GeriKelebek En büyük asker bizim asker
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük asker bizim asker

Redd’in dört üyesi çok yakında askere gidiyor. Biz de asker öncesi Berk’e, İlke ve Doğan’la bir araya gelip asker öncesi bir kez daha konuşalım ve Redd cephesinde neler olup bitiyor öğrenelim istedik.

Dördünüz birden askere gidiyorsunuz…

İlke: Evet, davulcumuz Serkan şu anda zaten askerde. Uzun dönem yapıyor o.

Böyle bir karar almak nasıl oldu? Hani zamanı geldi de gidelim mi, yoksa hali hazır da Serkan da askerdeyken biz de aradan çıkaralım mı dediniz?

Berke: Aslında bu tamamen devletin ve ordunun verdiği bir karar.
Doğan: Daha doktora yapmak istiyorduk; ama ben ve Güneş’in artık yaşı tutmuyor. Önce askere gitmemiz gerekiyor. Güneş aslında doktora yapıyor; ama muhtemelen döndükten sonra tamamlayacak. Aslında İlke ve Berke biraz daha geç gidebilir.
İlke: Ayrı ayrı gidersek daha fazla bir zaman kaybımız olabilir.

Bu senenin ilginç bir özelliği oldu aslında bu durum. Önce Duman, sonra Kurban, şimdi de siz… Bir askere gitme furyası aldı başını gidiyor.

Berke: Yaş olarak bu jenerasyonun bıçak kemiğe dayandığı için daha da gidenler gelenler olacaktır.

Askere gitmeden önce veda konseri gibi bir şeyler olacak mı?

Berke: Bir veda konseri olur; ama şimdiden yeri ve zamanı söylemek imkansız. Fakat Temmuz’da bir konser yapıp öyle gideriz.

Sizinle albüm yayınlanmadan kısa bir süre önce bir araya gelmiştik. O günden bu güne kadar yaşananları özetlesek…

Berke: Albüm çıktığından bu yana üç şarkıya klip çekildi, konserler verdik. Bizim albümümüzün insanlara ulaşması insanlar tarafından sindirilip beğenilmesi biraz daha uzun oluyor.

Siz klipleriniz arasına da uzun zaman dilimleri koyuyorsunuz. ‘Falan Filan’ın ardından yaklaşık bir 6 ay sonra ‘Hala Aşk Var Mı’ya klip çekilmişti. Bu durum albüme tekrardan geri dönüşü de sağlıyor bir yandan.

Doğan: Bir albüme uzun zaman emek veriyorsun. Ondan sonra onu çıkartıyorsun ve genelde müzisyenler, prodüktörler, yapımcılar hit şarkı üzerine kurguluyorlar bütün projelerini. Ama bizim iki albümümüzde de  öyle bir derdimiz olmadı. Biz de endüstrinin zorluklarından nasibimizi almamıza rağmen çok umursamadık. Biz iki albümde o hatayı elimizde olmadan yapmak zorunda kaldık; çünkü plak şirketi değiştirdik. Bu değişim süreci içinde de aslında albümde bir çok şarkıyı çöpe attık, bunları insanlar duyamadılar. Genelde hit şarkı üzerine kuruluyor, o kalıyor bir süre. Sonrasında ikinci şarkı biraz iyiyse ya da üçüncü şarkı. Sonrada biter bu iş genelde. Ama bizim için böyle değil. Görecekler ki dördüncü şarkımızda da beşinci şarkımızda da devam ediyor. Çünkü biz, bütün şarkıları aynı düşünceyle, aynı mantıkla yapıyoruz, hepsi bizim için hit.

Bu söylediğin zaten sizi takip edenler tarafından da anlaşılan bir durum. Redd’in sabit bir şekilde ilerlediği gözleniyor.

Doğan: Bu zaten sadece şarkıyla olmuyor. Bir sistem gereksinimi var Türkiye’de. Eğer hit mantığı ile bakıyorsan projeye o sistem gereksinimleri doğrultusunda senin de o şarkıyı hit yapmasını sağlayacağın bazı enstrümanları devreye sokman gerekiyor. Medyadan destek, radyolar, televizyonlar, organizatörler vs. Böyle bir kurgu içinde eğer iyi çalışılırsa müzik adına değil ama başka stratejiler iyi çalışırsa hit oluşturuluyor Türkiye’de.

Tekrar askerlik mevzusuna dönersek… Askerden döndükten sonra direk üçüncü albüme mi başlayacaksınız?

Doğan: Önümüzde bir çok proje var. Bir tane DVD yapacağımızı söylemiştik; ama o zaman olarak belki askerden sonraya kalacak. Askerden döndükten sonra onunla uğraşmamız gerkeecek. Daha başka bir müzikal düşünülüyor. Sonra da üçüncü albümü br değişiklik olmaz sa 2008 Eylül’de planlıyoruz yayınlamayı.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Berke: Biz kendi sitemizden forumumuzu kapattığımızı duyumuştuk bir süre önce ve neden kapattığımız da yazıyor. Ve demiştik ki dinleyicilerimiz arasından böyle bir forum açmak isteyen olursa biz de katılırı ve destek veririz, orada girip insanlarla konuşuruz, konser haberlerimizi geçeriz. Bizim dinleyicilerimizin açtığı iki tane forum sayfası var; bir tanesi reddfan.com, diğeri de reddforum.com. Bir süredir forum olmadığı için şikayet eden dinleyicilerimiz artık bu sayfalara girip diğer dinleyicilerle ya da bizle iletişime geçebilirler.

 

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle