GeriKelebek Elmadaki mucize
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elmadaki mucize

Sağlıklı beslenmede elma, sanılandan daha yararlı ve bağırsak kanserine yakalanma riskini de azaltıyor. Bitkisel besinlerin vucüt tarafından sindirilmeyen kısmı olan posa, bağırsağın esnek olmasını sağlayarak bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Bu nedenle uzmanlar, her öğünden sonra elma yenmesini öneriyorlar.

Milli Eğitim Sağlık Eğitimi Vakfı'nın hazırladığı aylık bültendeki bir yazıda, günlük yemek listelerinde elmanın sıkça yer alması istendi. İçerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduran elmanın diğer faydalarını uzmanlar, şöyle sıralıyorlar:

Zayıflamak için: Elmada sadece 50 kalori vardır ve içinde bulunan petkinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak için mükemmel bir meyvedir. Bol miktarda posa içeren hububat ürünleri, buğday ve arpa ekmeği, taze sebze, başta elma olmak üzere meyve ve baklagiller, düşük kalori içerdiklerinden dolayı şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

Kabızlık için: Öğle yemeğinden önce yenen bir elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler.

Bağışıklık için: Elmadaki C vitamini vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir. Bunun sonucu olarak soğuk algınlığı virüsleri vücuda giremezler.

Dişler için: Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamaktan daha iyi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası çok iyi bir şekilde temizlenir.

Kolesterol için: Elmadaki mucizevi madde petkin, zararlı LDL kolesterolü düşürür, atardamarları koruyan iyi kolesterol HDL'yi yükseltir.

Kalp için: Elmanın içerdiği etkili maddelere yeni keşfedilen ‘‘Phenylalanin’’ eklendi. Bu madde, vücutta bulunan ve kalbin çalışmasında destek olan Q enzimini faaliyete geçiriyor.

Demir eksikliği: Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde alınır. Elmada her ikisi de bulunur.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle