GeriKelebek Embriyonik kök hücre yasağına destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Embriyonik kök hücre yasağına destek

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle devlet ve özel sağlık kuruluşlarında ‘embriyonik kök hücre’ çalışmalarını ‘geçici’ bir süre için durdurmasına doktorlar da destek verdi. Grand Cevahir Oteli’nde dün başlayan 30. Dünya Hematoloji Kongresi kapsamında bir basın toplantısı düzenleyen Prof. İlhan şunları söyledi:

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, ‘Bu konuda yasal mevzuat yok, embriyonik kök hücre çalışmalarını düzenleyen bir yasa mutlaka çıkmalı. Avrupa ve Amerika’da bile kök hücre çalışmalarına ciddi kısıtlamalar getirildi’ dedi.

Grand Cevahir Oteli’nde dün başlayan 30. Dünya Hematoloji Kongresi kapsamında bir basın toplantısı düzenleyen Prof. İlhan şunları söyledi:

‘Tüp bebek tedavisi için toplanan sperm ve yumurtadan elde edilen, tüp bebek tedavisi için kullanılmayan embriyonik kök hücrelerle hastalıkları tedavi etmek henüz mümkün değil. Embriyonik kök hücreden sinir hücresi elde edeceğim diye yola çıkarsınız. Beyinde 20 tane sinir hücresi var. Bu hücrelerin sinir hücresi yerine, kalp ya da damar hücresine dönüşmeyeceğini nereden bileceksiniz? Hastalara zarar verilirse ne olacak? Yasal düzenleme olmadan bu çalışmaların durdurulması çok doğru bir adım.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle