GeriKelebek Emine Ceylandan farklı bir proje
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emine Ceylandan farklı bir proje

Emine Ceylandan farklı bir proje
refid:13014017 ilişkili resim dosyası

Kendine özgü siyah-beyaz fotoğraflarıyla sanatçı Emine Ceylandan farklı bir proje. Ünlü resimlerden esinlenerek hayata geçirdiği fotoğrafları.

İŞTE O FOTOĞRAFLAR

Kendine özgü siyah-beyaz fotoğraflarıyla tanınan sanatçı Emine Ceylan, bu kez farklı bir projeye imza atıyor ve ilk kez tamamı renkli (ikisi akrilik boyama ile desteklenmiş) sanat tarihinin ünlü resimlerinden esinlenerek hayata geçirdiği fotoğrafları.

Emine Ceylan`ın 1996 yılında dünyaya gelen kızı Asiye, sanatçının hayata bakışını ve sanatını büyük ölçüde etkilemiş. Sanatçı tüm resimlerde kızı Asiye`yi geçmişi bugüne bağlayan bir aracı olarak kullanarak sanatseverleri zamanlar ötesi çağlara yolculuğa çıkarıyor. "Zaman Yolculuğu" isimli sergisinde Rönesans döneminden bugüne, kadınların, kızların bazense minik bir çocuğun seneler öncesinden duruşları, ifadeleri kızının yüzü ve bedeninde hayat buluyor. Emine Ceylan sergisinde ilham perisi olarak gördüğü kızı ve projesinin çıkış kaynağını böyle anlatıyor: "En aşina olduğum yüz onunki, en iyi bildiğim yaşam geçişi onun yaşamı, umut ettiğim bir çok şeyi elle tutulur hale getirebiliyorsam o yüzden. Zamanın geçişini hissettiren her şey bir hüzün kaynağı oluyorsa biraz da nedeni o.. Bir yüzün özünü iyice görmeyi onda somutlaştırdım. Tüm kıvrımlarını, ışığını, değişen anlamlarını. Ve her zaman o yüzde, Rönesans resimlerinin yüzlerini buldum. İstedim ki, Rönesans`tan bugüne kimi resimlerde kızımı kullanarak zamanlar ötesi çağlara yolculuk yapalım, belki de o resimlerin her daim yaşamın akışkanlığı içinde olduğunu hissedelim, somut uzaklıklarını yok edip yanıbaşımızda duyumsayalım." 1955 yılında doğan Ceylan 1984 yılında fotoğraf çekmeye başladı. 2007 yılına kadar fotoğraflarını karanlık odada üreten sanatçı 1999 yılında asıl mesleği olan diş hekimliğini bırakarak yalnız fotoğraf ve edebiyata yönelmeye karar verdi. Yurtiçi ve yurtdışında 13 kişisel sergiye imza attı. Kış Yolculuğu(2007) adlı öykü kitabı (Norgunk) ve Photographs(1988), Fotoğraflar(1997) ve İklimler(1988) adlı fotoğraf kitapları bulunmaktadır. CDA Projects Hakkında: CDA PROJECTS, Türk ve uluslararası sanatçıların yapıtlarını sergileyerek Türkiye`de çağdaş sanatın tanıtımı için yenilikçi bir platform oluşturma amacıyla kuruldu. Türk sanat çevresine genç yetenekleri tanıtmanın ve genç yetenekleri desteklemenin yanı sıra yeni sergi mekânı uluslararası sanatın vitrini olma görevini de üstleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle