kıyafetin rengiyle uyumlu ince dokulu çorapları seçmelisiniz.

İlkbahar-yaz sezonunda ten rengi, pastel renkler çok moda. File, ajurlu çoraplar, çiçek desenleri, oryantal motifler revaçta...

Kaliteyi tanıyın

Denye, çorap endüstrisinde kullanılan teknik bir kavram. Örneğin 20 denyelik çorap dendiğinde, çorabın ağırlığının 9000 metrelik iplikte 22 gram olduğu anlaşılıyor. Denye sayısı düşükse, çorap incedir, denye yükseldikçe çorap dokusu kalınlaşıyor.

Kaliteli çorap üretiminin yüzde 20'si makine, yüzde 80'i el işçiliği olmalı. Kaliteli çorabın bel lastiği ve ağ kısmı elle dikiliyor.

Çorabın çabuk deforme olup, yırtılmasını önlemek için, ağ kısmının kadının vücut yapısına uygun, oval olarak hazırlanması gerekiyor. Maliyeti düşük, ucuz üretimlerde, çorabın ağ kısmı yuvarlak.

Kaliteli çorapta, basınç oranları, kadının bacak ergonomisine uygun olarak ayarlanıyor, kişinin hareketine engel olmuyor aksine rahat etmesini sağlıyor.

İnce dokulu, likralı, ipek çoraplar mutlaka yün şampuanıyla ılık suda yıkanmalı. Opak, yünlü, pamuklu ve yüksek denyeli çoraplar ise elde veya yıkama torbasının içinde makinede 30 derecede rahatlıkla yıkanabiliyor. Eski bir yastık kılıfını yıkama torbası haline getirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen Suzan Güngör-Hafele'yi arayın. Telefonları, 212 261 06 01, 212 261 75 52.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle