GeriKelebek En çok kim prezervatif alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En çok kim prezervatif alıyor

Her ne kadar cinsel sağlık için gerekli olsa da korunma yöntemlerinden en kolayı olan prezervatif alımında yaşanılan utangaçlıklar bazen işi komik hale getirebiliyor.

nyildiz@hurriyet.com.tr 

Nilgün Yıldız yazıyor

Cinsel ilişkinin en önemli koruyucularından biri olan prezervatif kullanımı kadar kolay satın alınmıyor. Bunun altında yatan utanma duygusu ile eczaneye girerek “Bir arkadaşım için alacaktım” demek, eczacının karşı cinsten olması durumunda sıkıntıya girmek ya da kapıya kadar gidip, vazgeçmek gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu durumdan insanları kurtarmak için online prezervatif sitesi PrezervatifAl.com’u kuranlarda E.Çağatay Işık sipariş sırasında neler yaşadıklarını anlatırken Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer bu durumun altında yatan psikolojik nedenleri anlattı.

En çok hangi meslek grupları prezervatifi online sipariş veriyor?
PrezervatifAl.com’dan en fazla alışveriş yapan meslek grupları memurlar ve beyaz yakalılar.
Bunun tahmin ettiğimiz en büyük sebebi de özellikle küçük yerlerde bu meslek gruplarındaki kişilerin tanınıyor olmaları. Prezervatif almak sağlıkla ilgili olmasına ve ayıp bir şey olmamasına rağmen burada insanların utanma duygusu devreye giriyor.

İnsanlar belki de utandıkları için online sipariş vermek daha mı kolay oluyor?
İnsanların online alışveriş yapmalarında çeşitli sebepler var. Bunlar fiyatların piyasaya oranla yüzde 40’lara varan oranla daha ucuz olması, her paket başına kazandıkları 2 adet hediye, her marka ve çeşidi bulundurmamız ve eğlence bölümü, bilgiler bölümü, uzman doktor köşesi, online destek hattı, ziyaretçi defteri gibi sitede bir çok ekstra bölümün yer alması. Fakat en önemli tercih sebebimiz tabiî ki utanma duygusu. Tüketici, eczane yada marketten prezervatif alışverişi yaparken muhattab olma zorunluluğu sebebiyle kendini rahatsız hissediyor. Hem prezervatifi alırken hem de markaları ve çeşitleri karşılaştırma, bunlar hakkında bilgi edinme gibi konularda çok büyük sıkıntı çekiyor. Zaten müşterilerimizin ziyaretçi defterimize yazdıkları yazılarda da bu gibi sorunlar kendini çok belli ediyor. Neredeyse yazılan tüm yazılarda müşterilerimiz bize, onlara böyle bir imkan ve hizmet sunduğumuz için teşekkür ediyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

En çok kadın prezervatifi ilgi görüyor

Günde kaç kişi sitenizden sipariş veriyor?
Şu anda ortalama 20 kişi. Tabi her geçtiğimiz ay bu sayı artıyor. Genel ortalama aldığımızda, PrezervatifAl.com şu anda Türkiye’de satılan her 1000 prezervatiften 3’ünü satmakta.

Kadın prezervatifi siparişleri hangi yoğunlukta?
Kadın prezervatifi konusunda hayli ilginç bir nokta var. Sitemizde en çok ziyaret edilen ürünlerden biri de kadın prezervatifi. Hatta online destek hattımıza kadın prezervatifi ile ilgili çok soru geliyor. Telefonla arayıp bilgi isteyen bayanlar da var ve konuyla ilgili sorulan soruların başında kadın prezervatifinin nasıl kullanıldığıyla ilgili sorular var. Üstelik bizlere e-posta yada telefonla ulaşan ziyaretçilerimiz de merak etme sebeplerini partnerlerinin prezervatif kullanmak istemediğini belirtiyorlar. Fakat tüm bunlara rağmen satışlar daha yeni yeni hareketlenmeye başladı. İnsanlar merak ediyorlar fakat henüz satınalma mekanizmaları yeni gelişiyor.

En çok sipariş alınan günler? İller hangileri?

En çok sipariş aldığımız gün Pazartesi. Tahminimizce hafta sonu geçtikten sonra insanların ihtiyacı tekrar nüksediyor. En çok sipariş alınan ikinci gün ise Çarşamba. Bu da bize insanların hafta sonuna hazırlandığını düşündürüyor.

En çok sipariş veren şehirlerde başı İstanbul çekiyor çünkü bilindiği üzere en yüksek nüfus burada. Ankara, İzmir ve Bursa gibi diğer büyük şehirlerden sonra en çok sipariş aldığımız ilk üç şehir sırasıyla Balıkesir, Konya ve Diyarbakır. İlginç noktalardan biri de çok heterojen bir gönderim bölgesi haritamız var. PrezervatifAl.com’la bu güne kadar Ataköy Konakları’ndan Şırnak-Beytüşşebap’a, Polat Tower Residence’den Iğdır’a kadar her Türkiye’nin dört köşesine ürün gönderimi yaptık.

“Utanma duygusu cinsel hazzı azaltır”

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer sorularımızı yanıtladı.

Uzman Psikolog Aylin Sezer

Prezervatif kullanımı neden utanılacak bir sorun olarak görülüyor? Bunun altında yatan psikolojik sebepler neler?
Prezervatif kullanımının utanılacak bir sorun olarak görülmesi, büyük oranda yetersiz bilgi ve yanlış anlamlandırmalardan kaynaklanmaktadır. Kişiler, prezervatif kullanmayı teklif etmenin partnerin güvenini sorgulamak anlamına geldiğini düşünmekte ve bu yüzden çekinebilmektedir. Pek çok insan güvenli cinsel ilişkinin daha az doyum verdiğini ve zahmetli olduğunu düşünmektedir. Fakat güvenli cinsel ilişkiyle hem korunulabilir hem de cinsel yaşamdan zevk alınabilir. Güvenli cinsel ilişki, eşler arasındaki iletişimi ve güveni arttırır, ilişkiyi güçlendirir. Kaygı ve gerginliği ortadan kaldırarak hazzı çeşitlendirir ve cinsel ilişkinin süresini uzatır.

Neden cinsellikten bu kadar utanıyoruz?
Kişilerin içinde yetiştiği aile, yakın çevre, toplum, gelenek ve görenekler, dini ve ahlaki inançlar cinsel tutum ve davranışları etkiler. Daha geleneksel toplumsal ve kültürel yapılar, cinselliğin yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçası olarak görülmesini engellemektedir. Oysaki cinsellik tüm insanlara özgüdür ve insanlar cinselliklerini farklı yollarla ifade etme özgürlüğüne sahiptir.

Bu utancı yenmek ve sağlıklı bir cinsel ilişkiye girmek için ne yapmak gerekiyor?
Sağlıklı bir cinsel yaşam için öncelikle cinsellikle ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bazen eksik veya yanlış bilgiler de eşlerin cinsel yaşamına zarar verebilmektedir. Cinsel yaşam, karşılıklı güven, bağlılık, saygı, sevgi ve dürüstlük üzerine kurulmalıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşam için eşler birbirleriyle konuşmaları, paylaşmaları konusunda teşvik edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam, kendini ve eşini tanımakla başlar.

Erkekler genel anlamda korunmanın sadece kadınların görevi olduğunu düşünüyor neden?
Yakın bir zamana kadar, korunmanın tek amacının, istenmeyen gebelikleri önlemek olduğu düşünülmüştür. Kadının bu riskle karşı karşıya olduğu düşünüldüğü için de korunmanın kadının görevi olduğu düşünülmüştür. Oysa gelişen zamanla ve bu konuda bilgilendirilmeler arttıkça, korunmasız cinsel ilişkinin, cinsel yolla bulaşan hastalıklara da sebep olacağı anlaşılmıştır.

Prezervatif kullanımı yıllarca erkeklerin tekelinde olsa da cinsellikte yaşanan özgürlüklerle bu da değişti mi? Kadınların kendi hak ve özgürlüklerine daha çok sahip çıkmaya başlamalarıyla, prezervatif kullanma kararını artık eşler birlikte verebilmektedir. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle